Tyle wyniosła inflacja. Oto kluczowy odczyt

108

Inflacja w sierpniu 2023 roku sięgnęła 10,1 proc. rok do roku. Takie informacje przekazał Główny Urząd Statystyczny. Odczyt za mijający miesiąc jest niezwykle istotny, a wręcz kluczowy. Wszystko dlatego, że właśnie od niego zależy, czy Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy procentowe już we wrześniu.

Tyle wyniosła inflacja. Oto kluczowy odczyt
Adam Glapiński (Getty Images, Mateusz Wlodarczyk)

Przed publikacją Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) ekonomiści PKO BP (największego banku w Polsce) szacowali, że inflacja w sierpniu wyniesie 10 proc. rok do roku wobec 10,8 proc. w lipcu. Miała zatem znaleźć się na granicy wskazanego przez prezesa NBP warunku jednocyfrowej inflacji, koniecznego do rozpoczęcia cyklu obniżek stóp procentowych.

Ekonomiści uważają, że obniżka stóp (o 25 pb) już we wrześniu wydaje się przesądzona. "Co ciekawe, widzą oni szansę na obniżenie stóp nawet w przypadku wyniku "nieznacznie dwucyfrowego". Inflacja na poziomie 10,1 proc. wpisuje się więc w ten scenariusz. GUS podaje także, że ceny w sierpniu w stosunku do lipca się nie zmieniły, czyli wzrosły o 0 proc." - pisze money.pl.

Niemniej, najważniejszym pytaniem jest, czy wynik 10,1 proc. skłoni RPP do obniżenia kosztu pieniądza nad Wisłą. Wcześniej część analityków wskazywała, że argumentem za spadkiem stóp mogą być również coraz gorsze dane z polskiej gospodarki - dodano.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zdradził, gdzie PO zaprezentuje program? To matecznik PiS

Ceny w sierpniu - raport GUS

Z raportu GUS jasno wynika, że paliwa względem lipca wzrosły w sierpniu o 1,9 proc. Względem sierpnia 2022 roku spadły natomiast o 6,1 proc.

Ceny żywności w porównaniu do zeszłego miesiąca spadły o 1 proc. Jeżeli chodzi natomiast o ceny nośników energii, to nie doszło do zmian.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę poprzedni rok, to nie wygląda to zbyt dobrze. Żywność zdrożała bowiem o 12,7 proc., a energia aż o 13,9 proc.

Sierpniowa inflacja wg odczytu flash jednak dwucyfrowa. Wynik: 10,1% r/r. Inflacja bazowa składa się z tego na 10,1-10,2% r/r. Nie wydaje nam się jednak, by taki wynik zmienił nastroje panujące w RPP - wciąż obstawiamy wrześniową obniżkę stóp - analizują eksperci z mBank Research.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić