Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek| 

Chiny wytaczają finansowe działo. Zagrożą USA i całemu systemowi finansowemu

263

Chiny obawiają się, że ich dłużnik - USA - w pewnym momencie przestanie być wypłacalny. Chińczycy podjęli decyzję, która w przyszłości może uniemożliwić pożyczanie pieniędzy Amerykanom.

Chiny wytaczają finansowe działo. Zagrożą USA i całemu systemowi finansowemu
Xi Jinping, prezydent Chin (Getty Images)

Chiny mogą poważnie zagrozić międzynarodowemu systemowi finansowemu

Jak przekazał "Global Times", Chiny mogą stopniowo ograniczać swoje zasoby amerykańskich obligacji skarbowych. Obecny poziom to ponad 1 bilion dolarów. Może się to natomiast zmniejszyć do około 800 miliardów dolarów.

Chiny będą stopniowo zmniejszać swoje zadłużenie Stanów Zjednoczonych do około 800 miliardów dolarów w normalnych okolicznościach. Ale oczywiście Chiny mogą sprzedać wszystkie swoje amerykańskie obligacje w skrajnym przypadku, takim jak konflikt zbrojny - powiedział Xi Junyang, cytowany przez "Global Times".

Nie pozostanie to bez znaczenia dla międzynarodowego systemu finansowego. Wartość dolara już spada, a jedną z przyczyn może być właśnie wyprzedawanie przez Chiny obligacji skarbowych USA. Jak podaje "Business Insider", od początku 2020 roku do końca czerwca Chińczycy sprzedali już obligacje USA za łączną kwotę około 106 miliardów dolarów.

Chiny są zaniepokojone rosnącym poziomem zadłużenia USA. W tym roku, jak podało Biuro Budżetowe Kongresu USA, zadłużenie wyniesie około 98 proc. amerykańskiego PKB. Chińczycy, jako jeden z właścicieli długów USA, obawiają się, że w pewnym momencie dłużnik przestanie być wypłacalny. Stąd też systematycznie pozbywają się obligacji USA.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić