Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

Spis powszechny. Mnóstwo wątpliwości. Na te pułapki musisz uważać

10
Podziel się:

Trwa Narodowy Spis Powszechny. Niektórzy mają wiele wątpliwości. Co powinny zrobić osoby, które nie chcą lub nie mogą spisać współlokatorów? Jak postąpić w przypadku zawarcia jednopłciowego małżeństwa za granicą?

Spis powszechny. Mnóstwo wątpliwości. Na te pułapki musisz uważać
Spis powszechny (Pixabay)

"Dziennik Gazeta Prawna" podkreśla, że "w trakcie półtora miesiąca zbierania danych o obywatelach pojawiło się mnóstwo wątpliwości związanych z Narodowym Spisem Powszechnym".

Jedno z zastrzeżeń jest związane z możliwością spisania się przez internet, bez konieczności wizyty rachmistrza. By to zrobić, trzeba podać dokładne dane, w tym PESEL, pozostałych osób, które mieszkają pod danym adresem.

Zdaniem RPO z perspektywy ochrony prawa do prywatności nie wydaje się zasadne, aby dzielić się swoimi danymi osobowymi ze wszystkimi współlokatorami - zaznacza "DGP".

Później dodano, że "z odpowiedzi prezesa GUS Dominika Rozkruta wynika, że osoba dorosła, która jako pierwsza zaloguje się do aplikacji spisowej, podaje informacje o lokalu i wszystkich osobach w nim zamieszkałych, ustala jego skład osobowy oraz określa relacje rodzinne pomiędzy współlokatorami".

Przyjęte rozwiązanie umożliwia zatem spisanie się wszystkim wspólnie zamieszkującym osobom, po zalogowaniu się do aplikacji spisowej tylko jednego pełnoletniego mieszkańca - wyjaśnia Rozkrut, którego zacytowano w artykule.

Zapewniono, że przewidziana została możliwość spisania wyłącznie siebie. Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, to wówczas pozostali mieszkańcy muszą spisać się samodzielnie.

Spis powszechny. Co w przypadku jednopłciowego małżeństwa?

"DGP" wyjaśnia również, że osoby, które zawarły jednopłciowe małżeństwo za granicą, mogą jako stan cywilny wskazać: żonaty/zamężna. Pojawiło się zapewnienie, że GUS uzna te informacje za zgodne z prawdą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
Pojebany kraj
12 miesięcy temu
Pewnie, a może spisać się żeby wiedzieć kogo jeszcze zaszczepić.. nie ufam rządowi i nikomu
bat-24
12 miesięcy temu
Czy trzeba podać prawdę? Nie koniecznie
Rozsadny
12 miesięcy temu
Taa, straszcie tych ludzi to schroniska będą pełne za chwilę.
HIPIS
12 miesięcy temu
Niech się Żydzi sami spisują 🖕
Scholcia
12 miesięcy temu
Morawiecki i cały pis podaje nieprawdę to dlaczego my mielibyśmy się starac? Zrobić tak żeby było nam wygodnie 😃
Aneta
12 miesięcy temu
Nie prawda, że można spisać się samodzielnie bez konieczności podawania danych współlokatorów. A jeżeli jest taka opcja, to nie była ona ogólnie dostępna na początku spisu. Na pytanie "czy w lokalu mieszkają inne osoby ?" można było wybrać TYLKO 2 opcje: "nie" podając nieprawdę, albo "tak" podając dane tej osoby, inaczej nie ukończyłoby się spisu, narażając się na ewentualną karę lub nieprzyjemności. I takim oto sposobem musiałam męczyć się i dopraszać się o poufne dane byłego wspołlokatora, który wyprowadził się za granicę. Jeżeli jest teraz dostępna trzecia opcja, to została wprowadzona już po rozpoczęciu spisu, co jest kpiną w stosunku do osób co spisywały się na początku.
Babet
12 miesięcy temu
Dlaczego blokowania jest strona spisu w internecie po 14 dniach?
Rachmistrz
12 miesięcy temu
Spis jest banalny i każdy uczeń szkoły ponadpodstawowej sobie z nim poradzi bez problemu. Nikt nie pyta o dochody, numer konta, nazwę miejsca pracy itp. jedynie o wykonywany zawód. W Polsce już tak jest że tylko narzekanie wszystkim świetnie wychodzi. Jak by za spisanie się dawali naklejki na słodziak to niektórzy by chcieli po kilka razy.
Adam
rok temu
Ja się nie mogę spisać Zbyt szczegółowe pytania Nie chce żeby mój pesel i dane trafiły za granice , były sprzedawane Boje się o moje bezpieczeństwo osobiste w sensie ataków gangsterskich po informacjach gdzie każdy będzie wiedział gdzie mieszkam , pracuje i skąd mam dochody , boje się o konto w banku , gdzie hakerzy łatwo będą mogli się włamać Nie ma takiej siły abym dobrowolnie podał dane do internetu
S.M
rok temu
Jestem bezdomny. Mieszkam w aucie lub na działkach. Jak mam się spisać? Chory kraj najpierw dyskryminuje mnie, a potem zechce ukarać...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić