Wojciech Darewicz| 
aktualizacja 

Czegoś takiego jeszcze nie widziano. Niedźwiadek stał się lokalną sensacją

19

Natura w dzikich ostępach Kanady wciąż potrafi zaskakiwać nawet tych, którzy obserwują ją zawodowo. Turyści z Calgary sfotografowali ostatnio niezwykłego niedźwiadka. Wieści o nim szybko się rozniosły. Nikt nie słyszał, by na podobnego osobnika natrafiono kiedykolwiek wcześniej.

Biało-brązowy niedźwiadek z Kanady
Biało-brązowy niedźwiadek z Kanady (Archiwum prywatne)

Żaden inny niedźwiedź tak nie wygląda. Zdjęcie, które obiegło kanadyjskie media, wykonano w niedzielę 14 czerwca. Wracająca z wypadu rodzina, przejeżdżała przez Park Narodowy Banff w prowincji Alberta. W pewnym momencie zauważyli grupę niedźwiedzi grizzly. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że futro na głowie jednego z małych była całkowicie białe.

W trakcie jazdy autem nagle powiedziałam do męża: "zobacz ten niedźwiadek ma kompletnie białą głowę". Szybko chwyciłam za aparat fotograficzny i zrobiłam zdjęcie. Powiększyłam je, by upewnić się, że to nie były przywidzenia. Okazało się, że to młode naprawdę tak wyglądało. Miało białą głowę, podczas gdy cała reszta była brązowa – relacjonuje Julia Turner w rozmowie z Global News.

Brązowo-biały niedźwiedź grizzly. Ekspert komentuje

Na temat niezwykłego zwierzęcia wypowiedziało się kilku ekspertów. Wszyscy potwierdzili, że nigdy podobnego nie spotkali ani nawet nie słyszeli, by komuś się to udało.

Zobacz także: Zobacz też: Walka grizzly. Nagranie z Kanady

"Wyjątkowo unikalny". Zajmujący się dziką przyrodą ekspert Paul Pauquet również potwierdził, że w swojej karierze nigdy jeszcze nie natrafił na ślad podobnego zwierzęcia. Dał jednak kilka wskazówek co do tego, jak mogło dojść do pojawiania się takiego osobnika.

Nie dziwi mnie, że ta obserwacja cieszy się sporym zainteresowaniem. Niedawno w Banff widziano niedźwiedzia grizzly, który był całkiem biały – o nim również było głośno. Najważniejsze pytanie to, czy te osobniki są ze sobą powiązane - stwierdził Pauqeut.

Dlaczego niedźwiadek miał białą głowę? Zdaniem Pauqueta mógł do tego doprowadzić nietypowy gen recesywny. Zaznacza on, że gen taki musiałby występować u obojga rodziców.

W teorii taki gen mogli posiadać oboje z rodziców, ale akurat u nich, tak samo jak u pozostałych młodych, nie ujawnił się on. Fakt, że u jednego z niedźwiadków dał on taki efekt, może oznaczać, że lokalna populacja grizzly żyje w coraz większej izolacji – podsumowuje ekspert.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić