Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga| 
aktualizacja 

Będzie międzynarodowy skandal? Niemcy pomagają Rosjanom w odbudowie

Niemiecki kanał telewizyjny ARD ujawnił, że niemieckie firmy pomagają Rosjanom w odbudowie okupowanego ukraińskiego miasta Mariupol. Dziennikarze weszli w posiadanie mocnych dowodów, które nie zostawiają wątpliwości. Mariupol został niemal doszczętnie zniszczony i przyłączony do Rosji w 2022 roku, gdy agresor napadł na Ukrainę.

Będzie międzynarodowy skandal? Niemcy pomagają Rosjanom w odbudowie
Mariupol został niemal całkowicie zniszczony. Teraz Rosjanie chcą go odbudować (ABACA, PAP EPA)

Na ustalenia niemieckich dziennikarzy powołują się ukraiński portal "Prawda". Chodzi o firmy Knauf i WKB Systems. To właśnie one mają zajmować się odbudową obiektów w Mariupolu. Głównymi dowodami mają być zdjęcia i filmy z samego Mariupola i roczne sprawozdania przedsiębiorstw.

Dziennikarze weszli w posiadanie twardych dowodów. Wynika z nich, że na placu budowy można zauważyć worki Knauf. - To ta sama firma, która publicznie ogłaszała, że przy użyciu swoich materiałów budowlanych wykonała mieszkania dla urzędników Ministerstwa Obrony Rosji - informuje "Prawda".

Założyciel firmy, Nikolaus Knauf, przez ponad dwie dekady był konsulem honorowym w Rosji. Według ukraińskiej "Prawdy", utrzymał to stanowisko nawet po aneksji Krymu, a sankcje na Rosję określał jako straszne. Niemiecki przedsiębiorca ma długą historią prowadzenia działalności w Rosji i jak sam podkreślał, zatrudnia tysiące osób, dzięki czemu generuje miliardowe przychody.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Bomby termobaryczne Putina. Gen. Bieniek wyjaśnia, jak działają

Kolejna firma zarabia w Rosji

"Prawda" informuje również, że śledczy na wielu placach budowy znaleźli bloki betonowe z napisem WKB Systems GmbH. Wszystko owinięte w charakterystyczną, zieloną folię. To firma, która wyposaża zakłady do produkcji bloczków betonowych.

Głównym akcjonariuszem tej spółki jest rosyjski oligarcha Wiktor Budarin, który nie jest obłożony sankcjami. Reporterzy dotarli do informacji, według których przez kilka lat firma dostarczała całe systemy maszynowe do produkcji bloczków betonu komórkowego. Trafiały one z Niemiec do Rosji, do drugiej firmy Budarina - odbudowującej Mariupol.

Przypomnijmy, Mariupol od maja 2022 roku okupowany jest przez Rosję. Do wybuchu wojny było jednym z największych miast Ukrainy, liczącym ponad 400 tysięcy osób. Zniszczenia w mieście są ogromne, sięgające nawet 90 procent. Rosjanie umyślili sobie, że odbudują miasto jako swoje i uczynią je symbolem zwycięskiej inwazji na sąsiadów.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić