Natalia Bogucka| 
aktualizacja 

Chiny zatriumfują nad USA? Wszystko dzięki pandemii

50

Według amerykańskiego think tanku Chiny prześcigną Stany Zjednoczone i staną się największą gospodarką świata pięć lat wcześniej, niż dotychczas sądzono. Ma to związek z pandemią koronawirusa.

Chiny zatriumfują nad USA? Wszystko dzięki pandemii
Chiny staną się największą gospodarką świata (Getty Images)

Centrum Ekonomii i Badań Biznesowych (CEBR) w USA twierdzi, że Chiny staną się największą gospodarką świata w 2028 r. To 5 lat wcześniej niż dotychczas szacowano.

Wpływ na to ma pandemia koronawirusa. Grupa ekspertów twierdzi, że Chiny w "umiejętny" sposób walczyły z pandemią m.in. poprzez szybkie wprowadzenie ścisłego lockdownu.

Od jakiegoś czasu nadrzędnym tematem światowej ekonomii jest walka gospodarcza pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Pandemia COVID-19 i związane z nią skutki gospodarcze z pewnością przeważyły ​​tę rywalizację na korzyść Chin - przekazało w raporcie Centrum Ekonomii i Badań Biznesowych.

CEBR szacuje, że wzrost gospodarczy w Chinach wyniesie średnio 5,7 proc. rocznie w latach 2021-2025, a następnie spowolni do 4,5 proc. rocznie od 2026 do 2030 r. Jeśli chodzi o USA, przewiduje się, że w 2021 r. gospodarka odbije po pandemii. Jednak w latach 2022-2024 wzrost PKB spowolni do 1,9 proc. rocznie, a potem spadnie do 1,6 proc.

Indie trzecią gospodarką świata

Eksperci twierdzą również, że na początku przyszłej dekady Indie wyprzedzą Japonię i staną się trzecią gospodarką świata. Jednocześnie Niemcy spadną z czwartego na piąte miejsce. Wielka Brytania do 2024 r. spadnie na szóste miejsce.

Zobacz także: Polska gospodarka w 2021. Kiedy koniec koronakryzysu? Zapytaliśmy ekspertów

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić