Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
EKO
|

Belgia. Szczepionka Johnson & Johnson tylko dla osób powyżej 41 lat

2
Podziel się:

Rząd Belgii zdecydował, że szczepionkę na koronawirusa firmy Johnson & Johnson będą otrzymywały wyłącznie osoby powyżej 41. roku życia. To środek ostrożności, który został przedsięwzięty po wystąpieniu poważnych skutków ubocznych u jednej z kobiet. Lekarze podkreślają jednak, że powikłania to rzadkość, występują głównie u osób poważnie chorych.

Belgia. Szczepionka Johnson & Johnson tylko dla osób powyżej 41 lat
Rząd Belgii zdecydował, że szczepionka Johnson & Johnson nie będzie podawana osobom poniżej 41. roku życia (Getty Images, Stephen Zenner/Stringer)

Jak informuje agencja Reutera, decyzja o ograniczeniu szczepień preparatem Johnson & Johnson została podjęta po śmierci młodej kobiety, która ją przyjęła. Przyczyną zgonu była ciężka zakrzepica i małopłytkowość – miały one wystąpić u pacjentki właśnie po szczepieniu jednodawkową szczepionką.

Szczepionka na COVID-19. Johnson & Johnson tylko dla osób powyżej 41 lat w Belgii

Wiek zmarłej nie został podany do wiadomości publicznej – ujawniono jedynie, że w chwili śmierci miała poniżej 40 lat. Do podania jej preparatu doszło w ramach akcji szczepień w zakładzie pracy.

Rzecznik belgijskich władz zastrzegł, że decyzja o wstrzymaniu szczepień dla wszystkich grup może ulec zmianie. Nastąpi to jednak najwcześniej po tym, gdy eksperci z Europejskiej Agencji Leków (EMA) przeanalizują korzyści i ryzyko, jakie niesie za sobą podawanie preparatu Johnson & Johnson osobom poniżej 41. roku życia.

Zobacz także: Zobacz też: Paszport covidowy. Rząd potwierdza, testy już trwają

Jak podkreślił prof. Hugh Markus, mimo obaw belgijskiego rządu nie należy rezygnować ze szczepień na COVID-19. Naukowiec z Uniwersytetu Cambridge zauważył, że poważne skutki uboczne po przyjęciu preparatu należą do rzadkości. Występują one najczęściej u osób, które już wcześniej borykały się z poważnymi problemami zdrowotnymi.

W przypadku szczepionki Johnson & Johnson wystarczy jedna dawka, aby uchronić się przez COVID-19. Na przyjęcie właśnie tego preparatu zdecydował się między innymi Robert Lewandowski. Produkcja odbywa się zarówno na terenie Europy, jak i w Stanach Zjednoczonych, RPA oraz Indii. Na jej dopuszczenie zdecydowała się również Kanada.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(2)
Antylek
2 lata temu
Zachorowanie na covid jest zagrożeniem dla ludzi zchorowanych i jak czytam w artykule także przejęcie szczepionki niesie właśnie dla ludzi zchorowanych najniebezpieczniejsze skutki uboczne. A jakie skutki niesie podanie właściwego leku?
Anex
2 lata temu
Experyment Total.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić