Koronawirus w Polsce. Rząd zmienia zasady waloryzacji emerytur

6

Rząd zamierza wprowadzić zmiany w kwestii waloryzacji emerytur. Tym samym zniknąć ma problem tzw. czerwcowych emerytur. Nowe rozwiązania pojawiły się w tarczy antykryzysowej w wersji 3.0.

Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej
Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej (PAP)

Rząd ma dobre wiadomości dla seniorów. Nowe rozwiązania mają przynieść korzyść Polakom, będącym na emeryturze. Znalazły się w tarczy antykryzysowej w wersji 3.0.

Zniknąć ma problem "czerwcowych emerytur". Do tej pory ten, kto składał wniosek między styczniem a majem lub lipcem a grudniem, korzystał (oprócz waloryzacji rocznej) również z waloryzacji kwartalnej. Zmiana sposobu waloryzacji emerytur ma sprawić, że seniorzy będą dostawać więcej każdego miesiąca przez resztę trwania emerytury.

Zobacz także: Ekspert o waloryzacji emerytur: "może być rekordowo wysoka"

Zmiany na rynku pracy będące konsekwencją epidemii COVID-19 mogą spowodować, że osoby, które osiągnęły wiek emerytalny i zamierzały jeszcze kontynuować aktywność zawodową, będą musiały podjąć, dużo wcześniej niż zamierzały, decyzję o przejściu na emeryturę, między innymi również w czerwcu 2020 roku" - czytamy w projekcie.

Zmiany będą sporo kosztować. Zakład Ubezpieczeń Społecznych obliczył, że w 2020 roku będzie to nieco ponad 2 mln zł, lecz w każdym kolejnym roku będzie to więcej. Po 10 latach łączna suma, która trafi do seniorów z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wyniesie 40 mln zł.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić