Spis powszechny. Mnóstwo wątpliwości. Na te pułapki musisz uważać

17

Trwa Narodowy Spis Powszechny. Niektórzy mają wiele wątpliwości. Co powinny zrobić osoby, które nie chcą lub nie mogą spisać współlokatorów? Jak postąpić w przypadku zawarcia jednopłciowego małżeństwa za granicą?

Spis powszechny. Mnóstwo wątpliwości. Na te pułapki musisz uważać
Spis powszechny (Pixabay)

"Dziennik Gazeta Prawna" podkreśla, że "w trakcie półtora miesiąca zbierania danych o obywatelach pojawiło się mnóstwo wątpliwości związanych z Narodowym Spisem Powszechnym".

Jedno z zastrzeżeń jest związane z możliwością spisania się przez internet, bez konieczności wizyty rachmistrza. By to zrobić, trzeba podać dokładne dane, w tym PESEL, pozostałych osób, które mieszkają pod danym adresem.

Zdaniem RPO z perspektywy ochrony prawa do prywatności nie wydaje się zasadne, aby dzielić się swoimi danymi osobowymi ze wszystkimi współlokatorami - zaznacza "DGP".

Później dodano, że "z odpowiedzi prezesa GUS Dominika Rozkruta wynika, że osoba dorosła, która jako pierwsza zaloguje się do aplikacji spisowej, podaje informacje o lokalu i wszystkich osobach w nim zamieszkałych, ustala jego skład osobowy oraz określa relacje rodzinne pomiędzy współlokatorami".

Przyjęte rozwiązanie umożliwia zatem spisanie się wszystkim wspólnie zamieszkującym osobom, po zalogowaniu się do aplikacji spisowej tylko jednego pełnoletniego mieszkańca - wyjaśnia Rozkrut, którego zacytowano w artykule.

Zapewniono, że przewidziana została możliwość spisania wyłącznie siebie. Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, to wówczas pozostali mieszkańcy muszą spisać się samodzielnie.

Spis powszechny. Co w przypadku jednopłciowego małżeństwa?

"DGP" wyjaśnia również, że osoby, które zawarły jednopłciowe małżeństwo za granicą, mogą jako stan cywilny wskazać: żonaty/zamężna. Pojawiło się zapewnienie, że GUS uzna te informacje za zgodne z prawdą.

Autor: MDO
Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić