o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Aleksander Sławiński
|

Co się stało z komarami? W Polsce dzieje się coś dziwnego

121
Podziel się

Maj to tradycyjnie miesiąc, w którym w całej Polsce pojawiają się chmary komarów. Jednak coraz więcej Polaków zauważa, że dzieje się coś dziwnego - nigdzie ich nie ma. Dlaczego?

Rok 2020 jest wyjątkowo ciężki nie tylko dla ludzi, ale i dla komarów.
Rok 2020 jest wyjątkowo ciężki nie tylko dla ludzi, ale i dla komarów. (adobe)
bEDgGbLV

Te obserwacje potwierdzają również naukowcy. Komarów faktycznie jest dużo mniej niż w ostatnich latach. Powodem jest bezśnieżna zima, wiosenna susza oraz niski poziom rzek.

Dr Ewa Sady ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie tłumaczy, że w tym roku samice najpopularniejszego gatunku komara w Polsce, culex pipiens, nie miały gdzie złożyć jaj. Zwykle robią to w płytkich zbiornikach wody stojącej, jak kałuże czy zastoiny wody na polach powstające z topniejącego śniegu i wczesnowiosennego deszczu. Tych jednak w obecnym roku niemal nie było.

Samice kolejnego nielubianego gatunku komara, doskwiera pastwiskowego składają jaja w miejscach w pobliżu wody, tam gdzie teren zostanie zalany w wyniku wiosennego podwyższenia stanu wód w rzekach lub strumieniach - oppwiada Sady.

bEDgGbLX

W Polsce, w zależności od gatunku, pojawia się rocznie średnio 4-5 pokoleń komarów, choć w przypadku wyjątkowo wilgotnej wiosny i upalnego lata, może ich być aż 6 do 7. Jednak w 2020 pierwsze pokolenie insektów nie miała szczęścia. Bezśnieżna zima sprawiła, że na łąkach i pastwiskach nie pojawiły się kałuże, a klęska suszy dodatkowo osuszyła podmokłe i bagienne tereny, gdzie często wylęgają się komarze larwy.

Jednak nie należy się tym do końca cieszyć. Choć komary nas denerwują, to są integralnym elementem ekosystemu, a ich brak oznacza kłopoty dla innych zwierząt: ptaków, nietoperzy czy ważek.

bEDgGbMd

Wpływ komarów na ekosystem

Brak komarów, choć zbawienny dla ludzi, może mieć negatywny wpływ na niektóre gatunki ptaków. Nietoperze oraz często zapominane larwy ważek również żywią się tymi insektami.

Komary są istotnym elementem diety jaskółek: dymówki, oknówki i piaskówki, które w Polsce objęte są ochroną, jak i jeżyków, jaskółek, a także niektórych chrząszczy i ważek. Jeżeli komary zniknęłyby zupełnie, to gatunki, które się nimi żywią musiałyby znaleźć inne źródło pożywienia - tłumaczy Ewa Sady, dodając, że jest to szansa dla innych muchówek, np. meszek.

Nie należy jednak wykluczać, że komary jeszcze się pojawią, choć zapewne nie w takiej ilości jak przed rokiem. Ich populacja może odrodzić się w kolejnych pokoleniach, o ile warunki pogodowe będą im sprzyjać.

bEDgGbMe

Zobacz także: Komary przyniosą choroby. Powód: globalne ocieplenie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bEDgGbMy
KOMENTARZE
(121)
jarek
rok temu
no u mnie akurat jest więcej niż rok temu i w dzien gryzą w ogrodku.
Xyz
rok temu
Chciałbym mieć takie "problemy" w życiu aby mieć czas zastanawiać się gdzie podziały się komary.
Xyz
rok temu
Chcialbym miec takie "problemy" w zyclu aby podzialy sie komary.
bEDgGbMz
Alien
rok temu
5g lub chemtrails.....
carlos
rok temu
Włączyli 5G to i komary popadały.
Darr
rok temu
Jak wam mało komarów zapraszam do mnie. Chętnie się podzielę.
nie sam
rok temu
Należy również przypomniec że właśnie w ostatnich latach była ich inwazja i ja to dobrze pamiętam kiedy kilka lat temu byliśmy zaskoczeni taka chmara komarow,a teraz jakiś bałwan pisze że ich brakuje, Całe szczęście to znak że wracamy do normalnosci
Aga
rok temu
5G zabiło komary ;-)
NCDOC
rok temu
są zajętę, Gates wynająl je do roznoszenia COVIDA
pisiolud
rok temu
Komisja antosia maciorki do boju!
pisiolud
rok temu
Komisja antosia maciorki do boju!
Karl
rok temu
Ciekawe co na to eksperci who
Radek
rok temu
A co na to wasi EKSPERCI !
bEDgGbMr
offen
rok temu
opryski w powietrzu, :)
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić