aktualizacja 

Cios w Kościół. "Przecież to skandal"

871

Badania pokazują, że liczba wiernych z roku na rok spada. Coraz mniej osób aktywnie uczestniczy w życiu Kościoła katolickiego, w tym m.in. uczęszcza na msze. Dlaczego tak się dzieje? Czy rzeczywiście tak wielu rodaków odwróciło się od wiary? Postanowiliśmy o to zapytać samych Polaków.

Cios w Kościół. "Przecież to skandal"
Czy Polacy odwracają się od Kościoła? Zapytaliśmy mieszkańców Białegostoku (WP)

W przeprowadzonej sondzie zapytaliśmy mieszkańców Białegostoku, czy rzeczywiście Polacy odchodzą od Kościoła, a jeżeli tak, to jakie są tego powody.

Niektórzy uważają, że wszystko przez polityków i księży, którzy zbyt bardzo łączą politykę i wiarę.

Od Kościoła odeszło wielu starców, a kraj jest podzielony. Zwykli ludzie nie mogą dojść do porozumienia. Każdy chce rządzić. Kościół też - mówi pytany przez nas mężczyzna.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Czy Polacy odwracają się od kościoła?

Inna uczestniczka sondy cieszy się, że w Polsce jest coraz mniej wiernych.

To bardzo słuszne. Kler uprawia politykierstwo. Ja tego nie rozumiem. Ludzie się modlą, aby później grzeszyć przeciwko bliźniemu swemu. Przecież to skandal - zauważa.

Wielu z pytanych twierdzi, że "politycy za bardzo mieszają religię ze sprawami świeckimi", a "religię należy zdecydowanie oddzielić od polityki".

Według mieszkańców Białegostoku duży wpływ na coraz mniejszą liczbę wiernych mają też same afery w Kościele m.in. kwestia pedofili.

Kapłan jest od tego, aby nauczać, a nie grzeszyć i robić krzywdę, przede wszystkim dzieciom - uważa jedna z pytanych o Kościół osób.

"Bogaci ludzie" chcą zniszczyć Kościół katolicki?

Nie wszyscy jednak uważają, że to Kościół i politycy stoją za problemami wiary w Polsce. Niektóre opinie są dość... kontrowersyjne.

Widzę, że duża część osób odwraca się od Kościoła. Za tym stoją bogaci ludzie, którzy chcą wszystko rozwalić. Kościół, tradycję. Chcą wszystko przewrócić, żeby nic nie było - mówi mężczyzna, który jednocześnie narzeka na "poprawność polityczną".

Co zrobić, żeby wierni wrócili do Kościoła? Tu większość osób jest zgodna. Najważniejsza jest zmiana myślenia u księży.

Kler jest zauroczony władzą i pieniądzem. To musi się zmienić, żeby ludzie wrócili do Kościoła - twierdzi uczestniczka sondy.
Autor: MAL
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić