Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|

Było -20 st. C. Przyłapano go na leśnej ścieżce

8
Podziel się:

Na terenie Nadleśnictwa Baligród (woj. podkarpackie) foto-pułapka uchwyciła niezwykły widok. Na leśnej ścieżce przyłapano spacerującego rysia. Warto wspomnieć, że tego dnia było -20 st. Celsjusza.

Było -20 st. C. Przyłapano go na leśnej ścieżce
Rys spacerował po lesie. (Facebook)

Leśnicy Lasów Państwowych w różnych miejscach spotykają rysie. W lesie, na ambonie, a nawet na drogach krajowych. Na terenie Nadleśnictwa Baligród 27 grudnia foto-pułapka zarejestrowała rysia spacerującego na leśnej ścieżce.

Było -20 st. Celsjusza

Był to bardzo mroźny poranek. Jak widzimy w prawym dolnym rogu zdjęcia, 27 grudnia wczesnym rankiem był aż 20-stopniowy mróz. Jednak rysiom zima niestraszna.

Zimą ryś swoje letnie futro zastępuje wersją znacznie grubszą w kolorze srebrno-szarym. Łapy rysia pełnią funkcję naturalnych rakiet śnieżnych. Są stosunkowo duże, futrzaste, a ryś uderzając nimi w ziemię rozpościera palce, co pomaga mu nie zapadać się w wysokim śniegu.

Ryś jest dużym drapieżnikiem, którego trudno pomylić z innym gatunkami. Długość ciała rysia dochodzi do 1,5 m, a waga do 20 kg. Ryś jest aktywny w ciągu nocy, w dzień natomiast śpi. W ciągu doby może wędrować nawet na odległość 20 km. Zdobycz (najczęściej sarny i jelenie) starannie ukrywa, wciągając upolowane zwierzęta pod zwalone pnie, w gęstwiny i maskując śniegiem lub ściółką.

Do tak zamaskowanego pożywienia ryś może wracać nawet przez kilka dni. Potomstwem - zwykle rodzą się 2-3 osobniki - opiekuje się tylko samica. Nawet połowa młodych rysi ginie jeszcze przed usamodzielnieniem się.

Rysie świetnie się czują w dużych kompleksach leśnych, ale nie gardzą też bliskością osad ludzkich, ponieważ blisko pól uprawnych łatwiej o podstawową zdobycz rysia - sarnę. Rysie giną często we wnykach zastawianych przez kłusowników na sarny i jelenie. Wpada też pod koła samochodów i pociągów. Rysie objęte są całoroczną ochroną.

Zobacz także: Kulisy zakupu Pegasusa. "To pokazuje, w jak wielkim strachu jest Ziobro"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(8)
Obywatel
7 miesięcy temu
Bo wszystkie RYŚ-ki to fajne chłopaki
Kierowca bomb...
7 miesięcy temu
U nos czorno pantera lotała pora lot do zadku....
rys
7 miesięcy temu
Rysiowi jest ciepło przy -20 bo nosi się w futrze. Naturalnym, a nie sztucznym jakby chcieli "zieloni" :P.
Dbajmy o przy...
7 miesięcy temu
Sliczny widok:)
darek
7 miesięcy temu
No tak, przy -20C powinien siedzieć w domu :)
Wędkarz
7 miesięcy temu
Widziałem kiedyś na żywo gdy byłem na rybach. Oczywiście była noc ale był księżyc. Stał na wale p-powodziowym i pp chwili sobie poszedł jak gdyby nic ;) to było dawno temu
Maja
7 miesięcy temu
piękny!Oby nikt nie wpadł na pomysł, żeby na niego zapolować, tak dla sportu...
konsultant
7 miesięcy temu
Rysiek był szczepiony?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić