Czarnek oburzony wyrokiem. "Wstyd, pani Sędzio"

1264

Minister edukacji i nauki w ostry sposób zareagował na wyrok, który uniewinnia za happening ze zdjęciem arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Przemysław Czarnek uzasadnienie skomentował bardzo dosadnie. - Równie dobrze mógłbym napisać, że pani Sędzia to skończona id... - czytamy na Twitterze polityka PiS-u.

Czarnek oburzony wyrokiem. "Wstyd, pani Sędzio"
Przemysław Czarnek (PAP, Darek Delmanowicz)

Wyrok sądu dotyczy zdarzenia z 2019 roku. Podczas gali finałowej "Mr. Gay Poland" jeden z uczestników tańczył na scenie z lalką z przyczepionym zdjęciem abp. Marka Jędraszewskiego. Performer miał rzekomo symulować poderżnięcie lalce gardła.

Nawoływał do zabójstwa arcybiskupa? Sąd uniewinnia

Sprawa trafiła do prokuratury. Oskarżyła ona Marka M. - uczestnika tej imprezy - o nawoływanie do zabójstwa metropolity. W czerwcu 2022 roku sąd wydał wyrok uniewinniający, a portal wpolityce.pl dotarł do uzasadnienia.

Jak czytamy, Marek M. "nie negował, że w czasie występu w tył lalki wbił nożyczki, aby z lalki mogło zejść powietrze, co symbolizować miało utratę stanowiska przez Marka Jędraszewskiego, w związku z wypowiedziami przez niego słowami o «tęczowej zarazie»".

Zaprzeczył, aby podcinał lalce gardło, czy aby z głowy lalki ciekła krew. Zaprzeczył, aby symulował na scenie zabójstwo, czy aby do niego kiedykolwiek nawoływał - zaznaczyła sędzia w uzasadnieniu wyroku.

Sąd uniewinnił Marka M. Przemysław Czarnek jest oburzony

Zdaniem sądu, występ oskarżonego, który "miał wykonać coś na kształt tańca z gołą lalką, do której przymocował wizerunek osoby publicznej" mieścił się "w granicach wyznaczonych wolnością artystyczną, wolnością słowa, prawem do krytyki i wyrażenia opinii".

To uzasadnienie oburzyło ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, który nie godzi się na uniewinnienie w tej sprawie. Zdaniem polityka jest to "obraz pewnej stosunkowo dużej części polskiego sądownictwa".

Hańba. Równie dobrze mógłbym wyśpiewać, że p. Sędzia to skończona id..., a że śpiewam w chórze, więc jestem artystą, to mi wolno? Wstyd, p. Sędzio. Który wydział pani skończyła? - napisał Czarnek.
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Zobacz także: Dramat w szkołach. Tak teraz wygląda rekrutacja
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić