Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek
|
aktualizacja

Boże Narodzenie 2020. Ile możemy mieć dni wolnych?

1
Podziel się:

Boże Narodzenie 2020 zbliża się wielkimi krokami. Z pewnością już niejedna osoba planuje, jak spędzi ten wolny czas. Niektórzy zastanawiają się też, czy brać dodatkowy urlop w tym okresie. Ile tak naprawdę możemy mieć dni wolnych w czasie świąt?

Boże Narodzenie 2020. Ile możemy mieć dni wolnych?
(Pixabay)

Boże Narodzenie 2020. Ile możemy mieć dni wolnego?

W tym roku Wigilia wypada w czwartek, Boże Narodzenie w piątek, a uroczystość św. Szczepana w sobotę. Wolne jest tylko 25 i 26 grudnia, czyli piątek i sobota. Z kolei tydzień później przypada 1 stycznia, czyli Nowy Rok, który również jest dniem wolnym od pracy. Tego samego nie można jednak powiedzieć o sylwestrze, 31 grudnia.

Na Boże Narodzenie 2020 łącznie jest zatem 3 dni wolne od pracy. Jest to 25 grudnia, 26 grudnia i przypadający w niedzielę 27 grudnia. Wolne 3 dni mamy też po sylwestrze, czyli piątek 1 stycznia, sobotę 2 stycznia i niedzielę 3 stycznia.

Boże Narodzenie 2020. Jak mieć więcej dni wolnego na święta?

Ile warto wziąć urlopu? Aby mieć więcej wolnego, na pewno warto wziąć 4 dni urlopu w okresie 28-31 grudnia. Wtedy połączymy Boże Narodzenie 2020 z Nowym Rokiem i będziemy mieć w sumie 10 dni wolnych.

Urlop oczywiście mogą wziąć osoby, które jeszcze mają do wykorzystania kilka dni w tym roku. Jeśli zdarzyłoby się, że pracodawca nie chce nam w tym czasie dać wolnego, mamy prawo do urlopu na żądanie. Pracownikowi przysługuje 4 dni w roku.

Jeśli jednak już wybraliśmy cały urlop, pozostaje jeszcze jedno rozwiązanie. Osoby, które mają dzieci, mogą w tym czasie wziąć opiekę nad dzieckiem - pod warunkiem, że też nie została już wykorzystana. Rodzicom przysługuje 2 dni opieki w roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(1)
Minus 8h
2 lata temu
Za każde święto przypadające w inny dzień niż niedziela, wymiar czasu pracy pracownika należy obniżyć o 8 godzin (jeden jego dzień roboczy). Dlatego też w 2020, za sobotę 26 grudnia przysługuje jeden dzień wolny do odebrania przez pracownika. Szczegóły jaki to dzień należy ustalać wg. grafika pracy w danym zakładzie, najczęściej w mniejszych firmach wszyscy mają jeden dodatkowy dzień wolny (np.24 grudnia). Wiadomo też, że są branże, że ktoś zawsze musi być "na posterunku" np. elektrownie ale wtedy części załogi ma wolne w różnych terminach.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić