Ciąża a COVID-19. Niepokojące wyniki badań

10

Lekarze do tej pory intensywnie skupiali się na badaniu zakażanych koronawirusem kobiet w ciąży, by powiedzieć się, jaki jest wpływ wirusa na organizm matki i dziecka. Są już pierwsze wnioski.

Ciąża a COVID-19. Niepokojące wyniki badań
Kobiety w ciąży powinny jeszcze bardziej uważać, by nie eksponować się na potencjalne ryzyko zakażenia COVID-19. (Pixabay)

To już pewne - kobiety w ciąży są bardziej narażone na ciężki przebieg zakażenia COVID-19. Przyszłe mamy mają więc większe szanse na konieczność podłączenia do aparatury podczas przechodzenia koronawirusa.

Naukowcy z University of Birmingham i Światowej Organizacji Zdrowia przeanalizowali 192 przypadków zakażonych ciężarnych kobiet z całego świata. Wyniki są jednoznaczne - kobieta w ciąży jest narażona na trudniejszy przebieg choroby i mowa oczywiście o kobietach, które nie cierpią na choroby współistniejące.

W świetle tych wyników kobiety w ciąży powinniśmy uznać za grupę wysokiego ryzyka. Szczególnie te z nich, które mają dodatkowe czynniki ryzyka - mówi pierwszy autor pracy, dr John Allotey.

Dodatkowym zagrożeniem okazuje się w tym wypadku nadwaga, nadciśnienie czy cukrzyca. Dotyczyć to może również cukrzycy ciążowej, jednak w tym wypadku naukowcy podkreślili, że to temat, takich przypadków przebadano jeszcze zbyt mało, by mówić o regule.

U ciężarnych najczęstszym objawem jest wysoka gorączka i kaszel. Oba symptomy pojawiły się u 40 proc. badanych. Co ciekawe, na cięższy przebieg COVID-19 narażone są kobiety pochodzące z mniejszości etnicznych.

Jak zakażenie COVID-19 wpływa na noworodki?

Wskaźnik urodzeń martwych dzieci lub zgonów zaraz po porodzie, którego przyczyną był COVID-19 jest bardzo niski. Jeśli doszło do takich przypadków są one jednostkowe lub powiązane z innymi problemami związanymi z ciążą. Naukowcy zauważają, że choć zakażenie jest groźne dla matki, ryzyko dla samego dziecka jest bardzo niskie.

Zobacz także: Szczepionka AstraZeneca. Prof. Krzysztof Simon zwrócił się do pana Stanisława
Autor: MMC
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić