Wojciech Darewicz| 
aktualizacja 

Budżet Unii Europejskiej. Ryszard Terlecki o "uniknięciu weta"

11

Na początku grudnia odbyło się spotkanie polityków Rady Koalicji Zjednoczonej Prawicy. Narada dotyczyła sporu o unijny budżet i weta, które zgłosiła Polska i Węgry. O tym, co działo się na spotkaniu, mówił podczas konferencji Ryszard Terlecki.

Budżet Unii Europejskiej. Ryszard Terlecki o "uniknięciu weta"
Ryszard Terlecki podczas spotkania z dziennikarzami (PAP)

Spotkanie Rady Koalicji Zjednoczonej Prawicy miało miejsce pierwszego grudnia. Wśród jego uczestników znaleźli się premier Mateusz Morawiecki, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, szef MON Mariusz Błaszczak i wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski. Nie zabrakło też szefa Porozumienia i ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina. Obecni byli również minister sprawiedliwości i szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro, wiceszef MAP Janusz Kowalski i wiceszef resortu z Solidarnej Polski Sebastian Kaleta.

Spotkanie polityków rządu ws. weta UE. Ryszard Terlecki ujawnia

Omawialiśmy sprawy bieżące, w tym sprawy budżetu UE i kwestie, które są przed nami w Unii Europejskiej. Zgodziliśmy się, że obrona suwerenności, zarówno politycznej, jak i ekonomicznej jest istotna. Zgodziliśmy się też w tym, że także UE jednak nie może działać poza Traktatami i nie może łamać prawa, które sama ustanowiła i które ją obowiązuje - mówił dziennikarzom Ryszard Terlecki po zakończeniu spotkania.

Przedstawiciele mediów dopytywali, czy jest zgoda co do zgłoszenia weta oraz, czy były głosy mu przeciwne. Co odpowiedział Ryszard Terlecki?

Będziemy oczywiście chcieli uniknąć weta, jeżeli będzie to możliwe, to znaczy, jeżeli zostaną wycofane te pomysły, które są kierowane pod adresem nas i Węgier.

Jedno z pytań dotyczyło holenderskiej Izby Reprezentantów. Jak wiadomo, tamtejszy parlament przyjął uchwałę, która zobowiązała rząd Holandii do postawienia Polski przed TSUE. Oskarżenie ma dotyczyć "naruszenie praworządności".

Można się tam spodziewać różnych działań ze strony tych sił, które walczą w kampanii wyborczej - stwierdził wicemarszałek Sejmu.
Zobacz także: Mariusz Błaszczak premierem? Michał Kamiński ma teorię
Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić