Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BA
|
aktualizacja

Czarne chmury nad Ordo Iuris. Wielki rozłam, ludzie odchodzą

416
Podziel się:

Skrajnie konserwatywna fundacja Ordo Iuris straciła w ostatnich dniach kilkunastu członków — informuje Onet. Z funkcji wiceprezesa zrezygnował Tymoteusz Zych, który postanowił założyć własną fundację. Powodem są "różnice w wizji działania" i konflikty personalne z szefostwem.

Czarne chmury nad Ordo Iuris. Wielki rozłam, ludzie odchodzą
Rozłam w Ordo Iuris (Facebook)

O rozłamie w Ordo Iuris poinformował wiceprezes tej organizacji Tymoteusz Zych. W przesłanym do portalu dziennik.pl liście wyjaśnił, dlaczego rezygnuje ze stanowiska. Jak pisze, miał "zupełnie inną od obecnego kierownictwa wizję przyszłości organizacji". Dodał, że wraz z nim odeszło kilkanaście innych osób.

Rozłam w Ordo Iuris

Jak wynika z informacji Onetu, z Ordo Iuris odeszło ośmiu pracowników fundacji i część jej współpracowników. Na liście są obok wiceprezesa Tymoteusza Zycha także m.in. była dyrektorka Centrum Prawa Międzynarodowego w instytucie Karolina Pawłowska, Ewa Rowińska, Filip Furman, Jacek W. Bartyzel i Patryk Miernowski.

O przyczynach odejścia z fundacji Zych opowiedział też "Gazecie Wyborczej". Jak przekazał, miał różne wizje z prezesem Jerzym Kwaśniewskim. - Nie wypieram się swojego zaangażowania w Instytut Ordo Iuris, które trwało przez lata. Ale zawsze chciałem działać w stylu think tanku — przyznał.

Jestem zwolennikiem szerszego profilu, który obejmuje szerszy zakres pomocy prawnej i analityczny - tłumaczy "Wyborczej".

Wiceprezes zakłada nowy think tank

Zych przekazał, że wraz z innymi osobami, które odeszły z Ordo Iuris zakłada teraz nowy think tank — Instytut Logos. Na piątek zaplanowana jest konferencja prasowa, na której zostaną przedstawione szczegóły jej działania i zaprezentują raport o stanie państwa.

Nowy think tank od początku będzie integrował środowiska eksperckie i liderów opinii, którzy działają na rzecz silniejszej współpracy międzynarodowej w Europie Środkowej. Wśród prelegentów konferencji prasowej znajdzie się m.in. Sviatoslav Yurash, ukraiński poseł [...] - zapowiadają organizatorzy.

Konserwatywna fundacja działa od 2013 roku

Fundacja Ordo Iuris została utworzona w 2013 r. przez Stowarzyszenie Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej im. ks. Piotra Skargi. Jej celem są "badania nad kulturą prawną i duchowym dziedzictwem, w którym jest zakorzeniona kultura polska oraz propagowanie ich w życiu publicznym i systemie prawnym".

Ordo Iuris zalicza się do grup interesu artykułujących postulaty Kościoła katolickiego. W Polsce Ordo Iuris lobbowało m.in. za zakazem aborcji i zachęcało samorządy do przyjmowania uchwał o "strefach wolnych od ideologii LGBT". Od 2017 r. fundacją kieruje adwokat Jerzy Kwaśniewski.

Zobacz także: Rekordowa liczba zakażeń. Co powinien zrobić rząd? Prof. Pyrć komentuje
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(416)
Adam
4 miesiące temu
Widać, że Zych nie widzi problemu i konferencje prasowe chce organizować. Coś niesamowiego!
Jagoda
4 miesiące temu
W normalnych krajach takie patologiczne typy kwalifikowane są do leczenia w zakładach zamkniętych. U nas mogą nawet zostać pisowską posłanką. A ponieważ taka propagandowa robota jest brudna i kompromitująca można za nią wywalczyć u Kaczyńskiego ze 2-3 rady nadzorcze spółek Skarbu Państwa. A kiedy już należna kasa wpływa na konto to można siedzieć nawet po uszy w fekalich i pomyjach. Kaja co ty na to ?
Temides
4 miesiące temu
Brawo. Nie wszyscy myślą jak typowi lewacy.
Kamyk
4 miesiące temu
Sami się wzajemnie zjedzą w tej organizacji. Będzie romans za romansem
Andy
4 miesiące temu
W normalnych krajach mają zakaz działalności...
antysiny
4 miesiące temu
Zaraz będzie działać płodek ona ma przełożenie
obsrywator
4 miesiące temu
I bardzo dobrze. Miękkie faje mają odejść i odchodzić gdy tylko się tam znowu pojawią do "kościoła" "otwartego". Potrzeba takich którzy mają kręgosłup nie gumowy. mam nadzieję że pozostali tacy którzy będą bronić ludzi a władze napominać przed pełzającym totalitaryzmem globalnym.
9888
4 miesiące temu
zakaz organizacji przestepczych ograniczajacych prawa !!!!
sss
4 miesiące temu
Natychmiastowa delegalizacja sekt w PL
GRACZ
4 miesiące temu
Fundacja, która w wielu krajach została uznana za przestępczą w Polsce ma się dobrze. W kolebce powstania Brazylii została zakazana, w Polsce ma się dobrze. O czymś to świadczy.
pruszkowski
4 miesiące temu
Dla fanów Błąkiewicza z Różańcem mam nie dobrą wiadomość,rozwiódł się z żoną,ale mieszkają razem
Leszek 55
4 miesiące temu
A ja się zapytam. Kto utrzymuje ze całe fundację. Zamiast na te fundację dawać to lepiej dać na centrum zdrowia dziecka.
Piko
4 miesiące temu
Jedni ktorzy postuluja normalnosc, dlatego rozwydrzonej sławoczy się nie podoba
Miska ryżu
4 miesiące temu
Fundacje do kasy wyciągania na bzdury. Lepiej chorym dzieciom i osobom co zbierają kasę na portalach pomocowych pomóc.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić