aktualizacja 

Całe Kantorowice o tym huczą. Oto co robił ksiądz po kolędzie

468

Ksiądz chodził po kolędzie w Kantorowicach (woj. małopolskie) i namawiał wiernych do wsparcia budowy nowego osiedla, przynosząc im pisma popierające projekt. Radni są zszokowani zachowaniem duchownego.

Całe Kantorowice o tym huczą. Oto co robił ksiądz po kolędzie
Lobbowanie w zamian za kościół. Szokujące informacje na temat księdza (Pixabay)

Ksiądz, jak podkreśla "Gazeta Wyborcza", w zamian miał otrzymać od dewelopera obietnicę budowy nowego kościoła oraz darowiznę. Aspekt moralno-etyczny odgrywa w tym temacie bardzo ważną rolę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ksiądz został zapytany o kolędę przez internet. Odpowiedział stanowczo

Nowe osiedle miałoby zostać zbudowane pomiędzy ulicą Gustawa Morcinka a osiedlem Na Stoku. Pojawiają się jednak pewne problemy. Nie dość, że jest to obszar osuwiskowy, to na dodatek na budowę nie zezwala obowiązujący tam plan zagospodarowania przestrzennego.

Ksiądz ma oczywiście prawo angażować się w sprawy publiczne, ale nie może wykorzystywać swojej pozycji i zaufania, jakim obdarza go część mieszkańców, by lobbować za kontrowersyjną inwestycją - podkreśla radny Łukasz Sęk.

Sprawa budzi takie kontrowersje z tego względu, że ksiądz nie wspominał o tym, że inwestycja znajduje się na terenie osuwiskowym. Parafian informował tylko o nowym kościele, parkach czy nowoczesnych sklepach.

Budowa tego osiedla na terenie osuwiskowym zagrażałaby nie tylko nowym mieszkańcom, ale również tym, którzy mieszkają chociażby w rejonie ul. Petofiego. Oni obawiają się, że prace ziemne prowadzone u podnóża osiedla sprawią, że ich bloki po prostu spłyną - dodaje Sęk.

Ksiądz nie widzi w tym żadnego problemu. Podkreśla, że spotkał się wieloma pozytywnymi opiniami na temat tej budowy. - Ludzie cieszą się, że przy okazji powstanie szkoła i przedszkole, mówią, że wygląda to ciekawie. Oczywiście przeciwnicy zawsze się znajdą - mówi z całą stanowczością proboszcz.

Co na to Urząd Miasta Krakowa?

Z informacji przekazanych przez "Gazetę Wyborczą" dowiadujemy się, że firma do tej pory wystąpiła z trzema wnioskami w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

W Wydziale Architektury i Urbanistyki UMK nie jest prowadzone postępowanie w sprawie wydania decyzji o pozwoleniu na budowę dla wskazanego terenu - podkreśla Emilia Król z urzędu miasta.
Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić