Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ABA
|
aktualizacja

Boże Narodzenie zakazane. KE opublikowała listę

1338
Podziel się:

Komisja Europejska opublikowała listę słów i zwrotów, których nie powinno się używać. W przewodniku "komunikacji inkluzywnej" znalazły się m.in. "Boże Narodzenie", "pan", "pani" i "homoseksualista". Na KE spłynęła fala krytyki.

Boże Narodzenie zakazane. KE opublikowała listę
Unia Europejska przygotowuje projekt związany z powszechna równością. (Pixabay)

Przewodnik Komisji Europejskiej wskazuje jakie zwroty powinny być wycofane z naszego języka, a jakich powinniśmy używać. "Nasza komunikacja nigdy nie powinna zakładać, że ludzie są heteroseksualni, identyfikują się z płcią przypisaną przy urodzeniu lub identyfikują się w sposób binarny" – podkreślono w przewodniku.

"Boże Narodzenie" i "homoseksualista" na czarnej liście

Aby nie wskazywać na płeć, powinno się unikać zwrotów "pan" i "pani" po to "aby nie czynić niewidzialnymi osób interpłciowych lub queer". Zalecana forma to "Mx". Obraźliwy jest także termin "homoseksualista".

W ankietach wymagających podania płci należy dodawać opcję dla osób niebinarnych oraz unikać form "pan" i "pani" związanych z płcią przypisaną przy urodzeniu - dodaje przewodnik.

Przewodnik porusza także tematy wiary. Zalecono, aby nie używać słów "Boże narodzenie" i zastąpić je "okresem świątecznym". Nie powinno się także używać imion "imion typowych dla religii", takich jak "Maria i Jan", które należy zastąpić np. imionami "Malika i Juliusz". Jest to ważne, ponieważ nowa wersja "uwzględnia bezpaństwowców i imigrantów".

Przewodnik po raz pierwszy zaprezentowała w październiku komisarz ds. równości Helena Dalli. 30-stronicowy dokument spotkał się z ostrą krytyką Watykanu, prawicowych polityków, a nawet byłego komisarza UE. Dalli wycofała się z pomysłu, tłumacząc, że przewodnik nie jest jeszcze dopracowany.

Czytaj także:

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin powiedział Vatican News, że wytyczne KE to "wymazywanie chrześcijańskiej Europy". Przypomniał, że jednym z filarów Europy było chrześcijaństwo.

Czytaj także:

Dalli poinformowała w komunikacie prasowym, że przewodnik wkrótce zostanie skorygowany. Według "Le Figaro", mają się także rozpocząć krótkie szkolenia dla urzędników z nowych form komunikacji zalecanych przez przewodnik.

Zobacz także: Nowe obostrzenia? Ekspert nie ma złudzeń
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(1338)
MARIA i JAN
5 miesięcy temu
Wesolego BOZEGO NARODZENIA zycze kazdemu Panu i kazdej Pani 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🖕
idzi
5 miesięcy temu
Może trzeba rozpocząć akcję wysyłania kartek Bożonarodzeniowych ? Wystraszą się i potraktują to jako atak terrorystyczny? A jak do pani komisarz trzeba się zwracać Pan ? Pani? ONO? może ty, to chyba najlepiej ty ursulo
Sh hd
5 miesięcy temu
Unio Europejska widzę twój upadek już niedługo
Tomasz1111
5 miesięcy temu
większych głupot nie można już chyba wymyślić. nienormalność jest ważniejsza niż normalność
Gość
5 miesięcy temu
Jakoś nic niema o ramadanie?
Mózg
5 miesięcy temu
No tak jak się jest po katolickich uczelniach jak ten z koloratką to trudno zrozumieć że Unia wyszła z tym tematem jako kontakty miedzy urzędami Uni. W urzędach unijnych pracują ludzie różnych wyznań i światopoglądów więc chodzi o to aby nie mieszać tematyki religijnej z laickim działaniem urzędów i tyle. No ale to jeszcze trzeba umieć czytać ze zrozumieniem a to aż tyle dla niektórych...
Lola
5 miesięcy temu
Poczytajcie sobie artykuł jak internet zmienił świat na gorsze gazeta świat wiedzy! Bez cenzury o algorytmach, kto rządzi internetem itd! Polecam każdemu i jest tam coś co zadowoli fanów teorii spiskowych!
Wwwee
5 miesięcy temu
myśl prawa międzynarodowego tzw. Stolica Apostolska, czyli Watykan jest państwem, czyli organizacją polityczną utrzymującą stosunki dyplomatyczne z innymi państwami. Religia i ideologia katolicka to narzędzia władzy Watykanu i metoda uprawiania przez niego polityki. Kościoły (w tym w Polsce) to przedstawicielstwa rządu obcego Państwa, czyli Watykanu, który poprzez biskupów i przy wykorzystaniu konkordatu ingeruje w suwerenność Polski bardziej niż UE, znienawidzona przez prawicę
Cywilizacja
5 miesięcy temu
Teorie spiskowe są propagowane przez prawicowo religijne środowiska po To żeby za pomocą propagandy i manipulacji cofnąć świat do czasów feudalnych i utrzymać status quo za wszelką cenę. Teorie spiskowe propagują ludzie o światopoglądzie skrajnue prawicowym, którzy chcą cofnąć świat w rozwoju do czasów feudalnych i żeby świat był takim jakim był przed rewoluchą francuską i rzezią hugenotów.
polak
5 miesięcy temu
Czym ta unia się zajmuje niema poważniejszych spraw takich jak wojna czy pandemia ale to jest dlatego aby Polskę i Polską kulturę gnoić za pomocą ciemnoty opozycji żenada !!!
Edward
5 miesięcy temu
Jan Luliuszem co bzdura !!! I co jeszcze ? Nazwisko ma zmienić?
Józef
5 miesięcy temu
Oni maga nam naskoczyc.
Jude
5 miesięcy temu
Dzień dobry nie chce ranić nikogo ale niech inni czyli komisja Europejska nie rani mnie i wszystkich chrześcijan na calym Świecie i się od nas Od 200odpierniczy nie zaczepiamy wariatów to niech nie zaczepiaja nas Nie ubliza my nikomu ale i oni nie mają prawa ubliza nam n odpieprza od nas bo kazdy człowiek ma jakas wytrzymałość emocjonalną i nasza dla was idiotyczny komisji tez się konczy wiec zamknięcie w końcu wasze jspy i nie zaczepiajcie kiedy to was nie zaczepiajcie
Caterpillar
5 miesięcy temu
Kolejna bzdura na temat EU, równa tej o prostowaniu bananów. Za sprawą takiej kłamliwej propagandy Wielka Brytania wyszła z EU, a teraz żałuje.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić