Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

Bomba biologiczna na dnie Bałtyku. Sprawą zajmuje się Komisja Europejska

11
Podziel się:

W kwietniu europarlament wezwał Unię Europejską do oczyszczenia Morza Bałtyckiego z wraków statków i broni chemicznej z okresu II wojny światowej. Teraz pojawiły się informacje, że Komisja Europejska uwzględni to w planie na rzecz zerowego zanieczyszczenia, który zostanie przedstawiony w przyszłym tygodniu.

Bomba biologiczna na dnie Bałtyku. Sprawą zajmuje się Komisja Europejska
Płetwonurek na dnie morza. Zdjęcie poglądowe. (Getty Images)

"Zgodnie z porozumieniem międzyinstytucjonalnym, między Parlamentem Europejskim a Komisją, Komisja przeanalizuje teraz szczegółowo rezolucję i odpowie na nią na piśmie w ciągu 3 miesięcy" - mówi w rozmowie z PAP urzędniczka KE wysokiego szczebla, prosząca o zachowanie anonimowości.

Komisja traktuje tę kwestię bardzo poważnie i odzwierciedli to również w naszym planie działania na rzecz zerowego zanieczyszczenia, który ma zostać przedstawiony w przyszłym tygodniu - dodaje.

Przekazuje ponadto, że jej instytucja współpracuje z państwami członkowskimi, w celu rozwiązania problemu amunicji konwencjonalnej i chemicznej, zatapianej na wodach europejskich.

Jest to problem, który stanowi zagrożenie dla środowiska morskiego, a także stanowi przeszkodę w działalności morskiej. Komisja zachęca do działań zarówno krajowych, jak i międzynarodowych, biorąc pod uwagę wnioski z sympozjum w sprawie wyzwań związanych z niewybuchami, które odbyło się w Brukseli w 2019 r. Ze względu na charakter problemu, bezpośrednio zainteresowane państwa członkowskie będą musiały rozważyć możliwości praktycznych działań następczych. W ramach planu działania UE, w zakresie strategii bezpieczeństwa morskiego z 2018 r., państwa członkowskie zgodziły się podjąć określone działania na Morzu Bałtyckim, aby zoptymalizować usuwanie zatopionej w morzu amunicji chemicznej i niewybuchów - podkreśla rozmówczyni PAP.

Komisja Europejska uruchomiła specjalną procedurę

Urzędniczka przypomina również, że w styczniu 2021 roku KE zdecydowała się uruchomić specjalną procedurę, której celem jest sporządzenie mapy zatopionej amunicji, określenia zestawu wspólnych procedur i modeli reagowania w przypadku przypadkowego wydobycia niewybuchów, jak i również określenia zestawu optymalnych praktyk w zakresie usuwania, a także ograniczania szkodliwych skutków zanieczyszczeń dla środowiska morskiego. Ta procedura ma zostać sfinalizowana do końca 2021 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(11)
Damian
2 lata temu
A niech se to Niemcy sprzątają czyja to broń tam leży.. nasza czy ich
Goty Rybak
2 lata temu
Jest to wielka okazja nie tylko na posprzątanie Bałtyku ale i na biznes. W Polsce był kilka razy rozpoczynany program "Ratownik", który nie tylko miał zapewnić profesjonalny okręt ratownictwa morskiego ale i dawał szansę na systematyczne czyszczenia dnia morza. Ciągle jest blokowany. Dlaczego?
pobożny arab
2 lata temu
a to wszystko dzięki Niemcom i Ruskim więc niech oni ponoszą teraz koszta im wystawić rachunek
wieszcz
2 lata temu
niedługo nie będzie po co jeździć do nadmorskich miejscowości, bo bałtyk będzie martwy i skażony :) skończy się rybka z frytkami za 100zł :D
Ddd
2 lata temu
Niech sprzątająca ruscy Niemcy i inni alianci jak zatopili
":)))
2 lata temu
bomba "biologiczna" czy "chemiczna". No tak e-learning :):):)
Twój nick
2 lata temu
Na Bałtyku są 3 zrzutowiska broni chemicznej nie tylko z 1 ale i 2 wojny światowej. Jej właścicielami są Niemcy i Ruskie. Niech zabierają swoje !!! Z jakiej racji mamy im dopłacać ?
QR98
2 lata temu
Kto wrzucał do Bałtyku to świństwo?? Z tego co wiem to zrobili to sowieci i angole, inna sprawa że wyprodukowali to niemcy i to oni powinni to posprzątać
SuperGość
2 lata temu
Ten kto to świństwo wrzucał do morza to niech sobie teraz zabierze i będzie OK
Faaaz
2 lata temu
Dobra dobra, leży toto tam osiemdziesiąt lat i nikomu nie przeszkadzało. Ale jak tylko Ruscy dokańczają swój gazociąg po dnie Bałtyku, to masz, nagle Europa chce "czyścić" dno Bałtyku. Komu te bajki, komu ta ściema? Chodzi o to, żeby po prostu pod pretekstem "wybierania niewybuchów" rozwalić Ruskim ten gazociąg. Tyle.
Sabat
2 lata temu
Pitolenie o szopenie ,i na pitoleniu się zakończy jak zawsze :(
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić