Karolina Woźniak| 

Czy koronawirus przenosi się drogą płciową? Badania dały zaskakujące wyniki

12

Do tej pory naukowcy mieli pewność, że koronawirus przenosi się drogą kropelkową i aerozolową. Teraz jednak starali się odpowiedzieć na pytanie, czy drogą płciową także.

Czy koronawirus przenosi się drogą płciową? Naukowcy przeprowadzili badania, które dają zaskakujące wyniki
Czy koronawirus przenosi się drogą płciową? Naukowcy przeprowadzili badania, które dają zaskakujące wyniki (Getty Images)

Lekarze ze szpitala miejskiego w Shangqiu zdecydowali się odpowiedzieć na to pytanie. W styczniu przebadali 38 mężczyzn zakażonych koronawirusem, którzy byli leczeni w szpitalu. Co udało się ustalić naukowcom?

Koronawirus. Czy przenosi się drogą płciową?

Wkrótce okazało się, że wirus znajduje się w nasieniu tylko u 16 proc. badanych. Wyniki umieszczono w magazynie "JAMA Network Open". Dr Diengen Li ze szpitala wojskowego w Pekinie dodał, że koronawirus "może być obecny w nasieniu pacjentów z COVID-19 i może być nadal wykrywany w nasieniu pacjentów wracających do zdrowia" - podaje "Rzeczpospolita".

Nawet jeśli wirus nie może replikować się w układzie rozrodczym mężczyzny, może tam trwać, co może być efektem przywileju immunologicznego jąder - podają badacze.

Przywilej immunologiczny pozwala na wprowadzenie antygenów bez wywołania zapalnej odpowiedzi immunologicznej. Czy koronawirus przenosi się drogą płciową? Badacze są zgodni, że żeby to ustalić, należy wykonać znacznie więcej badań. Wykrycie wirusa w nasieniu nie musi oznaczać, że przenosi się on drogą płciową.

Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku zakażenia wirusem Zika - patogen był obecny w nasieniu nawet kilka miesięcy po tym, jak mężczyzna wrócił do zdrowia.

Zobacz także: Koronawirus. Wybory 2020 r. Prezydent Andrzej Duda: złożyłem najwięcej ustaw po Lechu Kaczyńskim

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić