Co u Rydzyka mówią o wyłączeniu TVP Info? Sprawdziliśmy to

53

W środę, 20 grudnia, po godzinie 11 przestał nadawać kanał TVP Info. Nie działa również portal internetowy stacji. Wydarzenia relacjonują media w całej Polsce. Sprawdziliśmy, jak sprawę przedstawia Radio Maryja i telewizja Trwam.

Co u Rydzyka mówią o wyłączeniu TVP Info? Sprawdziliśmy to
Tadeusz Rydzyk (AKPA, Piętka Mieszko)

Bartłomiej Sienkiewicz, minister kultury i dziedzictwa narodowego, odwołał prezesów zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej oraz rady nadzorcze tych spółek - przekazał resort w mediach społecznościowych.

Z przekazanych informacji wynika, ze ta decyzja zapadła we wtorek, 19 grudnia.

Minister kultury powołał nowe rady nadzorcze spółek, które powołały nowe zarządy. Warto podkreślić, ze ministerstwo nie poinformowało, kto zasiada w nowych radach nadzorczych i zarządach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: WP News wydanie 19.12, godzina 11:50

Tuż po przekazaniu tej decyzji (po godzinie 11) zaszły nagłe zmiany na antenie TVP Info, który zaczął nadawać sygnał TVP1. Przestała działać również strona internetowa tvp.info.

W siedzibie TVP pojawili się politycy PiS, którzy pełnią dyżury "w obronie mediów publicznych".

Relacja Radia Maryja i telewizji Trwam

Na YouTubie Radia Maryja opublikowano materiał, który został wyemitowany na żywo w telewizji Trwam. Opowiada on o wydarzeniach związanych z TVP. Już na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że informacje w nim zawarte są stronnicze, a jego cel jest jeden -  manipulacja odbiorcami.

Już w samej jego zapowiedź podkreślono zdanie tylko polityków PiS. Nie przytoczono żadnych argumentów polityków PO, Polski 2050, Nowej Lewicy czy Konfederacji.

Po tym jak Sejm podjął uchwałę w sprawie mediów publicznych, dziś minister kultury zarządził odwołanie prezesów Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Zrobił to, choć - jak podnosili politycy Prawa i Sprawiedliwości - nie ma tu żadnej podstawy prawnej. Próba przejęcia mediów publicznych odbywa się poprzez wyłączenie sygnału TVP Info. Stacja przestała nadawać. W sprawie mediów publicznych nie podjęto żadnej ustawy i pominięto prezydenta - powiedział reporter telewizji Trwam.

W materiale została użyta wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego, który stwierdził, że politycy PiS bronią prawa obywateli do dostępu do informacji oraz poseł PiS Krzysztofa Szczuckiego, który powiedział w Sejmie, że "organy państwa mają działać w granicach i na podstawie prawa".

Na wideo słyszymy także, że politycy PiS podnoszą, iż uchwałą nie można przejąć mediów publicznych, a argumentacja, że Rada Mediów Narodowych nie jest zgodna z prawem, jest zaczerpnięta z wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który nie dotyczy tej ustawy. Twam podkreśla również, że do argumentacji prawnej Prawa i Sprawiedliwości przyłączył się prezydent w liście do marszałka Sejmu. Wtedy przytoczono wypowiedź Szymona Hołowni.

Uchwała nie jest ustawą, jest opinia Sejmu w jakiejś sprawie, uchwała jest apelem Sejmu, który Sejm może skierować. Ona nie rodzi takich skutków prawnych, jakie rodzą ustawy - wskazał marszałek Sejmu.

Z kolei w roli ekspertów, którzy mają odnieść się do całej sprawy, wystąpili Przemysław Czarnek, były minister edukacji i nauki w rządzie PiS oraz Beata Szydło, była premier również związana z partią Jarosława Kaczyńskiego.

Należy podkreślić, że w materiale nie uwzględniono zdania polityków partii opozycyjnych. Mało tego wyraźnie narzuca on zdanie odbiorcom, nie daje im możliwości wyciągnięcie wniosków i podjęcie własnej, świadomej decyzji. A jak wszyscy dobrze wiemy, nie taka jest rola mediów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zniknęły portal i telewizja TVP Info
Autor: NJA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić