Całowali się na oczach całej Polski. Dżulian skazany. Zadziałał art. 255

1166

Dżulian M. nawoływał do przemocy wobec gejów. Swój nienawistny komentarz zamieścił pod artykułem o ślubie bydgoskich lekarzy Macieja Sochy i Mateusza Wartęgi. Hejter niedawno usłyszał wyrok w tej sprawie.

Całowali się na oczach całej Polski. Dżulian skazany. Zadziałał art. 255
Para lekarzy - Maciej Socha i Mateusz Wartęga podczas uroczystości weselnej. (Agencja Gazeta, Fot. Roman Bosiacki / Agencja Gazeta)

Mimo że w Polsce nie ma prawa, które zezwalałoby na zawieranie związków małżeńskich przez pary homoseksualne, w sierpniu 2021r. para znanych polskich lekarzy zorganizowała symboliczny ślub w Bydgoszczy.

Maciej Socha i Mateusz Wartęga chcieli powiedzieć symboliczne "biorę cię za męża" w otoczeniu najbliższych. Ślub medyków wywołał duże emocje wśród opinii publicznej. Niestety znaleźli się i tacy, którzy w skandaliczny sposób komentowali sprawę.

Pod jednym z facebookowych postów informujących o ślubie lekarzy Dżulian M. napisał: "Debilizm od razu kulka w leb a nie jakieś mataczenie seksualności pier**lnal by raz i dwa problemy z glowy dziecka zadnego xhociaz by nie skrzywdzil nie ma na takie cos tlumaczenia za jaja i do gory powiesic" - [pisownia oryginalna]

Dżulian M. skazany

Sprawą zajął się Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Niemal miesiąc temu Dżulian M. usłyszał zarzuty. W niedzielę 16 stycznia OMZRiK poinformował na Facebooku, iż sędzia Sądu Rejonowego w Koninie Anna Leśniewska Barczyk nie miała wątpliwości i wydała wyrok nakazowy: 5 miesięcy ograniczenia wolności z koniecznością świadczenia nieodpłatnych prac społecznych w wymiarze 20 godzin miesięcznie.

Ponadto wyrok w sprawie Dżuliana M. ma być opublikowany na koszt skazanego w "Przeglądzie Konińskim" zaraz po jego uprawomocnieniu. Wyrok wydano na początku stycznia.

Bardzo cieszymy się z wyroku sądu, bo chcemy wierzyć, że będzie on przyczynkiem do refleksji dla osób, które się o nim dowiedzą, i uświadomienia Polakom, jak powszechna jest nienawiść wobec gejów. Skorzystaliśmy z pomocy Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, który złożył doniesienie o tym, że pan Dżulian M. nawołuje do zamordowania nas - mówią lekarze w rozmowie z "Gazetą Wyborczą"

- Homofobia powinna być penalizowana, podobnie jak zachowania rasistowskie. Jednak nie chodzi nam o kary ani zemstę, ale wyrok ten to kolejny mały krok do ochrony osób LGBT+. Następnym razem każdy, kto chce siać nienawiść, przypomni sobie, że jednak nie jest bezkarny - dodają Socha i Wartęga.

Prezes OMZRiK Konrad Dulkowski w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" przyznał, że "bardzo często prokuratury w Polsce odmawiały ścigania przestępstw nienawiści wobec osób LGBT+, tłumacząc się brakiem odpowiednich przepisów".

My, od ponad dwóch lat, powołujemy się na art. 255 mówiący o nawoływaniu do popełnienia przestępstwa. I jesteśmy skuteczni. Do dziś mamy już kilkadziesiąt wyroków skazujących za tego typu przestępstwa - dodaje prezes OMZRiK. cyt. przez "GW".
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Zobacz także: Zadała "jedno i proste" pytanie wiceministrowi z PiS. Oto, co odpowiedział
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić