Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
BA
|

"Boże Narodzenie" zakazane przez Unię. Ostra reakcja księdza

739
Podziel się:

"Niech się Unia odczepi od Zbawiciela" - napisał na Twitterze ks. Daniel Wachowiak, odnosząc się do pomysłu Komisji Europejskiej. Chodzi o propozycję zakazania słowa "Boże Narodzenie" w ramach polityki inkluzywności. Pomysł wywołał falę krytyki.

"Boże Narodzenie" zakazane przez Unię. Ostra reakcja księdza
Ksiądz Daniel Wachowiak zabrał głos (YouTube)

Komisja Europejska opublikowała listę słów i zwrotów, których nie warto się używać. Jest to 30-stronicowy przewodnik na temat używania w Komisji Europejskiej języka bardziej neutralnego pod względem płci i przyjaznego osobom LGBTQ+. W przewodniku "komunikacji inkluzywnej" znalazły się m.in. "Boże Narodzenie", "pan", "pani" i "homoseksualista".

Boże Narodzenie na czarnej liście KE

Autorzy pomysłu podkreślają również konieczność unikania "uznania kogokolwiek za chrześcijanina". Autorzy dokumentu tłumaczą to faktem, że nie każdy obchodzi święta Bożego Narodzenia.

Pomysł wywołał falę krytyki ze strony oficjeli unijnych, Watykanu, skrajnie prawicowych polityków, a nawet byłego komisarza UE. Kardynał Pietro Parolin, watykański sekretarz stanu, przypomniał tylko w wypowiedzi dla Vatican News, że jednym z filarów Europy było chrześcijaństwo.

"Niech się Unia odczepi od Zbawiciela"

Spore kontrowersje pomysł wywołał też w Polsce. Ksiądz Daniel Wachowiak na Twitterze napisał, że Unia musi "odczepić się od Zbawiciela".

Staje się jak Herod, który chce zabić Mesjasza. Tamten Go szukał jako niemowlaka, ta dusi o Nim pamięć na wielu poziomach. Teraz w idei, by nie używać słów Boże Narodzenie. Niewdzięczna Europa dokonująca samozagłady. Króluj nam Chryste! - czytamy na Twitterze.

Kontrowersyjny pomysł KE

Jak opisuje portal Politico, pomysłodawcy pomysłu chcieli, aby w trakcie rozmów nie używano zwrotów kojarzących się z chrześcijaństwem. Zamiast sformułowania "okres świąteczny" należy używać "okres wakacyjny".

Dokument pod koniec października przedstawiła komisarz ds. równości Helena Dalli z Malty, który trafił do włoskiej gazety Il Giornale. Po fali krytyki polityczka musiała wycofać się z pomysłu, tłumacząc, że wytyczne były dopiero w fazie opracowywania.

Zobacz także: Ukraina obawia się imigrantów z Białorusi. Dodatkowe siły skierowane na granicę
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(739)
Obiektywny
2 miesiące temu
Ilsam, chrześcijaństwo, buddyzm, judaizm itd opierają się na wspólnych wartościach : mizoginii, zabobonie, ciemnocie, przesądzie, patriarchacie fanatyźmie, homofobii, nienawiść do indywidualizmu nauki wiedzy oraz intelektualizmu i wspóczesnej medycyny,nienawiść do bezwyznaniowców oraz walce ze sobą nawzajem i każdy z nuch chce żeby wszyscy na świecie wyznawali jego religię oraz żeby jego religia stanowiła prawo!
Mózg
2 miesiące temu
No tak jak się jest po katolickich uczelniach jak ten z koloratką to trudno zrozumieć że Unia wyszła z tym tematem jako kontakty miedzy urzędami Uni. W urzędach unijnych pracują ludzie różnych wyznań i światopoglądów więc chodzi o to aby nie mieszać tematyki religijnej z laickim działaniem urzędów i tyle. No ale to jeszcze trzeba umieć czytać ze zrozumieniem a to aż tyle dla niektórych...
Eryk
2 miesiące temu
Kler, który, uporawszy się z 'heretykami' położył w dawnej Polsce rękę na wszystkim, przyczynił się do pogrążenia narodu w owej straszliwej ciemnocie, w jakiej tkwiliśmy przez cały wiek siedemnasty i trzy czwarte osiemnastego, wówczas gdy inne narody spełniały największą pracę myśli". Tadeusz Boy-Żeleński
Racjonalista
2 miesiące temu
myśl prawa międzynarodowego tzw. Stolica Apostolska, czyli Watykan jest państwem, czyli organizacją polityczną utrzymującą stosunki dyplomatyczne z innymi państwami. Religia i ideologia katolicka to narzędzia władzy Watykanu i metoda uprawiania przez niego polityki. Kościoły (w tym w Polsce) to przedstawicielstwa rządu obcego Państwa, czyli Watykanu, który poprzez biskupów i przy wykorzystaniu konkordatu ingeruje w suwerenność Polski bardziej niż UE, znienawidzona przez prawicę. Ten duchowny to wysłannik Watykanu
Emerytka
2 miesiące temu
Światu grożą trzy plagi, trzy zarazy. Pierwsza - to plaga nacjonalizmu. Druga - to plaga rasizmu. Trzecia - to plaga religijnego fundamentalizmu. Te trzy plagi mają tę samą cechę, wspólny mianownik - jest nim agresywna, wszechwładna, totalna irracjonalność. Do umysłu porażonego jedną z tych plag nie sposób dotrzeć. W takiej głowie pali się święty stos, który tylko czeka na ofiary. Wszelka próba spokojnej rozmowy będzie mijać się z celem. Nie o rozmowę mu chodzi, tylko o deklaracje. Żebyś mu przytaknął, przyznał rację, podpisał akces. Inaczej w jego oczach nie masz znaczenia, nie istniejesz, ponieważ liczysz się tylko jako narzędzie, jako instrument, jako oręż. Nie ma ludzi - jest sprawa". Ryszard Kapuściński
Cywilizacja
2 miesiące temu
Niech żadna religia (tym bardziej patriarchalna) nie miesza się w politykę, edukację, medycynę i gdzie popadnie.
zcx
2 miesiące temu
Do katotalibów. Dlaczego boże narodzenie jest 25 grudnia skoro bóg urodził się na wiosnę?
Takifakt
2 miesiące temu
do Adama: a krowa sąsiadów przestała dawać mleko jak zobaczyła pocałunek Putina i Tuska, jesteś zabawny ale gorzej jak wierzysz w to co piszesz:)
Adam
2 miesiące temu
EU jest niemiecką - kolejną - ideologią. Rosja planuje kolejny atak na Ukrainę, a Niemcy mają Nordstreem 2, przyjaciel obecnego kanclerza Niemiec, Schroeder, jest prawą ręką Putina. Merkel rozmawiała z Putinem i Łukaszenką, jak z przyjaciółmi. Tusk całował się z Putinem w Smoleńsku i Westerplatte. A media niemieckie w Polsce mówią, że to PiS jest proputinowski. Ludzie, Polacy, przejrzyjcie na oczy, kto rozkłada Polskę!? Tak, Tusk z PO, są za niemiecka Europą, wraz z Putinem. To jest kolejną ideologia, tym razem inkluzywizm kosmopolityczny! Zrobi w Europie ogromny ferment. Dziś jest jeszcze czas, powiedzieć tej ideologii: NIE!
Takaprawda
2 miesiące temu
do Facet: jesteś takim samym ateistą jak ci tu walczący słowem katolikami: zasada panu bogu świeczkę a diabłu ogarek. Wybieracie to co wam pasuje z jednej czy drugiej opcji... albo się jest wierzącym i przyjmujemy to z całym dobrodziejstwem albo się jest ateistą i tu nie ma bożego narodzenia... A urzędy powinny być bez względu na wzgląd laickie zwłaszcza unijne gdzie skumulowani są ludzie różnych ras, wiar i przekonań i tyle w temacie
byływyborcapi...
2 miesiące temu
unia nigdy nas nie zdradzi!!!
dziękuje za u...
2 miesiące temu
łatwo iest ludzi podpóscić
Skiper
2 miesiące temu
Najwyższy czas aby te bajki czarowne o tzw.jezusku zaczęły przechodzić do lamusa histori
facet
2 miesiące temu
Jestem ateistą, ale Święta Bożego Narodzenia to wieloletnia tradycja w mojej rodzinie, z której nie mam ochoty rezygnować. Mam wrażenie, że Unia Europejska przesadnie przejęła się głosami krytyki tysięcy emigrantów, dla których jedynym bogiem jest Allach. Pamiętam opisywane w prasie protesty muzułmanów, którzy w okresie przedświątecznym widzieli na ulicach Paryża dekoracje i słyszeli kolędy. Rozumiem poprawność polityczną, ale nie godzę się, by GOŚĆ w moim kraju miał za złe to, w kogo wierzę!!! Nie podoba się - do widzenia (mówiąc bardzo delikatnie).
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić