Angelika Karpińska| 
aktualizacja 

Biolodzy twierdzą, że koronawirus nie pochodzi z targu w Wuhan

29

Najnowsze badania podważają twierdzenia Chin, że koronawirus przeniósł się na ludzi z dzikich zwierząt sprzedawanych na targu w Wuhan. Specjaliści z dziedziny biologii sądzą, że wirus został sprowadzony na rynek przez kogoś, kto był już zakażony.

Biolodzy twierdzą, że koronawirus nie pochodzi od dzikich zwierząt sprzedawanych na targu
Biolodzy twierdzą, że koronawirus nie pochodzi od dzikich zwierząt sprzedawanych na targu (Getty Images)

Nowe badanie sugeruje, że koronawirus nie pochodzi z targu w Wuhan. Biolodzy Yujia Alina Chan i Benjamin Deverman z Broad Institute oraz Shing Hei Zhan z University of British Columbia porównali próbki genetyczne od pacjentów z COVID-19 z próbkami pochodzącymi z epidemii SARS z 2002 r.

Naukowcy odkryli, że nowy koronawirus "przypomina SARS-CoV w późnej fazie epidemii w 2003 r.". Jednak to podobieństwo wzbudziło ich podejrzenia, ponieważ SARS-CoV ewoluował w miarę rozprzestrzeniania się na całym świecie, a nowy koronawirus od razu pojawił się w "wysoce zakaźnej" formie, która wydawała się "wstępnie przystosowana do przenoszenia się między ludźmi".

Koronawirus pochodzi z laboratorium w Wuhan?

Biolodzy stwierdzili że "publicznie dostępne dane genetyczne nie wskazują na przenoszenie wirusa między gatunkami na targu". Uznali, że Sars-CoV-2 został sprowadzony na rynek przez ludzi.

Należy wziąć pod uwagę możliwość, że niemodyfikowany genetycznie prekursor mógł zostać przystosowany do ludzi podczas badań w laboratorium - stwierdził zespół badawczy.

Chiny zaprzeczają twierdzeniom, że COVID-19 mógł mieć swój początek w laboratorium w Wuhan. W ubiegłym tygodniu władze nakazały jednak zaostrzenie środków bezpieczeństwa we wszystkich laboratoriach, w których bada się wirusy - podaje "Daily Mail".

Zobacz także: Lek na koronawirusa. Prof. Simon tłumaczy, czego można się spodziewać

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić