o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Wojciech Darewicz
|

Alarmujące dane policji o Polakach. Prym wiodą dwa województwa

264
Podziel się

Przez pandemię w Polsce żyje się coraz trudniej. Potwierdzają to dane o kradzieżach sklepowych, które właśnie zostały udostępnione przez Komendę Główną Policji. Okazuje się, że ich liczba wzrosła o 30 proc. Proceder wzmógł się w aż 14 województwach. Szczególną uwagą zwraca sytuacja w dwóch z nich.

Alarmujące dane policji o Polakach. Prym wiodą dwa województwa
Kradzież w sklepie - zdjęcie ilustracyjne (Getty Images)
bDArvZud

Udostępnione przez policję informacje to podsumowanie trzeciego kwartału 2020 roku. Dane zostały porównane z analogicznym okresem roku poprzedniego. Przedstawieniem raportu oraz opinii komentujących go ekspertów zajęła się redakcja MondayNews.

Raport KGP: W sklepach notuje się o blisko 30 proc. więcej kradzieży niż rok temu

 Na 16 polskich województwa liczba kradzieży sklepowych skoczyła aż w 14. Dane dotyczą trzeciego kwartału 2020 roku. Wynika z nich, że w lipcu, sierpniu i wrześniu dokonano w Polsce 4488 przestępstw kradzieży sklepowej. To o ponad tysiąc więcej niż w ciągu analogicznego okresu 2019 roku, kiedy stwierdzono ich 3463.

W ostatnich miesiącach złodzieje czują, że mają większe szanse na dokonanie kradzieży. Wpływ na to ma między innymi obowiązek zasłonięcia części twarzy. Ponadto przyłbice powodują np. odblaski i trudniej zobaczyć, kto się kryje za tym plastikiem. Utrudnia to działanie pracownikom ochrony, zwłaszcza operatorom monitoringu - komentuje w rozmowie z MondayNews Grzegorz Wojtasik, wiceprezes zarządu Impel Facility Services.
bDArvZuf

Raport policji. Gdzie w Polsce najbardziej skoczyła liczba kradzieży, a gdzie zmalała?

Gdzie skoczyła liczba kradzieży? Okazuje się, że najwięcej kradzieży sklepowych dokonano w woj. mazowieckim. Potwierdzono ich tam aż 946 (przed rokiem liczba ta wynosiła 796). Niechlubne drugie miejsce przypada woj. śląskiemu, gdzie kradzieży było 654 (w 2019 roku odnotowano 430).

Gdzie kradzieży sklepowych było najmniej? Najmniej takich zdarzeń, bo 62, potwierdzono w woj. świętokrzyskim (przed rokiem było ich tam 68) oraz w woj. podkarpackim – 77 (w 2019 roku było ich 65).

bDArvZul

Raport policji. Te miejsce najbardziej przyciągają złodziei

Przestępstw kradzieży sklepowej odnotowano w trzecim kwartale 2020 roku 4488, ale jeśli spojrzeć na wykroczenia kradzieży, czyli kradzieże mienia o wartości nieprzekraczającej 500 zł, liczba ta wynosi aż 43272. Jej składowe ukazują, gdzie najczęściej dochodzi do tego typu zdarzeń – w obiektach małopowierzchniowych było ich 7807, zaś w wielkopowierzchniowych aż 35466. Prym wiodą tutaj 3 miasta: Katowice (6929), Wrocław (5121) oraz Warszawa (4192). Na drugim końcu są Opole (1074), Kielce (1094) oraz Rzeszów (1115).

Fakt, że najwięcej wykroczeń w skali kraju odnotowano na terenie woj. śląskiego, może wynikać z gęstości zaludnienia. Dane GUS-u z 2018 roku pokazują, że to najgęściej zaludnione województwo w Polsce – 369 osób/km², przed małopolskim – 223 osoby/km². Ponadto warto wspomnieć, że to głównie tereny miejskie, gdzie znajdują się liczne sklepy – informuje w rozmowie z MondayNews asp. Olaf Burakiewicz z zespołu prasowego KWP w Katowicach.
bDArvZum

Raport policji o kradzieżach sklepowych. Co ginie z półek?

Jak ujawnia wiceprezes Impel Facility Services, duża część wykroczeń ma miejsce w sklepach budowlanych. Giną zarówno elektronarzędnia jak i wiertła. Grasują szajki, które chowają przedmioty w torbach wyłożonych folią aluminiową. Są też złodzieje, którzy przepakowują droższe produkty, do pudełek z tymi tańszymi.

Złodzieje wybierają sklepy wielkopowierzchniowe, bo tam mają do dyspozycji więcej towarów. Poza tym w takich miejscach z reguły są rzeczy bardziej wartościowe. Z małej placówki ze sprzętem elektronicznym trudno np. wynieść 50-calowy telewizor. Zazwyczaj musi dojść do włamania. Ale ta różnica w statystykach wynika też z tego, że duży sklep jest w stanie łatwiej ochronić się przed jakąś formą zemsty za zgłoszenie sprawy policji czy uruchomienie innej formy obrony. Dlatego nie waha się powiadomić organu ścigania – podsumowuje dr Andrzej Faliński, prezes Stowarzyszenia Forum Dialogu Gospodarczego.
bDArvZun

Raport policji. Dlaczego skoczyła liczba kradzieży w polskich sklepach?

Z pewnością przyczyniła się do tego pandemia koronawirusa. Pracownicy sklepów bardziej skupiają się na przestrzeganiu obostrzeń sanitarnych. Wielu z nich zostało również oddelegowanych do innej pracy. Znane są przypadki, gdy złodzieje działają parami. Wtedy jeden z nich celowo nie chce zasłonić ust i nosa. Wywołana w ten sposób awantura pomaga uśpić czujność sprzedawców.

Zobacz także: Najszybsza na świecie kradzież auta. Włosi pokazali nagranie
bDArvZuG
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(264)
nie widzieli
2 miesiące temu
Przykład idzie z góry
Nojakto
2 miesiące temu
Czyli kradną ci najbogatsi. Bo podkarpacie i świętokrzyskie to województwa o najniższych dochodach.
Taaa
2 miesiące temu
Z vatu już się nie da żyć ...
bDArvZuH
doradca
2 miesiące temu
Zajmijcie się lepiej tymi co kradną miliony w rządzie
Rezystor
2 miesiące temu
Nie możliwe, Polacy kradną? Nikt i nic nie przebije złodziei w garniturkach zasiadających w ławkach przy korycie. Tam się juma 70 milionów za jednym zamachem.
Najnowsze komentarze (264)
Szarek
2 miesiące temu
We Wrocławiu to i włamanie do mieszkań są dość częste, dlatego ja nic wartościowego staram się w mieszkaniu nie trzymać. Dlatego wykupiłem skrytkę w 24sejf we Wrocławiu i tam trzymam cenne dla mnie rzeczy, gdy wyjeżdżam służbowo.
Obserwator
2 miesiące temu
Najwięcej w mazowieckim. No tak... warszawka
delphi
2 miesiące temu
Elektorat PO :))
...
2 miesiące temu
Skala kradzieży w sklepach przeogromna? To jak nazwać kradzieże milionów .... tych przez rządzących.
polo
2 miesiące temu
łojej to tylko w Plsce kradną, a wcześniej nie kradli-eureka O2-hahhahaaa
Kompilacja
2 miesiące temu
Elektorat PiSu.....
janek z PeO
2 miesiące temu
Chcieli napisać, że przez pandemię Polacy nie czytają już o2.pl i innych polskojęzycznych portali.
szok
2 miesiące temu
samorządowcy z platformy nawet prąd ukradli w miastach w których niby rządzą
bDArvZuz
JohnyMnemonic
2 miesiące temu
Społeczeństwa w Europie są nauczone kradzieży,bo połowa nic nie produkuje.Nie chodzi o branie towaru ze sklepów,tylko życie za puste pieniądze z wszelkich dotacji.Tak mają celebryci.Połowa wykonuje pracę bezużyteczną i chce za to kasę.Jeżeli chcę kupić chleb to piekarz musi go wyprodukować.
4444K
2 miesiące temu
Ale kluczowego zdania nie ma - Polska pod rządami PiS staje się krajem coraz bardziej dziadowskim i już niedługo naród zostanie puszczony w skarpetkach, a długi będą spłacać jeszcze nasze prawnuki. Zjazd zaczął się jeszcze przed pandemią, a pandemia proces niszczenia Polski tylko przyspieszyła.
Śląsk
2 miesiące temu
Mozliwe .Wychodzą spod ziemi sie nie myją i to i tamto.Śląsk chce do nemec
cynik
2 miesiące temu
Polacy nie kradną - im się po prostu przydaje lub też nie mogą patrzeć jak coś leży i się marnuje.
wb.
2 miesiące temu
Coś tak to wygląda, że największą liczbę kradzieży zanotowano w najbardziej ludnych województwach. Przydałoby się uszczegółowić tą wiedzę wskaźnikami na 100 czy 10 tysięcy mieszkańców choć i tak przodownictwo w tym "rankingu" nie jest powodem do dumy.
ANDRZEJ 64
2 miesiące temu
A CIEKAWE KTORE MIEJSCE ZAJMUJE ZACHODNIPOMORSKIE
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić