Marcin Lewicki
Marcin Lewicki| 
aktualizacja 

Biskupi uciszą "księży-showmanów". Są nowe wytyczne w sprawie

96

Hiszpańska Konferencja Biskupia mówi "stop" internetowej działalności kapłanów z Hiszpanii. Chodzi o transmisje mszy świętej przy pomocy streamingu online. Biskupi postanowili zdyscyplinować księży, bo ich działalność doprowadziła do "trywializacji Eucharystii".

Biskupi uciszą "księży-showmanów". Są nowe wytyczne w sprawie
Biskupi uciszą "księży-showmanów". Są nowe wytyczne w sprawie (Pixabay)

Hiszpańscy biskupi opublikowali "Wytyczne dotyczące transmisji uroczystości liturgicznych". To dokument, który stanowi, w jaki sposób transmitować mszę, aby "zachować jej charakter duchowy" i "podnieść szacunek wobec Eucharystii".

Komisje episkopatu ds. mediów i ds. liturgii wskazali, że "treść dokumentu nie jest normą". Ma jednak stanowić wytyczne co do zasad transmisji z liturgii dla księży oraz pracujących przy realizacji techników.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowe regulacje w Kościele. Czego brakuje w dokumencie Jędraszewskiego?

Jakie zasady narzuci hiszpański episkopat? Przede wszystkim ograniczy działalność tzw. księży-showmanów.

Wierni uczestniczący w nich przez internet zasługują na sprawowanie ich z taką samą godnością, co ci, którzy przychodzą do świątyń. Widzieliśmy, że pojawił się rodzaj księża showmana, który robi podczas transmisji wszystko. Zjawisko pojawiło się po pandemii. To trywializacja Eucharystii - mówi przewodniczący komisji episkopatu ds. mediów bp José Leonardo Lemos, cytowany przez portal deon.pl.

Księża będą zobowiązani do usuwania mszy po jej transmisji i stosowaniu wyłącznie zasady nadawania "na żywo". Osoby sprawujące msze online powinny być przeszkolone z umiejętności komunikacji i języka audiowizualnego.

Co więcej, ksiądz nie może skupiać uwagi na sobie i umieszczać na ołtarzu telefonu komórkowego. Nie powinien także opuszczać ołtarza, aby np. zbierać na tacę.

Dokument określa również warunki techniczne transmisji. Powinien ją przeprowadzić wyszkolony technik, który jednocześnie zna zasady uczestnictwa w liturgii i nie przeszkadza w posłudze.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić