Białoruś szykuje atak? Oto ustalenia wywiadu

Nie mijają obawy, że siły Białorusi przygotowują się do wsparcia rosyjskiego sojusznika i pomogą Władimirowi Putinowi w dalszych atakach na niepodległą Ukrainę. Głos w tej sprawie postanowił zabrać Andrij Czerniak, przedstawiciel Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.

Białoruś szykuje atak? Oto ustalenia wywiadu
Czy rząd Ukrainy spodziewa się napaści z terytorium Białorusi? (Getty Images, 2022 Anadolu Agency)

Andrij Czerniak udzielił wywiadu dla Radia Svoboda. Jego fragmenty pojawiły się też na oficjalnej stronie Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy. Czerniak rozwiał wątpliwości odnośnie do tego, czy wojska ukraińskie są w trakcie przygotowywania się do odparcia ewentualnego ataku ze strony Białorusi.

Atak z Białorusi? Andrij Czerniak wyjaśnia

Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu oświadczył, iż obecnie prawdopodobieństwo ataku z terytorium Białorusi jest uważane za niskie. Władze Ukrainy nie stwierdzają jednak, że do takiej sytuacji w ogóle nie dojdzie. Nie przewidują natomiast, aby atak miał miejsce w ciągu najbliższych tygodni.

Na bieżąco monitorujemy wszelkie zmiany sytuacji na Białorusi. Dziś wywiad wojskowy Ukrainy nie wykrywa oznak powstania na terenie Białorusi grupy uderzeniowej. Rosyjska armia na Białorusi przeprowadza ataki na pokojowe miasta i infrastrukturę cywilną Ukrainy, prowadzi szkolenia i szkoli zmobilizowany personel – tłumaczył Andrij Czerniak.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...

Zobacz także: "Brutalny i skuteczny". Gen. Pacek wskazuje na plan Putina

Andrij Czerniak podkreślił, że spekulacje na temat inwazji z terytorium Białorusi są na rękę Kremlowi. Powód? Jak wytłumaczył pracownik MON, rozpuszczenie podobnych pogłosek to próba odciągnięcia przez Rosjan ukraińskich oddziałów od strefy walk.

Rozmowy o ewentualnej inwazji z terytorium Białorusi na Ukrainę stanowią próbę odciągnięcia naszych wojsk od strefy walk. Musimy prowadzić na Białorusi wywiad – nie robię z tego tajemnicy. W przypadku inwazji siły okupantów zostaną zniszczone – podsumował Andrij Czerniak dla Radia Svoboda.
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić