Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Karolina Sobocińska
Karolina Sobocińska
|
aktualizacja

Niesłychanie rzadkie odkrycie. Naukowcy nie wiedzę, jak do tego doszło

51
Podziel się:

W jaskini Xiniuyan w Chinach dokonano niesamowitego odkrycia. Międzynarodowy zespół badaczy stwierdził, że znajdują się w niej skały o niezwykłych kształtach. Wyglądem przypominają chmury. To drugi tego typu przypadek w tym kraju.

Niesłychanie rzadkie odkrycie. Naukowcy nie wiedzę, jak do tego doszło
Fragment niesamowitych i bardzo rzadko spotykanych formacji skalnych, jakie odkryto w jaskini w Chinach. (YouTube)

Jak podaje agencja Reuters, Instytut Geologii Krasowej Chińskiej Służby Geologicznej dokonał niezwykłego odkrycia. Doszło do niego w mającej ponad 2,7 tys. metrów długości jaskini Xiniuyan, w okolicach miasta Laibin.

Jaskiniowe chmury. Bardzo rzadko spotykane zjawisko

Zespół wyspecjalizowanych badaczy odkrył, że w jaskini znajdują się skały, które kształtem przypominają chmury. Takie formacje skalne są niesłychanie rzadkie - to dopiero drugi tego typu przypadek w tym kraju.

Odkryta bryła zajmuje powierzchnię 300 metrów kwadratowych i mieści się w siedmiu "basenach", przypominających dynie lub bochenki chleba. Specjaliści podkreślają, że warunki kształtowania się takich formacji są niezwykle trudne.

Zhang Yuanhai, starszy inżynier w Instytucie przyznał, że skała otaczająca jaskinię to głównie dolomit. To z kolei nie jest zbyt powszechne.

To, w jaki sposób dolomity formują się w chmury jaskiniowe wciąż pozostaje tajemnicą nauki. Czekamy na dalsze badania, aby ją rozwiązać - zaznaczył ekspert, jak podaje "Reuters".

Dolomit to skała osadowa węglanowa, po raz pierwszy odkryta w 1791 r. Na świecie najczęściej można się z nią spotkać w Austrii, Niemczech, Słowacji czy USA. W Polsce stykamy się z nią w Tatrach (np. Dolina Białego), w Górach Świętokrzyskich czy na Dolnym Śląsku (np. Masyw Śnieżka).

Jaskinia znana jest badaczom już od lat 90. ubiegłego wieku, jednakże dopiero teraz zwrócono uwagę na niezwykłe skały, które się w niej znajdują. Położona jest w regionie, w którym dominują lasy, rzeki i jeziora.

Karolina Sobocińska, dziennikarka o2.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(51)
Jatoja
4 tyg. temu
Kupuję w POLO, to polski dobrze zaopatrzony sklep.
tylko ja
4 tyg. temu
ufff, a już myślałam, że to kolejny nietoperz...
teściowa
4 tyg. temu
A BYŁO TAK SpoKOJNIE W TYCH JASKINIACH TO BYŁO TAJNE MIEJSCE SpoTKAŃ naszego człowieka angeli władimira w czasie debat jak tu jeszcze bardziej zaszkodzić POLSCE I POLAKOM ?
Ola
4 tyg. temu
Jakież to odkrycie ryż czy bambus nowa odmiana !!!
Deneb
miesiąc temu
Naukowcy nie WIEDZĘ....
Gili guli
miesiąc temu
Małe żółte rączki to zrobiły....
Ceramik
miesiąc temu
Po kilku latach zauważyli te skały? Pierwszy raz weszli trzeźwi.
narut
miesiąc temu
U nas z jeziora wyłowiono motor niemiecki z II WŚ jeszcze się w nim światła paliły. Historycy nie wiedzą tylko dlaczego kierowca był gumofilcach i miał paczkę Sportów w kieszeni.
nie dziwota
miesiąc temu
jaki kraj tacy naukowcy
aj-waj
miesiąc temu
Prędzej jak grzyby...
Stary i zmęcz...
miesiąc temu
Biedni naukowcy niewiedzą jak do tego doszło 🤔, a o covidzie wiedzą wszystko, nawet byle pismak jest najlepszym specjalistą.
FunakiCzai
miesiąc temu
To po prostu zlew że chińskiego wycieku rury z rynsztunku zwanej żygaczem albo ustęp w tunelu pod podmiejskich wybroczyn czy popłuczyn w skrajnym półświatku zwykle tępo rozlazlym po ciemnych kątach i polecających się woda z żółtawym mułem rzecznym aż narożna im zawiesiny aż po stopy. To dla cesarzy chińskich uciecha i chluba że tylko oni są pikni i młodzi reszta to porosty po grzybni.
Metro66
miesiąc temu
Wpuścić tam Tuska jaskiniowca , troglodytę .Idealnie pasuje do scenerii zacofany ignorant .
zenek
miesiąc temu
Jak do tego doszlo niewiem . . .
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić