Biskup apeluje do młodych. "Wielu pokazało żółtą kartkę Kościołowi"

103

Kościelne statystyki pokazują, że młodzi ludzie w Polsce coraz częściej rezygnują z uczestnictwa w lekcjach religii i mszach świętych. W opinii biskupa pomocniczego diecezji siedleckiej, Grzegorza Suchodolskiego, obecna młodzież nie jest nastawiona wrogo do Kościoła, ale ten nie proponuje im odpowiedniej oferty.

Biskup apeluje do młodych. "Wielu pokazało żółtą kartkę Kościołowi"
Bp Grzegorz Suchodolski widzi problem w relacjach Kościoła z młodymi ludźmi. (Archidiecezja Krakowska, Archidiecezja Krakowska)

W opinii bp Grzegorza Suchodolskiego, zaprezentowanej przez Katolicką Agencję Informacyjną, współczesny Kościół powinien słuchać przede wszystkim ludzi młodych. Jednocześnie zauważa on, że młodzież w znacznie większej skali niż dotychczas rezygnuje z uczestnictwa w Kościele.

Dzisiaj wiemy, że wielu młodych pokazało żółtą kartkę Kościołowi (...) Z różnych socjologicznych analiz wynika jednak, że polska młodzież nie jest wrogo nastawiona do Kościoła - raczej byśmy powiedzieli, że jest nastawiona obojętnie - twierdzi bp Suchodolski.

Kościół nie ma oferty dla młodych ludzi? Biskup szuka rozwiązania

Zdaniem biskupa, jednym z problemów w kontaktach z młodymi jest niedostosowanie katolickiej oferty ze strony duchownych oraz jej mała atrakcyjność dla młodzieży. Problemem są także wartości, które rządzą obecnym światem.

Oni mają swój świat, swój świat w który weszli, który przeżywają - nie jest to świat pozbawiony jakichś wartości, ale często jest to świat idący obok wiary i obok Kościoła. Nie możemy już powiedzieć o polskim społeczeństwie - zwłaszcza młodym społeczeństwie - że jest taką jednorodną tkanką społeczną. (...) Wielu młodych przyznaje się dzisiaj do tzw. bezdomności duchowej.

Biskup zauważa także, że młodzi ludzie - nawet jeżeli są ochrzczeni i posiadają sakramenty - nie identyfikują się do końca z instytucją Kościoła. Co więcej, swoją wiarę przeżywają w innych miejscach, niż tych, w których chcieliby ich widzieć duchowni.

Biskup twierdzi, że pewnym rozwiązaniem tego problemu mogą być spotkania otwarte, na których pojawią się setki czy tysiące młodych ludzi. Duchowny zapewnia o otwartości oraz możliwości zbudowania nowej relacji z Kościołem.

Chcemy zaproponować wydarzenia z tym właśnie hasłem, zapraszając na nowo do Kościoła jako wspólnoty relacji, gdzie można ze sobą pobyć, posłuchać się nawzajem, ale także szukać ziaren nadziei wprowadzających w wierze ku przyszłości - przekazał bp Suchodolski.
Zobacz także: Wielu młodych pokazało żółtą kartkę Kościołowi
Autor: ACG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić