Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Natalia Bogucka
|

Chiny zatriumfują nad USA? Wszystko dzięki pandemii

31
Podziel się

Według amerykańskiego think tanku Chiny prześcigną Stany Zjednoczone i staną się największą gospodarką świata pięć lat wcześniej, niż dotychczas sądzono. Ma to związek z pandemią koronawirusa.

Chiny zatriumfują nad USA? Wszystko dzięki pandemii
Chiny staną się największą gospodarką świata (Getty Images)
bELpGBiZ

Centrum Ekonomii i Badań Biznesowych (CEBR) w USA twierdzi, że Chiny staną się największą gospodarką świata w 2028 r. To 5 lat wcześniej niż dotychczas szacowano.

Wpływ na to ma pandemia koronawirusa. Grupa ekspertów twierdzi, że Chiny w "umiejętny" sposób walczyły z pandemią m.in. poprzez szybkie wprowadzenie ścisłego lockdownu.

bELpGBjb
Od jakiegoś czasu nadrzędnym tematem światowej ekonomii jest walka gospodarcza pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Pandemia COVID-19 i związane z nią skutki gospodarcze z pewnością przeważyły ​​tę rywalizację na korzyść Chin - przekazało w raporcie Centrum Ekonomii i Badań Biznesowych.

CEBR szacuje, że wzrost gospodarczy w Chinach wyniesie średnio 5,7 proc. rocznie w latach 2021-2025, a następnie spowolni do 4,5 proc. rocznie od 2026 do 2030 r. Jeśli chodzi o USA, przewiduje się, że w 2021 r. gospodarka odbije po pandemii. Jednak w latach 2022-2024 wzrost PKB spowolni do 1,9 proc. rocznie, a potem spadnie do 1,6 proc.

bELpGBjh

Indie trzecią gospodarką świata

Eksperci twierdzą również, że na początku przyszłej dekady Indie wyprzedzą Japonię i staną się trzecią gospodarką świata. Jednocześnie Niemcy spadną z czwartego na piąte miejsce. Wielka Brytania do 2024 r. spadnie na szóste miejsce.

Zobacz także: Polska gospodarka w 2021. Kiedy koniec koronakryzysu? Zapytaliśmy ekspertów

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bELpGBjC
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(31)
Dron
9 miesięcy temu
Dostaną między oczy od Stanów i będzie po sprawie. Chiny to mimo wszystko dziki kraj. Wystarczy im odciąć kilka rzeczy i się załamią.
ina
10 miesięcy temu
A szczepień nie mają?
PL!
10 miesięcy temu
Czyż nie jest to chiński wirus nie bez powodu?
bELpGBjD
broń biolo
10 miesięcy temu
Przecież Chiny w tym celu wypuściły covidową broń biologiczną, żeby dobić gospodarki zachodu, a skorumpowani zachodni politycy im aktywnie pomagajĄ w realizacji tego ATAKU.
bart
10 miesięcy temu
Chiny zbudowały swoją potęgę na chciwości reszty świata głównie usa
Ogor
10 miesięcy temu
Gospodarka szybko się odbuduje, tylko potrzeba dobrego rządu. Znam się na ekonomii, więc możecie mi wierzyć. Jako dowód podaję fakt, że głosowałem na PO.
HrrtD$$
10 miesięcy temu
No i wydało się.Klaus Schwab - szef Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w 2016 roku postulował skurczenie gospodarki i obecnie rządy światowe to realizują pod płaszczykiem rzekomego zagrożenia wirusem. Po co - tylko oni wiedzą 🖕
Realista
10 miesięcy temu
Chiny powinny zmuszone do zapłacenia światu za te pandemię której są sprawcami .
M..
10 miesięcy temu
To niech teraz płacą za straty które ponosi cały świat, mam wstręt do tego kraju, straciłem zdrowie, robotę...
Fafik
10 miesięcy temu
No tak bo o to chodziło,zniszczyć wszystko w Europie o uzależnić się od nich. Oszustwo masowych testów szczepień i noszenia masek które doprowadzają do śmierci i chorób. Test pozytywny nie oznacza że masz covid widmo.
wszystchiński
10 miesięcy temu
wiedzieli co robią jak zatruli świat
d33
10 miesięcy temu
taki był od początku plan masonerii, przed następnym krokiem.
edek
10 miesięcy temu
Świat dziękuję china
bELpGBjv
Kokos
10 miesięcy temu
Jasne już się uczymy ciang ciang ciąg
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić