Biskup Edward Janiak odnaleziony. Przebywa na terenie diecezji, którą Watykan kazał mu opuścić

703

"Głos Wielkopolski" ustalił, że biskup Edward Janiak wciąż przebywa na terenie diecezji kaliskiej. Pod koniec marca Watykan ogłosił, że ma ją opuścić. To kara za zaniedbania w sprawach nadużyć seksualnych wobec dzieci.

Biskup Edward Janiak odnaleziony. Przebywa na terenie diecezji, którą Watykan kazał mu opuścić
Biskup Janiak nie opuścił diecezji kaliskiej (Newspix)

"Głos Wielkopolski" ustalił, że biskup Edward Janiak obecnie przebywa w Domu Pomocy Społecznej Caritas w Złoczewie. O tym, że ukarany duchowny wciąż przebywa na terenie diecezji kaliskiej, powiedziała dziennikarzom osoba związana z Kościołem, która chciała zachować anonimowość.

Biskup Edward Janiak potwierdził, że przebywa na terenie diecezji kaliskiej

Dziennik skontaktował się telefonicznie z biskupem Janiakiem. Były ordynariusz diecezji kaliskiej potwierdził, że przebywa w Złoczewie. Twierdził, że to z powodu szczepienia na koronawirusa. W piątek miał otrzymać drugą dawkę. Zapewnił, że jeśli będzie się dobrze czuł, to za kilka dni opuści diecezję kaliską.

Duchowny nie chciał jednak zdradzić, gdzie będzie mieszkał. "To tajemnica" - powiedział. Podkreślał także, że już wcześniej, po decyzji Watykanu, nie przebywał w Złoczewie.

Przekonuje, że do Złoczewa przyjechał tylko ze związku ze szczepieniami, dlatego, jak przekonuje, nie łamie żadnego zakazu. Z rozmowy z nim wynikało, że czuje się niesprawiedliwie potraktowany przez Watykan, zrobił wiele dobrego, ale skoro Rzym postanowił, on nie będzie z tym dyskutował. Wie przecież, na czym polega posłuszeństwo w Kościele. Dodał, że jest spełnionym emerytem - czytamy w publikacji "Głosu Wielkopolskiego".

Przedstawiciele Caritas diecezji kaliskiej oraz tamtejszej kurii zapewniają, że nie wiedzą, gdzie przebywa biskup Janiak.

Przypomnijmy, że 29 marca biskup Edward Janiak został ukarany przez Watykan za tuszowanie przypadków pedofilii w Kościele. Stolica Apostolska nakazał duchownemu opuszczenie diecezji kaliskiej i zakazał mu uczestniczenia w publicznych celebracjach i spotkaniach świeckich na jej terenie. Biskup ma także wpłacić z osobistych funduszy odpowiednią sumy na rzecz Fundacji św. Józefa, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć.

Zobacz także: Biskup Dzięga dostał nagrodę KUL. Ojciec Gużyński nie krył zażenowania

Autor: NB
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić