Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Czy komary i kleszcze przenoszą koronawirusa? Naukowiec ostrzega przed innym owadem

69

Rząd wycofał zakaz odwiedzania przez Polaków lasów i parków. Odpoczynek na łonie natury może jednak nieść za sobą konsekwencje w postaci ukąszeń przez komary oraz kleszcze. Czy przez kontakt z tymi stworzeniami możemy zarazić się koronawirusem?

Czy koronawirus może być przenoszony przez kleszcze i komary?
Czy koronawirus może być przenoszony przez kleszcze i komary? (Getty Images)

Badania zostały przeprowadzone na Uniwersytecie Moskiewskim. Jak podaje "Kp.ru", wyniki analizy przedstawił Vadim Maryjski, naukowiec z Wydziału Ekologii Ogólnej i Hydrobiologii Wydziału Biologii.

Koronawirus. Komary i kleszcze zarażają COVID-19?

Vadim Maryjski wyjaśnił, że komary nie wstrzykują swoim ofiarom żadnej krwi. Po przyssaniu się do człowieka lub zwierzęcia trafia ona od razu do żołądka owada i jest trawiona. Z tego powodu nawet wielokrotne ukąszenie przez tego samego owada nie grozi przeniesieniem koronawirusa.

Naukowiec uważa, że kleszcze prawdopodobnie nie zarażają COVID-19. Nie posiada jednak stuprocentowej pewności, ponieważ nie przeprowadzono w tym zakresie dokładnych badań i opierał się wyłącznie na spekulacjach. Jak jednak podkreślił, nie należy bagatelizować zagrożenia ze strony tych stworzeń, ponieważ wywołują wiele innych chorób, w tym kleszczowe zapalenie mózgu.

Maryjski uważa, że zagrożeniem dla człowieka mogą być muchy. Ponieważ te owady przenoszą na łapkach liczne choroby, istnieje prawdopodobieństwo, że mogą zrobić to również z koronawirusem.

Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Co z paleniem i całowaniem?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić