Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Kuczera
|

Zarobki w Polsce. Opublikowano ranking województw

37
Podziel się:

Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że średnia krajowa płaca wynosi obecnie 5917,15 zł brutto. To średnia dla całego kraju, a zróżnicowanie pomiędzy regionami jest spore. Gdzie w Polsce zarabia się najwięcej, a gdzie najmniej?

Zarobki w Polsce. Opublikowano ranking województw
Gdzie w Polsce zarabia się najlepiej? Znane wyniki (Pixabay)

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane, które w dobie szalejącej inflacji mogą być niepokojące. Wzrost płac wyraźnie hamuje i obecnie średnia krajowa pensja wynosi 5917,15 zł brutto. "Na rękę" pracownik otrzymuje w tym przypadku ok. 4,3 tys. zł.

Wzrost średniego wynagrodzenia w Polsce na przestrzeni ostatniego miesiąca wyniósł 1,3 proc., zaś względem całego roku sytuacja poprawiła się o 8,4 proc. Dane odnoszą się jednak do całego kraju, a w poszczególnych województwach potrafią się mocno od siebie różnić. Gdzie zatem zarabia się najwięcej?

Gdzie w Polsce zarabia się najlepiej? Znane wyniki

Z raportu GUS wynika, że najlepszymi zarobkami może pochwalić się Mazowsze, najgorszymi - Warmia i Mazury. Różnica pomiędzy średnimi pensjami w tych regionach wynosi aż 1775,91 zł. Skąd ona się bierze? To Warszawa, która jako stolica Polski i najważniejszy ośrodek biznesowy w kraju, "pompuje" statystyki dla całego województwa mazowieckiego.

Zobacz także: Poparcie dla Tuska spadnie? Ekspert wskazuje

Warszawa ma tę przewagę nad innymi miastami i regionami, że znajdują się w niej siedziby wielu korporacji, dużych firm i urzędów. To z kolei przekłada się na znacznie wyższe zarobki niż w pozostałych częściach kraju. Minusem są jednak dużo wyższe koszty życia - chociażby cena wynajmu mieszkania jest wyższa w stolicy niż na Warmii i Mazurach.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Polsce:

 • mazowieckie - 6247,60 zł
 • dolnośląskie - 5365,79 zł
 • małopolskie - 5186,34 zł
 • śląskie - 5172,42 zł
 • pomorskie - 5140,75 zł
 • łódzkie - 4865,49 zł
 • opolskie - 4799,76 zł
 • wielkopolskie - 4775,79 zł
 • zachodniopomorskie - 4764,69 zł
 • podlaskie - 4686,47 zł
 • lubelskie - 4668,66 zł
 • kujawsko-pomorskie - 4601,76 zł
 • lubuskie - 4576,02 zł
 • świętokrzyskie - 4538,11 zł
 • podkarpackie - 4511,63 zł
 • warmińsko-mazurskie - 4471,69 zł
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(37)
Moje zdanie
6 miesięcy temu
Ja mam 10k netto i czuję się biedakiem. Można to nazwać... ambicjami!
Vivald
6 miesięcy temu
Najmniej zarabia się w Dozoże / Ochronie 2tyś netto norma krajowa .
JAN
6 miesięcy temu
PRAWDY NIGDY NIE NAPISZA POROZMAWIAJCIE Z RECEPCJONISTKA W PRZYCHODNI POKOJOWA W SZPITALU JUZ NIE WSPOMNE O DOMACH POMOCY SPOLECZNEJ GDZIE ZASASADNICZA JEST 3100 PLUS 20 % PREMI PRACUJA TAM EMERYCI
grsfd
6 miesięcy temu
Pensja jest ważna. Im wyższa tym lepiej, ale niektórzy myślą że większe zarobki rozwiążą ich problemy. Ważniejsze jest to, jak wydajemy pieniądze. Wielu dobrze zarabiających zostało bankrutami. Kiedy źle zarządza się pieniędzmi, każdy majątek można roztrwonić. Patrz przykłady sławnych sportowców, aktorów, muzyków itp. Zarabiali miliony i co? Wydawali miliony! Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna Opisuje jak można skutecznie budować swój majątek i stać się też finansowo wolnymi niekoniecznie dopiero na starość
Michał
6 miesięcy temu
Ja nie wiem skąd oni biorą te dane ..?? Z kim bym nie rozmawiał na Śląsku to zarabia 3000-3500..🤔 niech nie liczą polityków bo oni dostali 100 % podwyżkę, bankowców też bym do tego nie liczył i jest wiele innych zawodów które dość mocno windują wynagrodzenie jak to zrobią to wyjdzie że ekipa rządząca doprowadziła na skraj ubóstwa Polaków i nie robi nic innego jak tylko pogłębiają to w imię jakoś swoich chorych ambicji .. A ceny idą do góry w zastraszającym tempie a już nie wspomnę o kredytach i opłatach ...
Rysiek.
6 miesięcy temu
To co podajecie to brutto i to co 4 osoba . Takie pieniądze chciałbym !!!! I gdzie te statystyki sprawdzaliście 😂😂
gdzie
6 miesięcy temu
gdzie to biorę taką prace
Bismarck
6 miesięcy temu
BRUTTO NIE NA RĘKĘ Z TYCH 4700 TO 1300 ZABIERA ZUS ... I CO PIĄTY MOŻE TAK ZARABIA Z TEGO MOŻE JESZCZE TYLKO POŁOWA BEZ NADGODZIN . Propaganda totalna .
mariusm
6 miesięcy temu
To są tragedie tysięcy ludzi ale medycy: lekarze(to to jest kasta z dodatkami wyciągali po 40-50 tys ale co tam to i tak dla nich mało) , pielęgniarki i ratownicy medyczni nie powinny mieć już żadnych dodatków covidowych no bez jaj taką mają prace i w końcu są już przecież zaszczepieni.. bo ile to na to pieniędzy idzie, już się i tak ładnie nachapali .Panie sklepowe też mogą mieć kontakt z chorymi i co...jeszcze ciekawostka że więcej farmaceutów chorowało na covid od ratowników medycznych. Szanuje ich prace bo odpowiedzialna ale przesadzacie z tymi oczekiwaniami i komu się tak polepszyło w ostatnich 5 latach jak ratownikom medycznym? Wtedy 20-25zł/h teraz 60-70 zł/h i wam jeszcze mało co niektórym szantażyści!. Dlaczego nie mówi się ile godzin są na wyjeździe a ile na pryczy. Tak drodzy Państwo, są i takie jednostki ratownictwa gdzie ratownicy mają po 250h w miesiącu z czego dyżury trwają po 12 lub 24 h i w tym czasie mają jeden, dwa wyjazdy. Ratownicy Ci pracują na działalności jednoosobowej za stawkę 40-50zl/h. Teraz sobie policzcie 250x50= 12500(minus ZUS, księgowa, ubranie i tak wyjdzie ok 9k na miesiąc) a z dodatkiem covidowyym wyciągali jeszcze więcej. Niektórzy "kombinują" łacząc etat+ kontrakt I jeszcze jedno, nikt tych ludzi nie zmusza do pracy po 250-400h tylko wręcz sami się pchają żeby więcej zarobić i jakoś dają radę a niby taka wycieńczająca praca. Kpina z reszty społeczeństwa, wyczuli moment pandemii i szantażem walczą o kasę. Pokażcie pity i się okaże że ponad 80% już w drugim progu podatkowym. Nie trzeba być też nie wiadomo jak wykształconym bo owszem teraz są studia ale Ci starsi 40+ to w większości po szkołach policealnych i tylko na kursach jadą...baa zdarzają się i nawet tacy co nie mają matury.
zdrowomyślący
6 miesięcy temu
Za PO było to gdzieś 1600 na ręke ale co tam i tak niektórzy będą twierdzić że było lepiej. Zrozumcie że w całej UE jest podobnie i w USA tez rekordowa inflacja. Wam co niektórym poważnie aż tak źle się dzieje za PIS ? chyba nie pamiętacie lub nie chcecie pamiętać jak to było za Panów: Tuska, Millera, Buzka...Inflacja inflacja bla ba fakt daje się w tym roku mocno we znaki ale już nie przesadzajcie tak jakby to było z 15%! (w 2012r było 4%)Koszty materiałów to nie "polski problem" a światowy! Inflacja jest wszędzie rekordowa ze względu na tani jak barszcz pieniądz, który trzeba wydać, niski i bliskie zeru stopy procentowe, boom pokowidowy i wzrost ludności świata! Polski udział w inflacji w Polsce w tym roku to max 2% a i tak nośniki energii to tez nie do końca sprawa wewnętrzna Polski a cen rynkowych, Zielonego Ładu EU, bardzo mocno rosnących cen za CO2 itp. I czy Wy nie zarabiacie lepiej? odpowiedzcie sobie kiedy w Polsce żyło się lepiej i czy teraz nie możecie więcej odkładać? czy teraz nie jest lepiej niż te 10 lat lat temu ? porównajcie sobie zarobki... ile wtedy zarabiały miedzy innymi: pielęgniarki, ratownicy medyczni, policjanci, nauczyciele, wykładowcy, strażacy, żołnierze, młodzi lekarze-teraz wszyscy zarabiają z 40% więcej ostrożnie licząc i szykują się podwyżki, w sektorze prywatnym tez znaczące podwyżki płac i emerytom się sporo polepszyło... jakie są teraz stypendia dla sportowców, doktorantów, studentów a co było wcześniej. 7 lat temu ledwie 40% Polaków miało oszczędności a teraz już ponad 60%. Jak dla mnie to jest lepiej o te 20-30% i większość moich znajomych tez tak uważa. Polska nie jest krajem miodem i mlekiem płynącym ale patrząc na takie kraje jak Hiszpania, Portugalia, Grecja a nawet Włochy, w Niemczech tez żaden już nie taki raj, u Nas wcale nie jest tak źle. Wiecie jak wygląda zadłużenie innych krajów? Polska ma stosunkowo zdrowe finanse publiczne. Najgorzej w Europie ma Grecja, Włochy, Portugalia i wiele innych krajów w tym Francja i UK mają ponad 100% PKB długu. Polska miała na koniec 2020r - 57%. Za rządów PO była z 2 lata deflacja fakt ale były tez lata gdzie na poziomie 3-4% inflacja...i z emerytur 600- 1200 zł i zarobków 1000-2200 zł mogliście więcej odkładać i żyło Wam się lepiej? no nie bądźcie śmieszni.
cynik
6 miesięcy temu
jeden je mięso a drugi kapustę, statystycznie jedzą bigos
porównajmy
6 miesięcy temu
A jak to było za PO?????
Teresa
6 miesięcy temu
5ooo tys.przy 25o wyrobionych godzinach
123nico
6 miesięcy temu
Odejmijmy wzięte z kosmosu gigantyczne pensje zarządów i innych pracowników z nadania politycznego spółek państwowych dodajmy pensje z małych firm, a wtedy okaże się że średnia wynosi, np. 3800 brutto. Jak odpowiednio ułoży się kryteria, wtedy statystycznie udowodni się każdą tezę. Przykład: jak zestawimy pensję prezesa jakiegoś banku z pensją sprzątaczki w tym banku wyjdzie, że sprzątaczka nie ma co narzekać bo średnia to np. 50 tysięcy.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić