Coraz mniej chrześcijan. Jednoznaczna prognoza amerykańskich ekspertów

23

W całych Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badania, których uczestnicy deklarowali wyznawaną przez siebie religię. Wyniki okazały się zaskakujące. W USA jest coraz mniej chrześcijan, a już niedługo będą oni stanowili mniejszość.

Coraz mniej chrześcijan. Jednoznaczna prognoza amerykańskich ekspertów
W Stanach Zjednoczonych jest coraz mniej chrześcijan. Wkrótce staną się mniejszością (Getty Images)

Badanie zostało przeprowadzone przez amerykańskie centra badawcze Pew Research Center i General Social Survey. Wyniki pokazują, że coraz więcej dorosłych osób, które zostały wychowane w religii chrześcijańskiej, odchodzi od dotychczasowej wiary. Nie robią tego jednak, aby zmienić wyznanie, ale deklarują się jako agnostycy lub ateiści. Dużą popularnością cieszyła się także opcja "nic konkretnego".

Chrześcijaństwo traci wyznawców w Stanach Zjednoczonych

W gronie dorosłych, którzy porzucili chrześcijaństwo, większość nie przekroczyła jeszcze 30. roku życia. Jak wyliczyli autorzy badań, jeżeli ta tendencja się utrzyma, już w 2045 roku chrześcijanie staną się mniejszością w Stanach Zjednoczonych.

Jak informuje Fox News, jeszcze na początku lat 90. ubiegłego wieku aż 90 proc. Amerykanów identyfikowało się jako wyznawcy jednego z nurtów chrześcijaństwa. Jednak już w 2020 roku ta liczba wynosiła zaledwie 64 proc. Do statystyki tej wliczono nie tylko osoby dorosłe, ale i dzieci.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Autorzy wspomnianego badania przedstawili cztery scenariusze, jak może potoczyć się przyszłość chrześcijaństwa na terenie USA. Aby było to możliwe, musieli przeanalizować potencjalny wpływ, który będą wywierać na amerykańskie społeczeństwo osoby będące obecnie poniżej 30. roku życia.

W każdym ze scenariuszy pojawiło się założenie, że przez kolejne 50 lat będzie wzrastała liczba osób deklarujących się jako negatywnie nastawione do jakiejkolwiek instytucji religijnej. Najbardziej optymistyczny scenariusz zakłada, że do 2070 roku chrześcijanie zachowają status najliczniejszych wyznawców religii. Jednak aby to było możliwe, należało przyjąć, iż masowe odejścia od wiary w Jezusa Chrystusa zahamowały już w 2020 roku.

Zobacz także: Gwoździe z ukrzyżowania. Wyniki badań zaskoczyły naukowców
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić