Chińska misja na Wenus. Przyniesie przełom? Ujawniono szczegóły

31

Chińczycy dążą do kosmicznej ekspansji, a ich kolejnym celem będzie Wenus. Ujawniono, czego dokładnie zamierzają się dowiedzieć o najjaśniejszej i najgorętszej planecie Układu Słonecznego. Sprawdzą między innymi, czy występują na niej jakiekolwiek formy życia.

Chińska misja na Wenus. Przyniesie przełom? Ujawniono szczegóły
Chińczycy planują dokładne zbadanie planety Wenus (Getty Images)

Jak informuje "Space", pełna nazwa chińskiej misji brzmi Venus Volcano Imaging and Climate Explorer (VOICE). Jej start zaplanowano na 2026 rok, a dotarcie na planetę jest spodziewane w 2027 roku. Szczegóły zostały ustalone w trakcie zebrania, które miało miejsce w sobotę 9 lipca.

Chińczycy będą badać Wenus. Czego chcą się dowiedzieć?

W ramach misji VOICE Chińczycy wyślą na orbitę Wenus bezzałogową jednostkę. Za jej pośrednictwem zbiorą informację m.in. z kołowej orbity biegunowej, oddalonej od samej planety o 350 km.

Chińczycy zamierzają zbadać ewolucję geologiczną Wenus. Zbiorą również informacje odnośnie do procesów termicznych i chemicznych, jakie mają miejsce w atmosferze tej planety. Sprawdzą także rodzaj interakcji między powierzchnią a atmosferą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Niezwykłe odkrycie na Marsie. Naukowcy o potencjalnych śladach życia na Czerwonej Planecie

To nie koniec planów Chińczyków. Spróbują również ustalić, czy na Wenus znajdują się jakiekolwiek formy życia, a jeśli nie – czy istnieje potencjał, aby na powierzchni planety w ogóle dało się zamieszkać i żyć.

Do prowadzenia badań nad Wenus Chińczycy zamierzają wykorzystać polarymetryczne radary z syntetyczną aperturą. Wesprą się także kamerami multispektralnymi. Pierwszy przyrząd pozwoli przedrzeć się przez atmosferę planety tak, by udało się zmapować jej powierzchnię. Drugi natomiast pozwoli obserwować, co się dzieje na powierzchni ciała niebieskiego, wykorzystując przy tym zarówno światło ultrafioletowe, jak i podczerwień.

VOICE to nie jedyna tak ważna misja pozaziemska, do której przymierzają się Chińczycy. W ramach swojego programu kosmicznego Chiny prowadzą aż trzynaście takich projektów. Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna (CNSA) dąży m.in. do jak najdogłębniejszego zbadania Marsa.

Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić