Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Maziewski
Łukasz Maziewski
|

Chiny rosną w wojskową siłę. Zwodowali trzeci lotniskowiec

24
Podziel się:

Ludowo-Wyzwoleńcza armia Chin ma kolejną "zabawkę". W piątek w stoczni w Szanghaju zwodowany został potężny lotniskowiec - Fujian. Sama nazwa okrętu, nawiązująca do prowincji położonej najbliżej zbuntowanego Tajwanu jest prowokacyjna. A wodowanie odbyło się z niezwykłą pompą.

Chiny rosną w wojskową siłę. Zwodowali trzeci lotniskowiec
Wodowanie "Fujian". To trzeci lotniskowiec chińskiej armii (chinamil.com.cn)

Podobnie jak lotniskowe USA, chiński wyposażony jest w system CATOBAR oraz katapultę elektromagnetyczną. Pozwala to na zaoszczędzenie przestrzeni i umożliwia start cięższych maszyn z pokładu.

To pierwszy, w całości zbudowany w Chinach lotniskowiec. Poprzednie dwa opierały się o konstrukcje poradzieckie. Pierwszy z nich, Liaoning to w zasadzie przerobiony radziecki Wariag. Chińczycy kupili kadłub od Rosji i w oparciu o niego zbudowali drugi - Shandong. Fujian od początku do końca stworzono przy pomocy chińskich inżynierów.

A także szpiegów, ponieważ Amerykanie zarzucali, że chińska katapulta elektromagnetyczna jest wykradzioną kopią ich urządzenia. Tak czy inaczej, okręt został zwodowany. Nie obyło się bez podniosłej muzyki, konfetti, a nawet sztucznych ogni. A chińska marynarka, choć nadal będąca daleko w tyle za Amerykanami, rozwija się.

Musi to budzić niepokój Tajwańczyków. Chiny od dawna stosują agresywną politykę wobec wyspy, nad którą wisi groźba inwazji. M.in. dlatego na archipelagu niewielkich wysp Penghu, zwanych także Peskadorami, Tajwańczycy umieścili liczne bazy rakietowe, mające być linią obrony przed inwazję z terenu kontynentalnych Chin.

Agencja Reutera ocenia zwodowanie lotniskowca jako kolejny krok w modernizacji chińskiej armii. Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej, Xi Jinping, wzywał do budowy "marynarki wojennej światowej klasy". Wielu komentatorów wyraża także opinię, że Chiny coraz wyraźniej zaznaczają swoją obecność wojskową na okolicznych morzach.

Nieco ponad tydzień temu pisaliśmy w o2.pl o budowie chińskiej bazy marynarki w Kambodży. Komandor Wisław Goździewicz, ekspert w zakresie prawnych aspektów operacji NATO na szczeblu operacyjnym i strategicznym, mówił wtedy, że mocarstwowe ambicje Chin, zwłaszcza jeśli chodzi o sytuację na Morzu Południowochińskim, nie są żadną tajemnicą.

Chińczycy intensywnie rozwijają także sieć cywilnych baz i portów, często wykupując tereny w krajach mających problemy ekonomiczne. Posiadają już bazę marynarki wojennej w Dżibuti, we wschodniej Afryce. Próbowali także ulokować swoje aktywa w porcie Gdyni, jednak ten plan nie doszedł do skutku.

O intensywnych działaniach Chin w zakresie zbrojeń alarmuje także Australia. Minister obrony tego kraju, Richard Marles, ocenił, iż modernizacja chińskiej armii to największy i najbardziej ambitny projekt militarny od czasów II wojny światowej. Zdaniem polityka, działania Państwa Środka mogą doprowadzić do nowego wyścigu zbrojeń na Pacyfiku.

Łukasz Maziewski, dziennikarz o2

Zobacz także: Jaki cel mają Chiny? Ekspert tłumaczy
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(24)
Jankes
2 miesiące temu
Ciekawe skąd ukradli lub podkupili amerykanie ? Bo amerykanina nie stac na wymyslenie czegokolwiek samemu.Albo ukradzione albo podkupione
Prekspert
2 miesiące temu
Coraz lepsi ci eksperci na o2. Teraz jakiegoś prawnika biorą, zawyżają mu stopień i niech opowiada o polityce Chin.
Adam
2 miesiące temu
Tak tzw. Zachód piał jak to Putina sankcjami zmusi do wycofania z Ukrainy. Groził, że przestanie kupować gaz i ropę od niego a teraz w strachu i lament jak Putin sam zakręca im kurki. Przecież to Zachód chciał sankcji, po po co ten lament. Powinni się cieszyć, że Putin ich wysłuchał i sam przestaje dostarczać im gaz.A że trochę niektórym zmarzną tyłki, to dla zdrowia.
Gertruda
2 miesiące temu
Nie za bardzo rozumiem o co ten cały kszyk. Jak Amerykanie budują ( a mają ich już setki) bazy wojskowe poza swoim terytorium. Oddalone o tysiące kilometrów od swoich granic to OK ? Tylko problem wielki jak to robią inni. Ja się nie dziwię Chińczykom , że nie chcą dać się traktować Ameryce jak niewolnicy. Dla Ameryki liczy się tylko silny przeciwnik. Wówczas zaczynają go traktować z szacunkiem. Słabszymi pomiatają i traktują jak śmieci, jak krowy do dojenia. Jak Chińczycy skopią trochę d….pę Amerykanom to im nawet dobrze zrobi. Może wreszcie zrozumieją, że nie tylko Amerykańskie interesy się liczą a inni też mają prawo do swoich interesów.
Nie wiem
2 miesiące temu
po co konstruować te pływające trumny. W wypadku jakiejś większej wojny jako pierwsze pójdą na dno. Nie ważne czy amerykańskie czy chińskie.
Mathieu
2 miesiące temu
Zgoda, że w chwili obecnej ChRL jest potęgą gospodarczą, ale powoli grunt zacznie im się z pod nóg usuwać. Po pierwsze demografia - polityka jednego dziecka skutkuje tym, że produktywna populacja zmniejszy się o 20%. Sytuacja z pandemią pokazała, że konieczne jest skrócenie łańcuchów dostaw a co za tym idzie wiele firm przenosi produkcję bliżej rynków zbytu. To dla Chin prawdziwa katastrofa. Wreszcie obecna polityka władz w związku z pandemią jeżeli zostanie utrzymana doprowadzi do osłabienia władzy centralnej bo straty w gospodarce już widać (pierwszy raz od kilku dekad Chiny będą miały mniejszy wzrost PKB od USA w br.)
rechot ha ha ...
2 miesiące temu
Dzięki tej wojnie najbardziej wzbogacą się Chiny bo tanie surowce z Rosji pozwolą im na dalszą ekspansję gospodarczą i militarną .Oni i koncerny zbrojeniowe najwięcej na tej wojnie zarobią kokosy . Europa , Ukraina a także Rosja ... stracą .
Talmudysta
2 miesiące temu
Chiny to obecnie najbogaszy kraj swiata, w przeciwienstwie do USA najwiekszego bankruta! Oraz komunisyczne Chiny to najpotezniejsza gospodarka na swiecie! Jako takie mocatrstwo na Pacyfiku maja prawo do kontrolowania wszystkiego w odroznieniu od USA, ktore wmieszaly sie w wojne w Afganistanie uzywajac pseudo misjonarzy z NATO, choc to traktat polncno atlantycki USA z Europa. Jakie prawa maja na mocy tego uladu do Pacyfiku?
adam
2 miesiące temu
No może nareszcie ktoś dowali debilowatym amerykańcom ,panom świata,podżegaczom do sporów i wojen z czego mają krociowe zyski , to samo jest z Ukrainą , to oni sprowokowali tę wojnę, a kopnięty szef NATO tylko na to czekał , precz z Ameryką!!!!
O Włos
2 miesiące temu
Jest taki kanal anglika mieszkahazego w quanzhou w chinach. Kanal nazywa sie livinginchina obczajcie. Tam macie lokazane czemu chiny juz dawno przeskoczyly u s
fefe
2 miesiące temu
Tajwan zżyty z Chinami narodowościowo i kulturowo(nie wnikam w humanitaryzm) ale USA próba skłócenia
jakkk
2 miesiące temu
Przynajmniej atomu na głowę jeszcze nikomu nie zrzucili
Hog
2 miesiące temu
No i co? Amerykanskie swiry mają wiele takich na całym swiecie wprowadzajac swoj „ pokój”
Lemon
2 miesiące temu
Kitajce, nigdy nie dostanieta Tajwanu :)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić