Odkrycie w Bieszczadach. Leśnicy pokazali, co skrywały polskie góry

177

Nadleśnictwo Baligród pochwaliło się na Facebooku znaleziskiem z bieszczadzkich lasów. To ołowiane kulki, które najprawdopodobniej pochodzą z czasów I wojny światowej.

Odkrycie w Bieszczadach. Leśnicy pokazali, co skrywały polskie góry
Znaleziska dokonano w Baligrodzie. (Facebook)

O interesującym znalezisku poinformowało na Facebooku Nadleśnictwo Baligród. W lasach bieszczadzkich natrafiono na ołowiane kule z czasów I wojny światowej.

Pamiątka z czasów I wojny światowej

Lasy nadleśnictwa to obszar krwawych bitew z okresu I Wojny Światowej. Do teraz na grzbietach i stokach gór można zauważyć dziesiątki kilometrów okopów. Lasy kryją wiele bezimiennych grobów. W czasie wędrówek łatwo natknąć się na fragmenty pocisków, łuski, kule... - czytamy w poście.

W komentarzach wiele osób pochwaliło się swoimi znaleziskami w postaci drobnych przedmiotów, kul lub łusek po nabojach. Niektórzy nie dowierzali, że ołowiane kulki pochodzą z czasów I wojny światowej. Nadleśnictwo pospieszyło jednak szybko z wyjaśnieniem.

Tak wyglądają ołowiane kulki z tamtego okresu w Bieszczadach. Na korozję i wygląd metalowych elementów ma wpływ wiele czynników - chemia gleby, zjawiska geologiczne. W tym przypadku ołowiane kulki zostały znalezione w niewielkim potoczku - czytamy.

Komentujący doszli także do tego, że naboje pochodzą z broni o nazwie szrapnel. To inaczej pocisk, który jest załadowany kulkami lub lotkami, a po wystrzeleniu rozpada się na kawałki. Lotki miały zasięg nawet 200 metrów.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Zobacz także: Sytuacja migrantów przy polsko-białoruskiej granicy. Pokazali, jak żyją w magazynie
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić