Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|

Cała Polska na czerwono. Najwyższy stopień zagrożenia

40
Podziel się:

Instytut Badawczy Leśnictwa dwa razy dziennie aktualizuje mapy ryzyka pożarowego w polskich lasach. W czwartek 19 maja we wszystkich województwach w Polsce obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Niemal cała mapa kraju jest czerwona.

Cała Polska na czerwono. Najwyższy stopień zagrożenia
Zagrożenie pożarowe w lasach w czwartek 19 maja. (Instytut Badawczy Leśnictwa, lasy.gov.pl)

Słoneczną i ciepłą aurę kształtował w ostatnich dniach układ wysokiego ciśnienia zalegający nad środkowo-wschodnią Europą. Niestety, bezdeszczowa pogoda sprzyja pożarom. Mapa zagrożenia pożarowego przygotowywana przez Instytut Badawczy Leśnictwa w czwartek 19 maja o godz. 13:00 wskazywała najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w niemal całym kraju.

Zagrożenie pożarowe w naszych warunkach klimatycznych występuje od początku wiosny aż do jesieni. Co to oznacza?

Stopień zagrożenia pożarowego w tym okresie uzależniony jest od panujących warunków atmosferycznych. Decydujące znaczenie mają temperatura i wilgotność powietrza, opady atmosferyczne, natężenie promieniowania słonecznego i prędkość wiatru. Od warunków atmosferycznych zależy podatność na zapalenie ściółki leśnej i innych materiałów palnych, znajdujących się w lesie - tłumaczą leśnicy Lasów Państwowych.

Jednym z elementów określania stopnia zagrożenia pożarowego lasu jest pomiar wilgotności ściółki leśnej, złożonej z igieł sosnowych. Robi się to codziennie od 1 marca do końca września lub nawet dłużej, zawsze 2 razy dziennie: o godz. 9:00 i 13:00.

Jak podaje IMGW, pogoda w weekend będzie zmienna – opady deszczu, burze i porywisty wiatr, a potem lekkie ochłodzenie.

W piątek 20 maja około południa przez Polskę przejdzie pierwszy chłodny front atmosferyczny związany z niżem nad Bałtykiem. Lokalnie, zwłaszcza w południowej i centralnej części kraju, mogą pojawić się burze z opadami deszczu do 15-20 mm i porywami wiatru około 70-75 km/h. Niewykluczony jest grad. Temperatura maksymalna wyniesie od 23°C na Suwalszczyźnie i Pomorzu Zachodnim do 27°C na południu kraju. Nieco chłodniej na Podhalu około 22°C, a nad samym morzem 14-18°C.

Trudne warunki pogodowe nasilą się w nocy z piątku na sobotę, kiedy to aktywny ośrodek niskiego ciśnienia z frontami atmosferycznymi dość szybko przemieści się znad Niemiec przez północną Polskę w kierunku Litwy.

Wystąpią burze z silnymi opadami deszczu (do 15-25 mm) oraz gradu i porywami wiatru do 85 km/h. Niewykluczone są jednak lokalne nawałnice z porywami wiatru do 100 km/h - podaje IMGW.

Taka gwałtowna pogoda spowodowana będzie zderzeniem się nad Polską dwóch bardzo różnych mas powietrza: zwrotnikowego – gorącego i wilgotnego napływającego z południa Europy oraz znacznie chłodniejszego – polarnego napływającego z północnych rejonów kontynentu.

Zobacz także: Czas na zaciskanie pasa? PiS przed trudnym egzaminem
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(40)
Tak
miesiąc temu
To mapa Corona Virus. Pisowcy zarazili całą Polskę.
Święty naplet...
miesiąc temu
Mje sie gizdy zdo, że tyn Putler mo broń meteorologiczno i tektoniczno pra, że ja...?😁
ups
miesiąc temu
wg. tej mapy widać ,ze nie cała !!!
Marysia
miesiąc temu
Przyjscieantychrysta na naszych oczach.Siedzi na kremlu lub wydaje polecenia mordu z bunkra.Dlaczego duchowni nie odprawiają egrorcyzmy nad czerwonym bolszewikiem ?
FederacjaZiel...
miesiąc temu
Czy w Polsce latem będą pożary lasów jak np. w Australii? 80% obszaru postkomunistycznych plantacji desek Lasów Państwowych czeka katastrofa. Z powodu zmian klimatycznych i obniżenia poziomu wód gruntowych usychają drzewa iglaste (świerki, sosny) z płytkim systemem korzeniowym. Sadzono je zamiast drzew liściastych, naturalnych w Polsce. To leśnicy wyhodowali korniki na świerkowych plantacjach desek, w Rezerwacie Ścisłym Białowieskiego Parku Narodowego korniki czy pożary to nie jest problem. Dlatego trzeba im odebrać lasy zanim doprowadzą je do takiej katastrofy jak w "gospodarczej" części Puszczy Białowieskiej. Rezerwat Ścisły Białowieskiego Parku Narodowego to wzorcowe 50 km2 ostatniego lasu naturalnego w Europie, prawdziwy las, miejsce, które powinien zobaczyć każdy Europejczyk, by wiedzieć jak powinno wyglądać też jego otoczenie. To może być początek przywrócenia naturalnego lasu w Europie. A Puszcza Białowieska to np. miejsce występowania gatunku grzyba będącego podstawą leku na raka
asd
miesiąc temu
Wow góry sienie palą :D
Lukl
miesiąc temu
Znowu biskupi będą musieli tańczyć nad ogniskiem o deszcz byle nie przesadzili jak ostatnio albo PiS za mało na kościółek daje
Na pohybel
miesiąc temu
Lekceważę tą mapę !
Magda
miesiąc temu
Kiedyś Polska była pięknym zielonym krajem dzisiaj sami widzicie mapę. A kto rządzi też wiecie.
Pozar na wsch...
miesiąc temu
Widać kto rządzi? Kiedyś zielona wyspa dziś czerwona?
Producenci ma...
miesiąc temu
Największym zagrożeniem jest armia polityków, urzędasów, radnych, pierdzistołków na bzdurnych etatach, złodziei i oszustów np w licznych spółdzielniach mieszkaniowych, ich radach-rodziny pracowników i spółkach, które dziwnym trafem od kilkudziesięciu lat wygrywają przetargi .. i CBA nie interesuje się za co biorą milionowe ryczałty, a konserwatorzy i sprzątaczki podpisują listę obecności i o 9ej na prywatę
Icek
miesiąc temu
Jak na razie największym zagrożeniem jest PiS.
Edeasz
miesiąc temu
Geoinzyneria Manipulują pogodą Będzie ekstremalna susza Spojrzcie wreszcie w niebo i zobaczcie co sie tam wyrabia dziesiatki samolotow orają niebo wszerz i wzdłuż
Siusiek
miesiąc temu
A ja myślałem że PiS przywrócił komunę i stąd ta czerwień
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić