aktualizacja 

Sensacja w Syrii. Przepędzili ISIS i odkryli to

98

Bojownicy ISIS przez ponad dwa lata okupowali miasto Manbij na północy Syrii. Po odbiciu go przez wojsko z rąk dżihadystów, archeolodzy dokonali tam przełomowego odkrycia. Pod miastem znaleziono starożytne ruiny z okresu początków chrześcijaństwa.

Sensacja w Syrii. Przepędzili ISIS i odkryli to
Na terenach odbitych z rąk ISIS odkryto tajemniczą jaskinię (YouTube, Fox News)

Podziemna budowla sięga czasów Cesarstwa Rzymskiego – twierdzą badacze. Wejście do niej znaleziono w miejscu, gdzie terroryści wyrzucali swoje śmieci. Wśród artefaktów wskazujących na to, że było to ważne miejsce dla chrześcijan, są krzyże wyryte na kolumnach i ścianach oraz napisy wykute w kamieniu.

Byłem tak podekscytowany, że nie potrafię tego opisać – opisuje w rozmowie z Fox News Abdulwahab Sheko, szef Komitetu Eksploracji przy Radzie Ruin w Manbij.

Jaskinie z początków chrześcijaństwa znalezione w Syrii

Podziemny "kościół" pochodzący z III lub IV wieku składa się z podziemnych korytarzy z niewielkimi świetlikami. W tunelach znajdują się także rozmaite tajne przejścia, służące do ucieczki w razie zasadzki. W środku znaleźć można także ruiny czegoś, co dziś można by nazwać ołtarzem.

Odkrycie wskazuje, że w okolicy żyła populacja chrześcijan, która musiała się ukrywać. Byli prześladowani przez urzędników Cesarstwa Rzymskiego – analizuje John Wineland, profesor historii i archeologii na amerykańskim Southeastern University.

Chrześcijaństwo było nielegalne w Cesarstwie Rzymskim, dopóki nie zostało dopuszczone jako religia przez cesarza Konstantyna w 313 roku naszej ery. Wcześniej wierzący spotykali się potajemnie w podziemnych świątyniach.

Archeolodzy z Syrii zaprosili do współpracy przy badaniu ruin specjalistów z całego świata. Większość odpowiedzi była jednak negatywna, ponieważ naukowcy obawiają się przyjeżdżać do rozdartego wojną kraju.

Badacze natrafili także na drugą podziemną jaskinię, która mogła służyć jako cmentarz. W podziemiach wciąż znajdują się ludzkie szczątki. Nie zostały one jednak jak dotąd odpowiednio zbadane. Podczas wykopalisk odkryto także m.in. fragmenty łuków czy kolumn z greckimi inskrypcjami.

Abdulwahab Sheko podkreśla, że w okolicy istnieje co najmniej kilka potencjalnych miejsc wartych odwiedzenia przez archeologów. Wszystko komplikuje jednak gęsta zabudowa. Artefakty wydobywane z jaskiń są obecnie ustawiane na ulicy, ponieważ nie ma środków na ich ochronę, ani tym bardziej na przeniesienie ich do muzeum.

Wojna domowa w Syrii. Chrześcijanie są tam ponownie prześladowani

Przed wybuchem w 2011 roku wojny domowej w Syrii chrześcijanie stanowili ok. 10 procent ludności kraju. Intensywne prześladowania zmusiły ich jednak do ucieczki. Mimo, że obecnie w kraju dominuje islam, wcześniej na tych terenach latami kwitło chrześcijaństwo.

Jesteśmy muzułmanami, ale nie jesteśmy jak muzułmanie z ISIS. Dbamy o chrześcijańskie ruiny. Szanujemy je, szanujemy ludzkość – podkreśla Abdulwahab Sheko.
Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić