Czarne chmury nad Głodziem. Duchowny "na celowniku"

97

Nie kończą się kłopoty arcybiskupa Sławoja Leszka Głodzia. Po wyroku z Watykanu tym razem duchowny znalazł się na celowniku Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Czarne chmury nad Głodziem. Duchowny "na celowniku"
Arcybiskup Głódź (Wikimedia Commons)

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź nie może odpocząć na emeryturze. 29 marca duchowny został ukarany przez Watykan za tuszowanie przestępstw na tle seksualnym wśród księży. Zakazano mu uczestnictwa w publicznych wydarzeniach religijnych oraz spotkaniach świeckich na terenie archidiecezji gdańskiej, oraz kazano mu się wyprowadzić poza nią. Teraz poinformowano o jego kolejnych kłopotach.

Duchownemu przyjrzy się teraz Prokuratura Okręgowa w Gdańsku. Organ zbada 3 zawiadomienia o możliwości popełnienia przez niego przestępstwa. Te mają dotyczyć trzech osobnych zdarzeń. Decyzja w sprawie dalszego postępowania ma zapaść po przeanalizowaniu spraw.

Wpłynęły trzy zawiadomienia, które odnoszą się do trzech różnych zdarzeń. Zostaną one przeanalizowane i wówczas zapadnie decyzja, co do dalszego biegu postępowania - powiedziała w rozmowie z Faktem prok. Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Trzy zawiadomienia

Portalowi "Fakt" udało się ustalić, czego dotyczą zawiadomienia. Pierwsze z nich dotyczy ks. Krzysztofa K., który obcował płciowo z 14-latką. Arcybiskup miał przenosić go do innych parafii i nie zakazał mu odprawiania mszy, nawet po zapadnięciu sądowego wyroku.

Kolejne zawiadomienie dotyczy byłego proboszcza parafii w Bojanie na Pomorzu. Ks. Mirosław B. został skazany przez sąd za rozpijanie i molestowanie 15-latki. Po usunięciu z parafii wszedł w skład prestiżowej kapituły i przeniesiono go do ośrodka Tyberiada w Nadolu, gdzie wypoczywają dzieci.

Trzecie i zarazem ostatnie zawiadomienie ma dotyczyć ks. Andrzeja Dymera. W reportażu TVN24 pokazano, że ten przez lata wykorzystywał seksualnie osoby nieletnie. Śledztwo w jego sprawie wszczęto dopiero w 1995 roku po interwencji dziennikarzy "Gazety Wyborczej". Za bezkarność duchownego miał odpowiadać abp Głódź. Dymer zmarł 16 lutego 2021 roku.

Zobacz także: Generał apeluje do Andrzeja Dudy. O arcybiskupie Głódziu mówi bez ogródek
Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić