Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
EKO
|
aktualizacja

Chiny wysłały wojskowe samoloty do Afganistanu. Ujawniono, w jakim celu

71
Podziel się:

Chińczycy zdecydowali się na niespodziewany krok. Do Afganistanu wyleciało sześć samolotów transportowych Y-20 – wylądowały w południowo-wschodniej części kraju. Tak Pekin zareagował na ostatnie wydarzenia, które miały miejsce na terenie sojuszniczego państwa.

Chiny wysłały wojskowe samoloty do Afganistanu. Ujawniono, w jakim celu
Chińczycy wysłali do Afganistanu samoloty Y-20. Wiemy, w jakim celu (Getty Images)

W ciągu ostatnich dni na terenie Afganistanu doszło do serii trzęsień ziemi. Klęska żywiołowa dotknęła mieszkańców właśnie południowo-wschodniej części kraju, w rezultacie czego około tysiąc osób straciło życie, dwa tysiące zostało rannych, a kolejne dziesiątki tysięcy – dach nad głową. Zgodnie z oficjalnymi szacunkami zniszczeniu uległo nawet 10 tysięcy budynków.

Chińskie Y-20 w Afganistanie. Wiadomo, po co je tam wysłano

Jak informuje portal Yahoo!, Chińczycy zdecydowali się na udzielenie wsparcia sojuszniczemu państwu. Już wcześniej mieszkańcy Afganistanu borykali się z dotkliwymi skutkami kryzysu gospodarczego, a klęska żywiołowa jeszcze je pogłębiła.

Pekin zdecydował, że do Afganistanu zostaną wysłane samoloty Y-20. Maszyny nie wyleciały jednocześnie – dwie ostatnie opuściły międzynarodowe lotnisko w Urumczi w Sinciang w czwartek 30 czerwca. Ten region Chin granicz z obszarem dotkniętym trzęsieniami ziemi.

Zobacz także: Zobacz też: Jaki cel mają Chiny? Ekspert tłumaczy

Chińskie Y-20 zawierały ładunek o łącznej pojemności około 105 ton. Na pokłady samolotów załadowano takie potrzebne pozbawionym domów Afgańczykom rzeczy, jak między innymi namioty oraz składane łóżka. Ich wartość wyceniono na około 50 milionów juanów chińskich.

Nad powodzeniem misji czuwali przedstawiciele chińskiego wojska, w tym m.in. Zhang Yu. Oficer Sił Powietrznych Armii Ludowo-Wyzwoleńczej zaznaczył, że to nie pierwszy raz, kiedy Pekin udziela pomocy humanitarnej państwom dotkniętym sytuacją kryzysową.

Na przestrzeni ostatnich lat braliśmy udział w wielu międzynarodowych misjach humanitarnych, pokazując, jak ważną rolę odgrywają chińskie samoloty transportowe w pokojowych misjach wojskowych – tłumaczył Zhang Yu (Yahoo!).
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(71)
juseff
miesiąc temu
nikt za darmo nie pomaga ,nawet owsiak
Art
miesiąc temu
Amerykanie do Afganistanu lecieli przez pół świata. Ogromna logistyka i koszty Jak Rząd Talibski nie wypełni postanowień umowy z Chinami to praktycznie Chiny ich mają o rzut beretem. Chiny to 1,5 mld Afganistan to tylko 0,04mld. Samych dyskryminowanych ujgorow mieszka w Chinach 20mln , to oni zostaną wysłani do Afganistanu na pierwszy ogień w razie kryzysu zbrojnego wywołanego niesubordynacja chińskich beneficjentów
Art
miesiąc temu
Afganistan został poddany totalnej izolacji przez kraje zachodu, Talibowie wyciągnęli wnioski z ostatnich lat dlatego Chińczycy trafiają na bardzo podatny grunt. Niedługo na rynek trafia produkty Nike Adidas itp z etykietą Product of PRC manufactures in Afganistan
Art
miesiąc temu
To co Amerykanie zburzyli przez 20 lat odbudują na wyłączność Chińczycy za pieniądze rządu afgańskiego uzyskane z kredytów od chińskich banków. W zamian uzyskają od Talibów monopol na realizację inwestycji, wydobycie surowców , oraz jeszcze tańsza siłę roboczą na rzecz chińskich korporacji.
Art
miesiąc temu
Po 20 latach plądrowania przez Yankesow , Chiny zauważyły w Afganistanie potencjał wytwórczy i konsumpcyjny. Zaczynają od szeroko zakrojonej pomocy humanitarnej aby potem udzielić wiele miliardów dolarów pożyczki rządowi afgańskiego następnie budować elektrownie wodne i węglowe z przesyłem do Chin oraz instalować swoje fabryki, gdzie chińczyk będzie Menagerem i brygadzista Afgańczy siła robocza jeszcze tańsza niż w Afryce Chiny w analogiczny sposób już opanowały SriLanke i wiele krajów Afryki. W Afganistanie mają podatny grunt pozostawiony oo znienawidzonych Amerykanach.
Roziu
miesiąc temu
Od kiedy Afganistan jest sojusznikiem Chin? WTF?
a67s
miesiąc temu
Jak na taki olbrzymi i "cudown" kraj to te 105 ton to raczej nie wiele. Ciekawe ile było tam broni dla Talibów?
Kazik
miesiąc temu
Chińczycy pobudowali nawet drogi do kopalni w Afganistanie wydobywając tam ETC rzadkie metale strategiczne. Chińczycy nie pomagają tylko grania Afganistan.
Praktyczny
miesiąc temu
Religiantów otoczyć murem. Niech nie zapaskudzą całego świata.
Tymek
miesiąc temu
Chiny wiedzą co to cierpienie, przez 8 lat wojny z Japonią mieli wszystko to co Żydzi w czasie II wojny
Brawo
miesiąc temu
Miły gest Chińczyków godny pochwały
Taki świat
miesiąc temu
inni pomagają tylko tam gdzie czują biznes. Więc Afgańczykom mogą pomóc tylko ci co chcą pomóc a nie zarobić
Asi
miesiąc temu
Ten świat nie przetrwa kolejny 50 lat...
WYCOFANYz AFG...
miesiąc temu
broń pogodowa została przekazana Chińczykom , czy zastosowana przez młodszych braci - tak jak we FUKUSHIMIE , czy,np. w USA - setkami TAJFUNÓW ?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić