Karolina Sobocińska
Karolina Sobocińska| 
aktualizacja 

Niesłychanie rzadkie odkrycie. Naukowcy nie wiedzę, jak do tego doszło

77

W jaskini Xiniuyan w Chinach dokonano niesamowitego odkrycia. Międzynarodowy zespół badaczy stwierdził, że znajdują się w niej skały o niezwykłych kształtach. Wyglądem przypominają chmury. To drugi tego typu przypadek w tym kraju.

Niesłychanie rzadkie odkrycie. Naukowcy nie wiedzę, jak do tego doszło
Fragment niesamowitych i bardzo rzadko spotykanych formacji skalnych, jakie odkryto w jaskini w Chinach. (YouTube)

Jak podaje agencja Reuters, Instytut Geologii Krasowej Chińskiej Służby Geologicznej dokonał niezwykłego odkrycia. Doszło do niego w mającej ponad 2,7 tys. metrów długości jaskini Xiniuyan, w okolicach miasta Laibin.

Jaskiniowe chmury. Bardzo rzadko spotykane zjawisko

Zespół wyspecjalizowanych badaczy odkrył, że w jaskini znajdują się skały, które kształtem przypominają chmury. Takie formacje skalne są niesłychanie rzadkie - to dopiero drugi tego typu przypadek w tym kraju.

Odkryta bryła zajmuje powierzchnię 300 metrów kwadratowych i mieści się w siedmiu "basenach", przypominających dynie lub bochenki chleba. Specjaliści podkreślają, że warunki kształtowania się takich formacji są niezwykle trudne.

Zhang Yuanhai, starszy inżynier w Instytucie przyznał, że skała otaczająca jaskinię to głównie dolomit. To z kolei nie jest zbyt powszechne.

To, w jaki sposób dolomity formują się w chmury jaskiniowe wciąż pozostaje tajemnicą nauki. Czekamy na dalsze badania, aby ją rozwiązać - zaznaczył ekspert, jak podaje "Reuters".

Dolomit to skała osadowa węglanowa, po raz pierwszy odkryta w 1791 r. Na świecie najczęściej można się z nią spotkać w Austrii, Niemczech, Słowacji czy USA. W Polsce stykamy się z nią w Tatrach (np. Dolina Białego), w Górach Świętokrzyskich czy na Dolnym Śląsku (np. Masyw Śnieżka).

Jaskinia znana jest badaczom już od lat 90. ubiegłego wieku, jednakże dopiero teraz zwrócono uwagę na niezwykłe skały, które się w niej znajdują. Położona jest w regionie, w którym dominują lasy, rzeki i jeziora.

Karolina Sobocińska, dziennikarka o2.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić