o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
MDO
|

Szokujące, co zrobił. Watykan zajmie się sprawą proboszcza z Tarnobrzegu

50
Podziel się

Dochodzenie ws. możliwych zaniedbań abp. Andrzeja Dzięgi dot. molestowania seksualnego osoby niepełnoletniej przez duchownego dobiegło końca. Mowa o sprawie księdza Józefa G., który niedawno został skazany na trzy lata pozbawienia wolności za molestowanie ministranta. Jego przewinieniami zajmie się Watykan.

Szokujące, co zrobił. Watykan zajmie się sprawą proboszcza z Tarnobrzegu
Ksiądz (Pixabay)
bDZOomhx

O sprawie informują "Super Nowości". Ujawniono m.in., że z ustaleń śledczych wynika, że gdy w 2006 roku pokrzywdzony zgłosił się do biskupa i opowiedział mu, że był molestowany przez proboszcza Józefa G., kapłan został decyzją biskupa Andrzeja Dzięgi przeniesiony z tarnobrzeskiej parafii do innej w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Nadal uczył w szkole, a ponadto zachował funkcję proboszcza. Nie poniósł żadnych konsekwencji karnych za czyny, których się dopuścił.

bDZOomhz

Tę sprawę jako pierwszy nagłośnił w 2020 roku ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Gdy zapoznał się z historią pokrzywdzonego, napisał w tej sprawie list do prymasa Polski, abp. Wojciecha Polaka, delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. Później ze sprawą mogli się zapoznać inni wysoko postawieni duchowni.

Pokrzywdzony znów przesłuchany. "Miałem obawy"

W minionym tygodniu w lubelskiej kurii został przesłuchany ministrant, którego skrzywdził ks. Józef G. Dziś ma 27 lat, a w czasie molestowania przez duchownego był zaledwie 12-letnim chłopcem.

Po poprzednich doświadczeniach miałem pewne obawy przed kościelnym przesłuchaniem. Byłem jednak mile zaskoczony. Podczas spotkania w kurii lubelskiej panowała bardzo dobra atmosfera, której się nie spodziewałem - mówi cytowany przez "Więź" tarnobrzeżanin.
bDZOomhF

Ksiądz Józef G. został skazany na 3 lata pozbawienia wolności. Zarzucono mu dopuszczenie się innych czynności seksualnych i kierowanie groźby. Ma zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonym przez 8 lat, nie może prowadzić działalności związanej z wychowaniem, edukacją małoletnich lub opieką małoletnich przez 8 lat, a ponadto został zobowiązany do wypłacenia pokrzywdzonemu 20 tys. złotych w ramach nawiązki. Musi też pokryć koszty zastępstwa adwokackiego w wysokości 10 tys. zł oraz zapłacić ponad 5 tysięcy złotych innych kosztów sądowych.

Śledczy sprawdzali, czy rzeczywiście abp Andrzej Dzięga nie zareagował właściwie na doniesienia o molestowaniu dziecka przez księdza Józefa G. Koniec dochodzenia w tej sprawie zbiegł się w czasie z przyznaniem metropolicie szczecińsko-kamieńskiemu przez Katolicki Uniwersytet Lubelski nagrody im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia "za szerzenie zasad katolickich", co wywołało ogromną burzę.

bDZOomhG

Sprawa Józefa G. trafi do Watykanu. Przeanalizowane zostaną nie tylko przewinienia tego duchownego, ale i możliwe zaniedbania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDZOomia
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(50)
Laura
3 tyg. temu
Takiej sprawy to już dawno opisywały Fakty i Mity to gdzie wtedy był ksiądz isakowicz?Też wiedział ale nie powiedział
Mery
3 tyg. temu
Dlaczego on za 8 lat będzie mógł znów pracować z dziećmi? Xdddd
widzę
3 tyg. temu
Wszystko ok, Kościoły opróżniają się nie tylko z powodu pandemii.
bDZOomib
WAT
3 tyg. temu
WATYKAN -wyrzucić obydwu ze stanu Kapłańskiego !!!
Long
4 tyg. temu
Jak to Watykan się zajmie?To sprawa prokuratora nie klechow
Savage
4 tyg. temu
Jakie q. kościelne przesłuchanie? Co to za parodia prawa? Sprawa powinna trafić do prokuratury, pod sąd i do więzienia. Tego biskupa też oskarżyć i do pudla.
Zed
4 tyg. temu
Karą będą Rzymskie wakacje.
Molo
4 tyg. temu
Jest to przerażające. Tak duża patologia ludzi kierujących kościołem w Polsce.
Kok
4 tyg. temu
Jak dać się molestować raz drogiego by nie bylo
el-ka
4 tyg. temu
Po co chodzą do biskupa zamiast złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Na co liczą,na odszkodowanie,czy sprawiedliwy wyrok. Sąd i tak orzecze nawiazke i zadośćuczynienie. Ale ludzie nie mają o tym pojęcia. Blagaja biskupow. Po co? Oni się będą bronić do końca.
Wilga
4 tyg. temu
Dzięki Sekielskim lawina ruszyła.
kimać
4 tyg. temu
czyli co? bylo w paszczu i tylko 3 lata?? sund jak zwykle na straży watykanskich interesów
Hahahaha
4 tyg. temu
On dostal 3 lata a gościu co sie wlamal do domu i zjadł śledzie grozi 14 lat. Polska sprawiedliwosc!
bDZOomhT
szkoda_gadać
4 tyg. temu
Pedofilów wśród kleru jest ok 3-5% Dokładnie tak samo jak wśród innych środowisk. JAK W SPOŁECZEŃSTWIE! Zastanawiam się nad ostatecznym celem ataku na KK. Pamiętajmy, że natura nie znosi próżni. Ciekawe, co zastąpi kościół?
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić