aktualizacja 

Boże Narodzenie zakazane. KE opublikowała listę

2080

Komisja Europejska opublikowała listę słów i zwrotów, których nie powinno się używać. W przewodniku "komunikacji inkluzywnej" znalazły się m.in. "Boże Narodzenie", "pan", "pani" i "homoseksualista". Na KE spłynęła fala krytyki.

Boże Narodzenie zakazane. KE opublikowała listę
Unia Europejska przygotowuje projekt związany z powszechna równością. (Pixabay)

Przewodnik Komisji Europejskiej wskazuje jakie zwroty powinny być wycofane z naszego języka, a jakich powinniśmy używać. "Nasza komunikacja nigdy nie powinna zakładać, że ludzie są heteroseksualni, identyfikują się z płcią przypisaną przy urodzeniu lub identyfikują się w sposób binarny" – podkreślono w przewodniku.

"Boże Narodzenie" i "homoseksualista" na czarnej liście

Aby nie wskazywać na płeć, powinno się unikać zwrotów "pan" i "pani" po to "aby nie czynić niewidzialnymi osób interpłciowych lub queer". Zalecana forma to "Mx". Obraźliwy jest także termin "homoseksualista".

W ankietach wymagających podania płci należy dodawać opcję dla osób niebinarnych oraz unikać form "pan" i "pani" związanych z płcią przypisaną przy urodzeniu - dodaje przewodnik.

Przewodnik porusza także tematy wiary. Zalecono, aby nie używać słów "Boże narodzenie" i zastąpić je "okresem świątecznym". Nie powinno się także używać imion "imion typowych dla religii", takich jak "Maria i Jan", które należy zastąpić np. imionami "Malika i Juliusz". Jest to ważne, ponieważ nowa wersja "uwzględnia bezpaństwowców i imigrantów".

Przewodnik po raz pierwszy zaprezentowała w październiku komisarz ds. równości Helena Dalli. 30-stronicowy dokument spotkał się z ostrą krytyką Watykanu, prawicowych polityków, a nawet byłego komisarza UE. Dalli wycofała się z pomysłu, tłumacząc, że przewodnik nie jest jeszcze dopracowany.

Czytaj także:

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin powiedział Vatican News, że wytyczne KE to "wymazywanie chrześcijańskiej Europy". Przypomniał, że jednym z filarów Europy było chrześcijaństwo.

Czytaj także:

Dalli poinformowała w komunikacie prasowym, że przewodnik wkrótce zostanie skorygowany. Według "Le Figaro", mają się także rozpocząć krótkie szkolenia dla urzędników z nowych form komunikacji zalecanych przez przewodnik.

Zobacz także: Nowe obostrzenia? Ekspert nie ma złudzeń
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić