Bill Gates ma apel do świata. Ostrzega przed jeszcze gorszymi pandemiami

735

Bill Gates nie kryje, że ma poważne obawy odnośnie do dalszego przebiegu pandemii COVID-19. Miliarder i filantrop martwi się również przyszłymi takimi globalnymi kryzysami. Ostrzega, że mogą nieść za sobą jeszcze bardziej katastrofalne skutki dla świata.

Bill Gates ma apel do świata. Ostrzega przed jeszcze gorszymi pandemiami
Bill Gates uważa, że przyszłe pandemie przyniosą światu jeszcze większe straty, niż COVID-19 (Getty Images, 2021 Getty Images)

Bill Gates zwrócił uwagę, że Omikron i Delta to najbardziej transmisyjne wirusy, które poznała nauka. Jak jednak informuje Financial Times, miliarder uważa, że gdy dojdzie do kolejnej pandemii, to z udziałem patogenu jeszcze bardziej zaraźliwego oraz śmiercionośnego.

Pandemia COVID-19 nie będzie ostatnią. Bill Gates dzieli się obawami

W związku ze swoimi obawami Bill Gates zwrócił się ze specjalnym apelem do przedstawicieli rządów. Miliarder domaga się, aby politycy przeznaczyli – w imieniu swoich państw – milionowe środki finansowe na przygotowanie się do kolejnego globalnego kryzysu zdrowotnego. Zaznaczył, że świat ma "dziwne" priorytety i to w rękach filantropów i rządów najbogatszych państw jest rozwiązanie problemu nierówności szczepionkowej.

Bill Gates sam nie szczędzi pieniędzy na cele związane z nauką i medycyną. Fundacja prowadzona przez Gatesa oraz jego byłą żonę Melindę przekazała – wspólnie z brytyjską organizacją charytatywną Wellcome Trust – aż 300 milionów dolarów Koalicji na rzecz Innowacji w zakresie Gotowości Epidemicznej.

Zobacz także: Zobacz też: Omikron dociera do Polski. "W ciągu tygodnia będziemy mieć paraliż bez lockdownu"

Środki Koalicji na rzecz Innowacji w zakresie Gotowości Epidemicznej zostaną przeznaczone również na inne cele. Jak podkreślił Bill Gates, wiele działań, które wchodzą w skład przygotowania na okoliczność kolejnej pandemii, może przysłużyć do rozwiązania bieżących problemów z zakresu ochrony zdrowia.

Jako przykłady Bill Gates wskazał m.in. stworzenie szczepionki przeciw wirusowi HIV. Miliarder dodał, że ludzkości wiele korzyści przyniesie ulepszenie już istniejących szczepionek przeciwko gruźlicy oraz malarii.

Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić