BOB| 

Błąd w spisie powszechnym. Grożą surowe kary

43

Czy można trafić do więzienia za błąd w spisie powszechnym? Niestety tak. Lepiej więc uważnie wypełnić wszystkie dane, aby potem się nie zdziwić.

Błąd w spisie powszechnym. Grożą surowe kary
Narodowy Spis Powszechny 2021 (Flickr)

W Polsce trwa Narodowy Spis Powszechny, w którym musi wziąć udział każdy Polak. Czasu zostaje coraz mniej, bo ostateczny termin na podanie wszystkich danych mija 30 września. Nie wypełnisz swojego obowiązku? Grozi ci kara do 5 tys. zł.

Nawet więzienie za fałszywe dane

Okazuje się, że kary grożą także tym, którzy wezmą udział w Narodowym Spisie Powszechnym. W dodatku mogę one być znacznie surowsze niż w momencie, gdy w ogóle nie wypełnimy ankiety.

Stanie się tak w momencie, gdy podamy fałszywe dane w formularzu. Za to grozi nawet do 2 lat więzienia! Dlatego lepiej uczciwie i rzetelnie podawać wszystkie informacje.

- Weryfikujemy podane przez obywateli informacje na podstawie danych z rejestrów, do których mamy dostęp i odpowiednich metod statystycznych - mówi w Business Insider Karolina Banaszek, rzecznik GUS.

Co jeżeli przez internet wziąłeś udział w spisie powszechnym i wiesz, że popełniłeś błąd? Niestety, samodzielnie go nie poprawisz. W takich przypadkach należy zadzwonić na infolinię lub wypełnić formularz kontaktowy na stronie NSP.

Zobacz także: Samochód albo kara. GUS zachęca Polaków do spisywania się
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić