Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|

"To jest poza skalą". Najbogatsi jeszcze bogatsi, a biedni umierają z ubóstwa

300
Podziel się:

Pandemia pogłębiła nierówności społeczne. Bogaci stali się jeszcze bogatsi, a jednocześnie więcej ludzi zaczęło żyć w ubóstwie - wynika z danych organizacji charytatywnej Oxfam. Dziesięć najbardziej majętnych osób na świecie w ciągu ostatnich dwóch lat podwoiło swoje fortuny.

"To jest poza skalą". Najbogatsi jeszcze bogatsi, a biedni umierają z ubóstwa
Elon Musk jest obecnie najbogatszym człowiekiem na świecie. Pandemia pogłębiła nierówności ekonomiczne - wynika z raportu Oxfam (Instagram, @elonmusk)

Niskie dochody mają katastrofalne skutki. Przyczyniają się do tego, że każdego dnia na świecie umiera 21 tys. osób - stwierdzono w raporcie Oxfam, międzynarodowej organizacji humanitarnej zajmującej się walką z głodem na świecie i pomocą w krajach rozwijających się. Tymczasem 10 najbogatszych osób na świecie od marca 2020 r. podwoiło swoje majątki.

W tym roku to, co się dzieje, jest poza skalą. Prawie codziennie podczas tej pandemii gdzieś pojawia się nowy miliarder, a tymczasem 99 proc. światowej populacji znalazło się w gorszej sytuacji z powodu blokad, problemów z handlem międzynarodowym, mniejszej turystyki międzynarodowej - powiedział Danny Sriskandarajah, dyrektor generalny Oxfam GB.

- W rezultacie 160 milionów ludzi zostało zepchniętych w ubóstwo. Jest coś głęboko wadliwego w naszym systemie gospodarczym - dodał Sriskandarajah.

Według danych Forbesa, które cytuje organizacja, 10 najbogatszych ludzi świata to: Elon Musk, Jeff Bezos, Bernard Arnault z rodziną, Bill Gates, Larry Ellison, Larry Page, Sergey Brin, Mark Zuckerberg, Steve Ballmer i Warren Buffet.

Chociaż ich majątek wzrósł łącznie z 700 miliardów dolarów do 1,5 biliona dolarów, wysokość ich fortun znacznie się od siebie różni. Majątek Muska w ciągu niecałych dwóch lat zwiększył się o ponad 1000 proc., podczas gdy fortuna Gatesa wzrosła o 30 proc.

Światowe Forum Ekonomiczne w tym tygodniu

Oxfam zazwyczaj publikuje raport na temat globalnych nierówności na początku spotkania Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Podczas tego wydarzenia zazwyczaj tysiące liderów korporacyjnych i politycznych, celebrytów, aktywistów, ekonomistów i dziennikarzy zbierają się w szwajcarskim ośrodku narciarskim.

Już drugi rok z rzędu jednak spotkanie, które było zaplanowane na ten tydzień, będzie odbywało się wyłącznie online w związku z pojawieniem się wariantu Omicron. Dyskusje obejmą m.in. prawdopodobną przyszłą ścieżkę pandemii oraz temat szczepionek i transformacji energetycznej.

Zobacz także: Rekomendacje Rady Medycznej. Będą nowe restrykcje ws. szczepień?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(300)
Pandemio trwa...
4 miesiące temu
Przecież to właśnie oni będą utrzymywać jak najdłużej stan epidemii, cały internet zarobił na tym że siedzieliśmy w domach i pracujemy zdalnie. Stąd każdy artykuł demonizuje i oszukuje, manipuluje waszymi emocjami. Spróbujcie już się tym nie interesować i omijać te informacje to od razu będziecie zdrowi w głowie i w ciele.
Twój nick
4 miesiące temu
Przeciez ta pandemia to jeden wielki biznes od początku o to chodziło ludzkość to ciemna masa
Hmm
4 miesiące temu
Ale o co chodzi? Każdy może stworzyć swoje imperium, właściciel Amazona (nie cierpię gościa) założył sklep internetowy i pierwsze książki wysyłał z domu.
Tony
4 miesiące temu
Kilim i tyle
Rubicon
4 miesiące temu
Polityka naszego rządu to wydać wszystko co było do wydania, a po nas to może być potop, pożar i klęska. W doopie mają Polaków, ważne, że oni mają. Będziemy długo płacić ich rachunki.
Elo
4 miesiące temu
DO ZWOLENNIKÓW OBOWIĄZKOWYCH SZCZEPIEŃ: Na omikrona nie działają szczepioneczki a oni biegali po 3 dawki i teraz chorują. Mają nawet obiecaną 4 i 5 dawkę do przyjęcia, przypominające po tych przypominających hahaha a Ci co się NIE SZCZEPILI WCALE, ŻYJĄ OD DWÓCH LAT Z MASKAMI POD NOSEM, NIE TRZYMAJĄ DYSTANSU, NIE DEZYNFEKUJĄ WSZYSTKIEGO I ZDROWI!!! Jak wymyślą nowe MUTACJE typu megatron albo kaczotron to nie zapomnijcie o nich powiedzieć u mnie w osiedlowym sklepie bo cały personel od dwóch lat żyje bez maseczek, bez szczepień, bez DYSTANSU i nic im nie jest. Niech horban do nich osobiście przyjedzie postraszyć WIRUSKIEM bo od dwóch lat mają go w p....dzie i nic im nie jest. Hahaha CUD NAD CUDY. TAKIEGO CUDU JESZCZE NIE BYŁO ŻEBY 10 OSÓB Z PERSONELU W TYM SKLEPIE NIE ZACHOROWAŁO NA KORONKĘ KTÓRA MA MUTACJE O STO TYSIĘCY BARDZIEJ ZARAŹLIWE OD POPRZEDNICH MUTACJI. A MIASTO W KTÓRYM ŻYJĘ JEST JEDNYM Z NAJWIĘKSZYCH W POLSCE WIĘC SZANSA WEDŁUG HORBANA I SIMONA, ŻE SIĘ NIE ZARAŻĄ JEST ZEROWA A ONI ŻYJĄ BEZ KORONY DWA LATA!!! WIĘC PRECZ Z TAKIMI EKSPERTAMI.
A33
4 miesiące temu
Dane nieprawdziwe - a gdzie Rockefelery, Rotszyldy i inni
rozsadna
4 miesiące temu
To, że tak się dzieje wine ponoszą skorumpowane rządy , tchórze na stołkach lub głupcy niemyślący co nic nie potrafią i zajeli sie polityką. Te dwa lata obnażyły całą prawdę. Najwiekszą winę ponosi naród. Głupcy, naiwniacy, ludzie za których myśli telewizja doprowadzili własne kraje do upadku. Klęska dla wielu dopiero nadchodzi.
Hahhahaha
4 miesiące temu
Haha i dalej myślicie ze im chodzi o nasze zdrowie ???? Hahahahaha. Mamy zapychać im kieszenie. A nie być zdrowi i bogaci.
Ja3
4 miesiące temu
Zgodnie z artykułem oni wyznaczaja "ścieżki" odnośnie pandemi i szczepionek!Nie nie to nie teoria spiskowa...Wcale...Fakt?!
gość
4 miesiące temu
Po nich też przyjdzie to.
ricki
4 miesiące temu
Przyjdzie na nich czas, że obrócą się w nawóz.
Gibson
4 miesiące temu
i tak staniesz goły przed stwórcą tak jak każdy
kra
4 miesiące temu
To co się odwala nie ma nic wspólnego z żadnym świruskiem , to zmiana ustroju na totalitarny. Ci co pomagają w szerzeniu plandemii chcą się załapać jako pomocnicy systemu, by im się lepiej żyło w totalitarnym państwie.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić