Białoruś chce pomóc Ukrainie? "To pułapka"

Od miesięcy Ukraina boryka się z trudnościami w zakresie eksportu zboża. Winę za ten stan rzeczy ponosi w głównej mierze Rosja. Nieoczekiwanie "pomocną dłoń" do najechanego przez Putina kraju wyciągnęła kolaborująca z Kremlem Białoruś. Prezydent Litwy ostrzega, że to może być pułapka.

Białoruś chce pomóc Ukrainie? "To pułapka"
Gitanas Nausėda apeluje do ukraińskiego rządu. Uważa, że propozycja Białorusi to pułapka (Getty Images, Thierry Monasse)

Propozycję pomocy dla Ukrainy przedstawił Jurij Ambrazewicz. Wiceminister spraw zagranicznych Białorusi – państwa uchodzącego za jednego z najbardziej oddanych sojuszników Rosji – przedstawił ofertę wsparcia w rozmowie z Antonio Guterresem, sekretarzem generalnym ONZ.

Prezydent Litwy ostrzega Ukraińców. Białoruś szykuje zasadzkę?

Jurij Ambrazewicz zapewnił przedstawiciela Organizacji Narodów Zjednoczonych, że Białoruś umożliwi tranzyt ukraińskiego zboża przez swoje terytorium do litewskich portów. W zamian wiceminister spraw zagranicznych domagał się zgody na umożliwienie jego państwu ponownego eksportu – obecnie objętych międzynarodowymi sankcjami – nawozów sztucznych.

Jak informuje ukraińskojęzyczny serwis "Eurointegration", wśród osób krytycznie nastawionych do propozycji Białorusi jest Gitanas Nausėda. Prezydent Litwy podzielił się swoją opinią za pośrednictwem Twittera. Jak napisał w poście, rząd Aleksandra Łukaszenki chce w ten sposób wyłącznie uniknąć sankcji, a samo zboże już trafia do portów bez pomocy sojuszników Rosjan.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Propozycja Białorusi odnośnie do transportu ukraińskiego zboża przez jej terytorium na Litwę to kolejna próba uniknięcia sankcji. Ukraińskie zboże już wędruje do bałtyckich portów przez Polskę i inne kraje. To pułapka. Nie wpadajmy w nią – ostrzega Gitanas Nausėda na Twitterze.

Przed wybuchem wojny w Ukrainie kraj ten pozostawał jednym z najważniejszych eksporterów zbóż na świecie. 90 proc. było transportowanych drogą morską przez porty na Morzu Czarnym i Azowskim. Obecnie blokowane są one przez siły Federacji Rosyjskiej.

Zobacz także: Zobacz też: Rosjanie przenieśli wyrzutnie. Ukraińcy nie mogą w nie strzelić
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić