Robert Czykiel| 

Czternasta emerytura co rok? To możliwe, ale pod jednym warunkiem

10

Pierwsza "czternastka" zostanie wypłacona dopiero w przyszłym roku, ale możliwe, że pojawi się na stałe. Głos na temat czternastej emerytury zabrał wiceminister Stanisław Szwed.

Czternasta emerytura może być wypłacana co roku
Czternasta emerytura może być wypłacana co roku (Getty Images)

W kwietniu emeryci i renciści otrzymali "trzynastki". Dla wielu był to duży zastrzyk gotówki, bo na rękę dodatkowo otrzymali po 981 zł. Niebawem czeka ich kolejny bonus, który tym razem będzie wyższy.

Czternasta emerytura co rok? Jakie warunki trzeba spełniać?

Chodzi o czternastą emeryturę, która ma trafić do milionów Polaków. W "Super Expressie" na ten temat wypowiedział się Stanisław Szwed. Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej przyznał, że to może być coroczne świadczenie, ale pod jednym warunkiem.

- Jeśli budżet pozwoli, to nie wykluczam corocznej czternastki dla seniorów. Czternastka zostanie najpewniej wypłacona po raz pierwszy w listopadzie 2021 r - przyznał Szwed.

Czternasta emerytura będzie wynosić około 1100 zł na rękę. Pełną kwotę otrzymają osoby, które obecnie dostają nie więcej niż 2900 zł. W przypadku pozostałych osób będzie stosowana zasada "złotówka za złotówkę". Świadczenie będzie pomniejszane o kwotę, która przekracza 2900 zł.

Dopiero przekonamy się, czy "czternastka" będzie corocznym świadczeniem. Emeryci i renciści natomiast nie muszą się martwić o "trzynastkę". Ten dodatek jest zapisany w ustawie i jak zapewnił Szwed, "nie ma zagrożenia, że nie będzie wypłacana".

Wiceminister dodał także, że nie tylko on, ale także prezydent Andrzej Duda będzie walczyć, by czternasta emerytura wpływała na konta Polaków co rok.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić