Chiny apelują do USA. Mówią o programie atomowym Iranu

8

Konflikt między Stanami Zjednoczonymi a Iranem nie znajduje rozwiązania. Jedną z najbardziej palących kwestii jest arsenał jądrowy bliskowschodniego państwa. Do sporu włączyły się Chiny, które apelują do władz USA o pozytywną odpowiedź na "uzasadnione" obawy Irańczyków.

Chiny apelują do USA. Mówią o programie atomowym Iranu
Chiny stanęły po stronie Iranu w sporze z rządem Stanów Zjednoczonych (Getty Images, 2022 Getty Images)

Jak informuje portal chińskiej telewizji CGTN, stanowisko Pekinu przestawił Wang Yi. Radca stanu i minister spraw zagranicznych Chin podkreślił, że uważa obawy Iranu odnośnie do negocjacji ze Stanami Zjednoczonymi nie tylko za uzasadnione, lecz wręcz "rozsądne".

Chiny włączają się w spór między Iranem a USA

Wang Yi porozumiał się w sprawie negocjacji ze swoim irańskim odpowiednikiem. Hosejn Amir Abdollahijan usłyszał od chińskiego ministra deklarację, że Pekin jest gotowy wspierać sojusznicze państwo w przyszłych rozmowach z przedstawicielami Waszyngtonu.

To nie pierwszy raz, gdy przedstawiciel chińskiego rządu wtrącał się w relacje irańsko-amerykańskie. Jeszcze w kwietniu i maju 2022 roku portal CGTN informował o postępach w negocjacjach, jednoznacznie obierając stronę przedstawicieli państwa sojuszniczego.

Zobacz także: Zobacz też: Jaki cel mają Chiny? Ekspert tłumaczy

Chińczycy – za Irańczykami – winą za zerwanie rozmów obarczają przedstawicieli Waszyngtonu. Z drugiej strony irańscy dyplomaci odpowiedzialni za prowadzenie polityki zagranicznej, w tym właśnie Hosejn Amir Abdollahijan czy Saeed Khatibzadeh, dowodzili, że skoro problem występuje po stronie Amerykanów, oni też powinni zadać sobie trud doprowadzenia do wznowienia negocjacji.

Ameryka jest odpowiedzialna za wstrzymanie tych rozmów (...). Waszyngton powinien podjąć decyzję dotyczącą odnowienia umowy, Teherean nie będzie czekał w nieskończoność – przekonywał Saeed Khatibzadeh (CGTN).
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić