Fala uderzeniowa dotarła do Polski. Gigantyczna erupcja wulkanu na Pacyfiku

149

Na wyspie Tonga doszło do potężnej erupcji wulkanu. Fala uderzeniowa, która powstała na skutek tego zdarzenia, dotarła aż do Polski. W sobotę o 20:23 "zameldowała się" na Kasprowym Wierchu.

Fala uderzeniowa dotarła do Polski. Gigantyczna erupcja wulkanu na Pacyfiku
Wybuch wulkanu na wyspie Tonga (Pixabay, TONGA METEOROLOGICAL SERVICES HANDOUT)

Wybuch wulkanu na Oceanie Spokojnym został odnotowany w sobotę. Doszło do niego w pobliżu archipelagu wysp Tonga na południowym Pacyfiku.

Na skutek tego zdarzenia podniosły się wody i doszło do tsunami. W nocy z soboty na niedzielę uderzyło ono w wybrzeże Japonii.

Ciekawostkę dotyczącą tego zdarzenia podało IMGW. Okazuje się, że fala uderzeniowa po wybuchu wulkanu dotarła aż na Kasprowy Wierch!

Ciekawostka: Fala uderzeniowa (ciśnienie powietrza), powstała po wybuchu wulkanu na wyspie Tonga na Pacyfiku, dotarła na Kasprowy Wierch o godzinie 20:23 czasu lokalnego. Widać to na wykresie ciśnienia. Erupcja miała miejsce około godz. 6 rano - zaznacza IMGW.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Gigantyczna erupcja. "Jedna z bardziej znaczących"

Wulkanolog z University of Auckland Shane Cronin podkreślił, że była to jedna z największych erupcji w Tonga w ciągu ostatnich 30 lat.

To jedna z bardziej znaczących erupcji co najmniej ostatniej dekady - zaznaczył w BBC.

Później dodał natomiast, że "najbardziej niezwykłą rzeczą w tym jest to, jak szybko i gwałtownie erupcja się rozprzestrzenia". - Spodziewam się, że na Tonga osiadło wiele centymetrów popiołu - podsumował.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić