Chcesz wyjechać do Niemiec, Czech, Słowacji i Ukrainy? Sprawdź nowe zasady

7

Koronawirus wymusił mnóstwo zmian, które mocno dotknęły m.in. podróżujących. Jak obecnie wyglądają zasady przekraczania granic polsko-niemieckiej, polsko-czeskiej, polsko-słowackiej czy polsko-ukraińskiej?

Chcesz wyjechać do Niemiec, Czech, Słowacji i Ukrainy? Sprawdź nowe zasady
Kontrola covidowa na granicy (Getty Images)

Od 30 maja Polska znajduje się na niemieckiej zielonej liście krajów bezpiecznych. To oczywiście oznacza ułatwienia. Osoby podróżujące samochodem nie muszą okazywać wyniku testu, odbywać kwarantanny czy też wypełniać formularza lokalizacji.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku podróży samolotem. W takim przypadku konieczne jest uzyskanie negatywnego wyniku testu na COVID-19. Z tego obowiązku zwolnione są osoby zaszczepione i ozdrowieńcy.

Polska znalazła się na zielonej liście krajów bezpiecznych w Czechach. W związku z tym do tego państwa można wyruszać bez żadnych ograniczeń.

Słowacja i Ukraina. Jakie zasady dla Polaków?

Również w przypadku Słowacji Polska znalazła się na zielonej liście, ale nie jest to równoznaczne z możliwością wjechania do kraju bez żadnych ograniczeń.

Po przekroczeniu granicy ze Słowacją (po wcześniejszym wypełnieniu specjalnego formularza) z obowiązku kwarantanny zwolnieni są obywatele polscy, którzy w ostatnich 14 dniach odwiedzili tylko kraje oznaczone kolorem zielonym, a na dodatek posiadają negatywny wynik testu na COVID-19, zostali zaszczepieni, w ciągu 180 dni przeszli COVID-19 i mają to udokumentowane lub nie ukończyli 18 lat.

A co z Ukrainą? Kwarantanny unikniemy w przypadku posiadania negatywnego testu na COVID-19 lub zaświadczenia o pełnym zaszczepieniu.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić