o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Łukasz Maziewski
|

Ujawnili za dużo? Ostry komentarz oficera: "Głupota? Mało powiedziane"

749
Podziel się

Tuż przy granicy z Białorusią powstaje wojskowa instalacja. Nie byle jaka: stacja nasłuchu radioelektronicznego. Od ponad pół roku jej plany i dokumentacja są dostępne... w internecie. W rozmowie z o2.pl były zastępca szefa wojskowego kontrwywiadu mówi wprost: ujawnienie takich danych jest niebywałą głupotą.

Ujawnili za dużo? Ostry komentarz oficera: "Głupota? Mało powiedziane"
Wojskowi ujawnili za dużo? Informacje dostępne w internecie (PAP)
bEpEzIut

Od listopada na stronie Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Olsztynie można znaleźć dokumentację zamówienia. Pełną: z informacjami z otwarcia ofert na budowę stanowiska i planami budowy. Dlaczego udostępniono dokumentację wojskowej instalacji w sieci?

Po kolei. Na stronie internetowej RZI można znaleźć zamówienie publiczne opisane jako "Opracowanie programu inwestycji i dokumentacji budowlano-wykonawczej wraz z częścią kosztorysową dla – budowa pozycji bojowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą dla potrzeb Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej w Grójcu". Na tej samej stronie udostępniono dość szczegółowe plany inwestycji.

bEpEzIuv
Mówimy bezsprzecznie o wojskowej stacji nasłuchowej. To od początku do końca powinno być wyłączone z jawności - mówi o2.pl płk Maciej Matysiak, były zastępca szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego i ekspert fundacji Stratpoints.
Zobacz także: Poligon w Orzyszu oblegany przez Zawiszaków

Walka elektroniczna i rozpoznanie

Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej w Grójcu to bardzo ważna jednostka. Odpowiada za nasłuch, rozpoznanie radioelektroniczne i monitoring komunikacji wojskowej. Mówiąc krótko, nadzoruje komunikację wojskową przeciwnika.

bEpEzIuB

Służą do tego m.in. stacje nasłuchu. To one mają monitorować i ostrzegać przed np. koncentracjami wojsk przeciwnika. Taka stacja powstać ma kilkanaście kilometrów od granicy z Białorusią. A w tym akurat rejonie jest czego "słuchać" - znajdują się tam dwa duże poligony: w Domanowie i Różanej.

Tyle że RZI udostępnił w sieci nie tylko dokumentację zamówienia publicznego, ale także plany samego obiektu. Ujawniono, jak ma wyglądać, włącznie z dość szczegółowym planem stanowiska. Pobierając dokumentację, można m.in. poznać numer działki i jej lokalizajcę oraz zobaczyć, jak będzie wyglądało stanowisko, włącznie z odległościami czy sugerowanym rozmieszczeniem kamer systemu ochrony obiektu.

Potencjalny wróg mógłby wyciągnąć z dokumentacji takie szczegóły, jak odległości między budynkami i ich układ czy umiejscowienie reflektorów oświetlenia i kamer zewnętrznego na ogrodzeniu.

bEpEzIuC

Zaproszenie wilka do kurnika

"To jest infrastruktura specjalna. To tak jakby zaprosić wilka do kurnika. Panowie, macie czas na rozpoznanie terenu, ustawienie aparatów, podstawienie ludzi i 'zalegendowanie' ich. Mówiąc prościej - na pełną inwigilację. Ktoś, kto na to pozwolił, nie dopełnił lub przekroczył swoje uprawnienia, i naraził bezpieczeństwo przyszłych pracowników" - mówi o2.pl były funkcjonariusz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Z kolei płk Matysiak tłumaczy, że całe to postępowanie powinno być prowadzone w trybie niejawnym. Nie tylko szczegóły zamówienia, ale i całość postępowania przetargowego. I dodaje, że ujawnienie tego rodzaju planów może być naruszeniem informacji niejawnej.

bEpEzIuD
Głupota to mało powiedziane. Dyletanctwo w czystej postaci. Ujawnienie takich informacji to ułatwianie zadania przeciwnikowi - uważa płk Matysiak.

Dodaje, że w jego ocenie Białorusini, którzy podchodzą do spraw bezpieczeństwa militarnego fachowo, z pewnością bacznie i uważnie przyglądają się temu, co się dzieje pod Krynkami. I przypomina, że takie instalacje przeciwnik umieszcza w swoich planach dywersyjno-rozpoznawczych. Innymi słowy, wskazuje je jako ważny cel ataku. Np. przez wrogie wojska specjalne.

Kontrwywiad milczy, Grójec umywa ręce

Służba Kontrwywiadu Wojskowego powinna mieć to w nadzorze z poziomu centrali. Na pewno powinna o tym wiedzieć ekspozytura w Białymstoku i inspektorat SKW w Gdańsku. Za nadzór nad jednostką Grójcu odpowiada Centrala - dodaje płk Matysiak.

Wysłaliśmy w tej sprawie pytania zarówno do olsztyńskiego RZI, jak i do SKW. Do momentu publikacji nie uzyskaliśmy odpowiedzi. Odpowiedziało za to Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznego.

bEpEzIuE

"W związku z otrzymanym mailem dotyczącym odpowiedzi na pytania w nim zawarte informuję, iż nie jesteśmy stroną i wszelkie zapytania proszę kierować do RZI Olsztyn" - brzmi odpowiedź.

A SKW powinno się przetargowi przyglądać. Płk Matysiak dodaje, że Białorusini nie zasypiają gruszek w popiele i zapewne już badają możliwości inwigilacji i infiltracji obiektu. Czy to przez agenturę w terenie, czy przez np. próby podstawienia swoich ludzi do budowy.

A przecież tzw. "płytki wywiad", czyli uważna obserwacja terenów przygranicznych, leży także w kompetencji białoruskich pograniczników. Podobnie zresztą jak w przypadku polskiej Straży Granicznej. Z uwagi na położenie miejsca budowy stacji płk Matysiak zakłada, że zostało ono wzięte pod obserwację także przez tę białoruską służbę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEpEzIuW
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(749)
Mike
2 miesiące temu
A może to misiewicz tę dokumentację przygotował?
waw
2 miesiące temu
A JW 2962 pod Grójcem to czym była?? Centrum nasłuchowe WOPK (1 pułk rozpoznania radioelektronicznego) na sprzęcie radzieckim, nasłuchiwanie sił lotniczych nie tylko z Niemiec i Danii, Holandii, ale samolotów prowadzących na KF korespondencję nad UK, tych z Mildenhall; Norwegia - Bodo, Turcja - Adana, B-52, F-111, latające zbiornikowce, monitorowanie lotów samolotów rozpoznawczych NATO, w tym nad Bałtykiem. M.in. tymi rękoma, co piszą tego posta. Natomiast jeśli ktoś pisze, że Grójec leży przy granicy białoruskiej, to śmiech ogarnia. Przecież to 140 km, no i Wisła po drodze. Wesoła jest znacznie bliżej Białorusi i "przed" Wisłą.
Ciemnogrodzia...
2 miesiące temu
Bez paniki.Przy takich rządach nieudaczników to Putin i Łukaszenka wszystko już o nas wiedzą!
bEpEzIuX
Mieszczuch
2 miesiące temu
Amerykanie znają wszystkie szczegóły a jak zajdzie potrzeba to przekażą Rosji albo Zulusom.
sdfg
2 miesiące temu
Dzisiaj satelita (CCCP) policzy włosy na głowie a tu płacz że plany ujawnili
WSS
2 miesiące temu
Normalnie nie wierzę w głupotę "pastuchów" z partii rządzącej...
Filip zza swi...
2 miesiące temu
Nie wiem, jak można się tym jeszcze dziwić. Przecież działania naszego wojska od lat, jasno wskazują, że tam muszą być sami idioci, oraz szpieg na szpiegu
gość
2 miesiące temu
Tylko ty jako wielki znawca w temacie wiesz wszystko ,redaktor wspaniały. Właśnie o to chodzi mądralo żebyś pisał pierdoły ,pomyśl co piszesz .
to_tak_na_mar...
2 miesiące temu
Skoro taki spec od kontrwywiadu to powinien widzieć że taki fake z upublicznieniem danych to gra na dezinformację.... Zresztą... i jego wypowiedź może być grą na dezinformacje. Od braku informacji zawsze gorszy jest szum informacyjny i podawanie fałszywych informacji...
wektor
2 miesiące temu
przekręt to może być że na budowę tego betonowego placu pod kontenery, które być może będą tam stały kilka dni w roku wygrała firma z Olsztyna, która wykona to za 129.150,00 złotych z vat. Jak na beton i ogrodzenie to sporo. Za 130 tysięcy to można wybetonować kilka hektarów , a nie placyk pod 4 kontenery.
myśliwy
2 miesiące temu
w mojej okolicy, tu gdzie mieszkam, też są aż dwie takie jednostki, to znaczy betonowe place pod kontenery, w Polsce takich miejsc gdzie można postawić 4 kontenery są setki tysięcy. To jest dopiero siła, mamy tyle tajnych jednostek, tylko je ogrodzić i wstawić kamery, jesteśmy potęgą w takich jednostkach. A wszystkie place super tajne.
Pisdzielec
2 miesiące temu
Powinni kogoś wsadzić za demitarylizowanie obronne państwa
Ortalion
2 miesiące temu
Swojego czasu byla podobna akcja z przetargiem na sprzet dla formozy.
bEpEzIuP
Janusz
2 miesiące temu
Odpowiedź jest prosta co robi papierowy polski kontrwywiad wojskowy nic brak specjalistów sied,a tam są.i harcerze którzy niewiedzy, kogo maja osłabiać trzeba podziękować Macierewiczowi który zlikwidował kontrwywiad wojskowy. Do tej służby przychodzą dyletanci niemający żadnej wiedzy o wojsku.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić